Jõhvi kandi teekaamerates sadas 15. novembri hilisõhtul lörtsi. 16. novembril kisub ilm kehvaks, tulla võib lörtsi ja lund, teeolud halvenevad. Aeg on auto talveks ette valmistada ning enne sõitu minemist teeolud reaalajas üle vaadata. Teel olles tuleb jälgida hoiatusi.
Riigi Ilmateenistus annab teada, et Ida-Eestis suureneb esmaspäeva, 16. novembri hilisõhtul lörtsi- ja lumesaju tõenäosus ning liiklusolud halvenevad.
Briti saartelt üle Norra mere kirdesse liikuv aktiivne madalrõhkkond muutub Läänemere ääres mõjusamaks ja Venemaal laiuv kõrgrõhuala tõmbab oma valdusi koomale.
Tsükloniga seotud sajupilved jõuavad järk-järgult kaugemale sisemaale, tuul läheb tugevamaks ning õhk lääne poolt soojemaks. Eesti idaosas tuleb enne sooja saabumist valmis olla lörtsisajuks ja öiseks lume langemiseks.
Liikluses on tõenäoliselt sealkandis rasked olud esmaspäeva hilisõhtust teisipäeva pärastlõunani. Mujal Eestis jätkub tavapärane kehv suusailm, on tuuline ja sajab vihma. On aeg mõelda talverehvide “pealeviskamisele”.
Seda, milline ilm valitseb nendel teedel, mida mööda liiklemine ees ootab, saab vaadata tarktee.ee portaalist, kus on näha teekaamerate sümbolid. Neile klõpsates avaneb reaalaja pilt.
Bussid saadavad teehooldajatele infot
Eestis on viimased talved olnud keerulised – temperatuur on kõikunud null kraadi ümber ja teeolud muutunud loetud tundidega.
Kuigi teekaamerad annavad reaalajas infot, on neid vähe, suureks abiks teehooldajaile ja liikluskorraldajatele on liikuvate sõidukitega kogutud info. See võimaldab paindlikult ja kiiremini langetada õigeid otsuseid, et teedel ei valitseks ootamatused. Liiklusjuhtimiskeskus saab liiklejatele saata rutem hoiatusi.
Maanteeameti, Teede Tehnokeskuse ja Lux Expressi koostööprojektina paigaldatakse veel kolmele liinibussile tänavuse talve eel teeolude mõõtmiseks optilised andurid, mis annavad teehooldajatele infot ning võimaldavad teid paremini ja kiiremini korras hoida.
Esimene sarnane andur paigaldati pilootprojektina neli aastat tagasi ning nüüd liigub igapäevaselt teedel seitse vastavate mõõteseadmetega varustatud bussi.
Optilisi andureid kasutavad oma sõidukitel ka kolme maakonna riigiteede hooldajad. Tänu sellele saab kiiremini tuvastada libedaid teelõike, teehoolet täpsemalt sooritada ja kontrollida tehtud hoolduse tõhusust.
Bussidele paigaldatud seadmed suudavad tuvastada näiteks lumist teekatet või jää tekkimist selle varasemas staadiumis, õhu- ja teekatte temperatuuri ning veekihi paksust. Lisaks saadab bussile paigaldatud kaameratelt teeoludest pilte.
Bussikaameratest on kasu nii teehooldajatel kui ka dispetšeritel ja bussijuhtidel, kes enne sõitu minekut saavad sõidutingimusi kontrollida ja sõitu vastavalt planeerida.
Andurid paigaldatakse bussidele, mis liiguvad 3 ja 3+ tasemel teedel, kus on kõrgeimad teehooldusnõuded. Kaetud saavad Tallinna–Narva, Narva–Tartu, Tallinna–Pärnu, Tallinna–Tartu ja Tartu–Pärnu suunad.
Bussidele lisatud andurite info jõuab Maanteeameti liiklusjuhtimiskeskusesse, mis omakorda vajdusel liiklejaid muutuvatest teeoludest hoiatada saab. Teel olles on mõistlik jälgida muutteabega märkidele kuvatud infot.
Allikas: ilmateenistus, maanteeamet. Pilt: teekaamera Ida-Virumaal