Pandeemia paradoks: kõige turvalisem liikumisvahend on isiklik auto – eelistatult säärane, mille remondi ja hooldusega suuremat muret ei ole. Vastlakuul veeres Eesti teedele 1630 uut autot, ja see on märkimisväärne, sest sõiduautode müüginumbrid on pea pandeemiale eelnenud tasemel.
Uusi sõiduautosid anti veebruaris klientidele üle 1630, mis jääb eelmise aasta veebruari tulemusele alla vaid 61 autoga ehk 3,6%.
Käesoleva aasta kahe esimese kuuga on Eestis müüdud kokku 3612 uut sõiduautot. Seda on vaid 8,8% vähem kui möödunud aasta samal perioodil – ent mullu samal ajal ei uskunud keegi, et koroonaviirusest saab maailma senist elukorraldust peapeale pöörav tegija.
Tänavu on olnud korralik talv lume ja külmakraadidega ning see mõjutas ka vastlakuu autovalikuid. Kõige enam müüdi keskklassi linnadžiipe, mille osakaal kogumüügist oli 32,3%. Ostetuim SUV oli muidugi RAV4.
Järgnesid (nagu ikka) väike-keskklassi sõiduautod 20,7%lise osakaaluga ja müügihitid olid Škoda Octavia ning Toyota Corolla.
Ka “ebatraditsioonilised” kütuseliigid on muutumas aina tavalisemaks: kolmandik ostjatest kas hübriidajamiga auto (tuisukuul müüdi neid ligi pooltuhat), CNG (49) või elektriauto (25). Viimaste ostmine on kindlasti suurem tänu KIKi toetusmeetmele.
Škoda astub Toyotale kandadele
Veebruarikuu margitabeli esikümme on toredalt kirju: siit leiab nii vanu tuttavaid, vahvaid sõpru kui ka kõrgema liiga mängijaid. Veebruaris osteti 51 Audit ja 41 M-B sõiduautot ja Audi on kahe kuu lõikes 9. kohal.
Müügi tipus on jätkuvalt Toyota, kuid Škoda on nii veebruaris kui kahe kuu üldarvestuses selle kandadel: vahe on kõigest 43 autot.
Kui jaanuaris võttis oma aastalõpuboonused välja Citroen Berlingo, siis veebruaris tõusis müügitabeli pronksile Peugeot 144 müüdud sõiduautoga. Üldtabelis on Peugeot samuti esikolmikus ja Citroen neljandal kohal. Kuna tegu on grupikaaslastega, saame tõdeda, et Stellantisel läheb Eestis väga hästi.
Ent Aasia ei anna alla! Toyota eduloo tuules püsib Kia, mis on viiendal kohal ja Subaru, mis nii veebruaris kui ka kahe kuu lõikes on kaheksandal kohal. Subarul on pakkuda kompakt-SUV-de segmenti kaks uustulnukat, mis on mõlemad hübriidajamiga: Forester ja XV.
RAV4 suurim konkurent on Octavia
Talvekuu mudeli edetabelit muusikarütmi pannes tuleb kokku paras kakofoonia: 1-2-1-2-3-4-4-3-5-4, ja ongi jalad täiesti sõlmes. Mis tants see on, kus ees marsivad Toyota ja Škoda, sekka löövad takti Kia ja Stellaris ning eelviimase trummilöögi teeb Renault!?
Üldtabelis on kohe aasta algusest läinud põnevaks: kui AMTEL annab teada, et kompaktsed linnadžiibid on in, siis tähendab see, et RAV4 ostetakse jätkuvalt väga hästi. Ja kui väike-keskklassi sõiduautode populaarsusest käib jutt, mõeldakse ikka, kuidas läheb Škoda Octavia müük.
Kas Škoda läheb tänavu jaapanlastest mööda? Pole võimatu, kuid pigem jätkub tasavägine sõit, sest mõlemas mudelirivis on valikus hübriidajameid, Škodal lisaks ka CNG ja elekter (Enyaq).
Samas on Toyota uudismudelite rivi pikem ja Euroopa aasta autogi tiitli viis tänavu laualt uus Yaris. Mitte, et see tiitlite jagamine kuidagi ostuotsuseid mõjutaks…
Euroopa mõõtkavas on Toyota kasvutrendis nagu aasia autod üldisemalt. Võimalik, et pidevad aina suuremaks grupiks koondumised on tarbijaid väsitanud, aga aasia autode kvaliteet ja hind on üldiselt õiglases suhtes.
Tarbesõidukeid läheb (vist) jälle vaja
Tarbesõidukite müük ületas möödunud aasta veebruari taseme – müüdi 405 uut tarbesõidukit, ja see on 10,6% enam kui möödunud aasta veebruaris.
Nõutumate markide esikolmikusse mahtusid Peugeot (89 sõidukit), Renault (80) ja Toyota (64). Veokite müügi veduriks olid Scania ja Volvo, vastavalt 13 ja 12 müüdud veokiga.
Volkswagen Crafter ei mahtunud tuisukuul mudelitabeli esikümnesse, ent kahe kuu lõikes jagab see Toyotaga (Proace City) ja Volvoga (FH veok) 9-11 kohta. Tabelit juhib Renault Trafic. Vahe Crafteriga on muljetavaldav.
Plussiga on alustanud päris mitu brändi
Kõige põnevama osa AMTELi statistikast moodustab võrdlev tabel, kust paistab välja kahe viimase aasta müük võrdluses teineteisega.
Nagu näha, on Toyota tänavust automüügiaastat alustanud rahulikult, seevastu Škoda on teinud kiire alguse ja Peugeot’ puhul saab rääkida koguni lendstrardist.
Mitte ühelgi “plussajal” ei ole aga midagi vastu panna Subaru ligi viiesajaprotsendilisele müügikasvule. Tõsi jah et numbrid on liidritega võrreldes väiksemad, aga mitte sugugi väga palju kehvemad kui Škodal: 104 vs 91.
Preemiumbrändidest on stabiilseima tõusujoonega Volvo, mis on kahe kuuga müünud ligi sadakond autot. Audi on teinud tublima plussi, aga neid “sähvatusi” oleme näinud varasematelgi aastatel ja siis kaob Audi taas pildilt – rootslaste menumark seevastu rühib aasta-aastalt paremate müügitulemusteni üle maailma.
Kui Volkswageni stabiilne miinus ei pane enam kulmugi kergitama, “ema” on oma tütardele ja nadudele nii jalgu jäänud, et sellest praost välja ronimiseks on vaja rohkemat kui järjekordne iluopp või tarkvarauuendus, siis ühe prantsuse menubrändi Renault ootamatu müügilangus teeb murelikuks. Aasta algus on olnud liiga rahulik selle aasta edetabelitippude võtmiseks.
Opeli langus on peatumas, see räägib kohalike esinduste tublist töörügamisest. Nüüd tahaks uut Corsat müüki igasugustes, sh elektriversioonides ja võiks hakata rääkima pildile tagasi tulemisest. Nissanilt ootame kärtsu ja mürtsu aasta teises pooles, mil Euroopa turge hakkab vallutama täiselektriline Arya.
Allikas ja kuvatõmmised: AMTEL. Kaanepilt: Ylle Tampere