Esmaspäev, 25. november 2024
Sügisene lehesadu pakub jalutajatele romantilisi hetki, oma autost hooliva omaniku jaoks on see aeg aga tõeline õudusunenägu. Autole langenud lehed on nuhtlus, millega tegelemata jätmine võib lõpuks rahakotist päris kopsaka summa viia.

Auto värvkattele langenud lehed tekitavad probleeme, kui need sinna jäävad. Esiteks on vaatepilt inetu ja jätab omanikust lohaka mulje.

Teiste arvamus ei huvita!? Aga auto tervis? Lehtede eemaldamine võib olla tüütu, aga ära tuleb need auto pealt korjata: kere külge kleepunud ja sinna kauaks jäänud sügisilu võib pikemal vedelemisel kahjustada värvipinda. Ja järgmisena hiilibki kohale rooste.

VÄIKE PEHME HARI

Esimene päästev mõte lehesodiga kaetud autot vaadates on autopesula. Stopp, enne pesulasse kihutamist tuleks lehed siiski auto pealt maha lükata.

Survevesi ja suured harjad ei pruugi olla parim lahendus olukorras, kus kleepunud lehe peaülesandeks näib olevat liibuda ja võimalusel surveveega koos avaustesse peituda.

Kui ilm on kuiv, on asi lihtne – pehme väikese käsiharjaga saab lehed maha lükata. Lögase ilmaga on teine asi, siis tuleb põhimõtteliselt käsitööd teha ja ükshaaval ettevaatlikult lehti ja muud sodi ära nokkida.

Ent on veel üks võimalus: õigesti tempereeritud eelpesu. Värsked lehed saab eemaldada õrna eelpesuga, kasutades vahale ohutut eelpesuvahendit (su auto on ju vahatatud, eks! Või äkki on sel peal keraamiline kate!?).

ÕIGED PUHASTUSVAHENDID

Lehtedest jäänud jälgedest võib aga lahti saada orgaanilist mustust ja pigi eemaldavate pesuvahenditega. Nende varu on hoolas autoomanik täiendanud juba kevadel…

Puhastustöödeks sobib hästi pisem hari koos eelmainitud puhastusvahenditega. Loputamiseks soovitatakse kasutada puhast vett ja mikrokiudlappi.

NÄPUTÖÖ, NÄPUTÖÖ!

Lehed on nuhtluseks ka siis, kui need tagaluugi, mootorikatte või uste vahele jäävad ja sinna ära mädanevad. Tüütud okkad ja lehed poevad väikestesse pragudesse ja ukse vahelt sõitjareruumi sissegi. Sellise sodi eemaldamine õnnestub kõige paremini sõrmede abil.

Lehtede tekitatud jama üks ohtlikke tagajärgi võib olla vee eemaldamiseks mõeldud avade ummistumine. Kasulik oleks nende asukoht välja selgitada.

Puhastada tasuks avasid enne, kui sodi on tõsisemaid ummistusi tekitanud. Parimad abivahendid on taas oma isiklikud kümme sõrme. Leidlikumad on sodi eemaldamiseks kasutanud nii pudeliharja kui ka erinevaid orke, aga siinkohal tuleb jälgida, et loovus ei muutuks lolluseks ja agarus ogaruseks – terariistaga auto kallale minek on kurjast.

KURI KARJAS, KUI EI TEGELE

Sõltuvalt automudelist võib sügisene lehesadu, millel omatahtsi lastakse ilu-ilu teha, tekitada päris suurt kahju. Näiteks põhjustada ummistunud avadest vee voolamise küljekarpidesse – selle imelise nähtuse lõpptulem on rooste.

Mõnel mudelil aga on avade ummistumise tüsistuseks vee voolamine elektriseadmetele, mis päädib suuremat sorti remondiarvetega.

Kõik oleneb konkreetsest mudelist, tõenäosus suurte jamade tekkeks pole küll suur, aga riskida pole ka väga mõtet. Ja uskuge, hoolduse spetsist siinkohal abi ei ole, ta ei ole kõiki teie auto avausi pähe õppinud. Ise peab jälgima.

Nagu sellest kõigest poleks veel vähe, kipuvad märjad lehed jalatsite kaasabil sõitjateruumi läbustama. Nii tekib autosse rohkesti niiskust, mis ajab külmaga aknad uduseks või jäässe.

Libedad, mädanenud ja jääs lehed on täpselt see asi, mida te oma sõiduki jalamattidelt eemaldada tahate. Või siis mitte, ja lehtede invasiooni autosse tuleb juba eos vastuvaidlemist mitte sallival toonil takistada.

ENNETAMINE ON VÕIMALIK

Kõik on tegelikult imelihtne – ära pargi autot puu alla või kuskile, kus on võimalik, et see lehtedega pihta saab. Kui puhtust niisama lihtsalt pole võimalik pidada, vaata alljärgnevast videost eluhäkke, mida teha, et lehed kiirelt maha rullida auto pealt.

Ja lõppude-lõpuks, kas sa ÜLDSE pead tegelikult autoga sõitma? Äkki võtaks jalgratta või kõnniks bussi peale? Sügis on lõppude lõpuks üliäge ja romantiline aastaaeg. Ja pole vist midagi mõnusamat kui kõndida jalgu sahistades läbi lehekuhjade…

Materjalide põhjal: Lena Murd, Ylle Tampere

Artikkel on ilmunud Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” raames. Täname nõu ja jõuga abistamast Bassadone Eesti, TopautoHLAutoosad jt. Klõpsa alumist bännerit ja loe rohkem!

talvele vastu

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.