Kui imet ei juhtu, koidab Euroopa Liidu ja UK vahel leppeta Brexit. Mitmele autotootjale tähendaks see lööki allapoole vööd, sest kulude optimeerimiseks ja tarnete kiirendamiseks on tootmisüksusi ehitatud Ühendkuningriiki.
Autotööstus moodustab lõviosa Ühendkuningriigi ekspordist: kümnest kaheksa autot müüakse riigist välja. Kui läheb nii nagu ennustatud ja UK väljub Euroopa Liidust leppeta, tähendab see autotootjatele suuri lisamuresid.
PSA Grupi juht Carlos Tavares võrdles leppeta Brexiti mõju autotööstusele suurel kiirusel toimuva kahe rongi laupkokkupõrkega. Suur pauk, palju prahti ja laibarida taga ning päästjatel on olukorra lahendamiseks vähe teha.
Nissani ärimudel ohus
Nissan Europe juht Gianluca de Ficchy sõnas hiljutises intervjuus BBC-le, et leppeta Brexit ohustab ettevõtte ärimudelit: Jaapani autotootja võib kukkuda kahjumisse.
Inglismaa on Nissani jaoks üks olulisi sihtturge: Euroopa disainiüksuse peamaja koliti Londonisse, et olla uute trendide sünni juures. Sunderlandi asuti rajama Euroopa suurimat tehast.
Gianluca de Ficchy ütles, et kui UK lahkumise järel Euroopa Liidust kehtestatakse 10% ekspordimaks, seab see Nissani Euroopa ärimudeli jätkusuutlikkuse. “Me ei tea, mida Brexit tegelikult endaga kaasa toob,” lausus ta.
“Probleem ei ole üksnes Sunderlandis. See on üleüldine küsimus majanduse jätkusuutlikusest Euroopas,” lisas Ficchy.
Sunderlandis toodab Nissan Euroopa jaoks linnamaasturit Qashqai ning Nissan Leafi elektriautot. Praegu käib ettevalmistus Nissan Juke uue põlvkonna tootmiseks. Tehasesse on investeeritud rohkem kui 100 mln naela ja seal on tööl 7 000 inimest.
Nissan Juke krossover on disainitud Londonis eurooplaste maitset silmas pidades, kaks kolmandikku vajalikest koostisosadest valmistatakse UK-s ning 70% kogutoodangust läheb samuti Euroopasse.
Lisaks Sunderlandi tehasele on Nissanil tehas ka Hispaanias, kus toodetakse tarbesõidukeid ja antakse tööd u’ 5 200 inimesele.
Brexit mõjutab kogu Euroopa autotööstust
Peale Nissani ja PSA on hoiatanud Brexitiga kaasnevate ohtude eest teisedki tootjad: ekspordimaksule lisaks kannatab kõvasti varuosade turg, mis on toiminud vajaduspõhiselt ning varustab üle Euroopa ühtekokku 28 tehast. Pärast UK lahkumist euroliidust kiiretest tarnetest enam rääkida ei saa.
PSA Opel/Vauxhalli tehased Lutonis ja Chesire’s on samuti teadmatuses, mis edasi saama hakkab. 2019.aasta juunis teatas PSA Grupp plaanist hakata uut Astrat tootma Ellesmere Port’i tehases Chesires. Mis saab, ei oska keegi ennustada.
Lisaks Brexitile surub autotootjaid nurka järjest kahanev diiselmootorite ostuhuvi ning üha karmistuvad nõuded heitmetele. Mitmed tootjad on kas juba loobunud või loobumas diiselmootorite edasisest arendamisest.
Tänavu veebruaris teatas veel üks Jaapani autotootja, Honda oma Swindoni tehase sulgemisest Inglismaal, ja lisas kohe, et sellel ei ole mingit tegemist Brexitiga.
Autotootjad ootavad briti valitsuselt kiiret tegutsemist. Tööstusharule tuleb garanteerida ekspordimaksutus ka uues olukorras ning tootjatele peavad jääma samasugused õigused, mis kehtisid Euroopa ühisturul.
Ka tööjõu vaba liikumist ei tohi takistada: autotööstus peab jätkuvalt saama talente ja eksperte liigutada riigiti vastavalt vajadusele.
Briti valitsus peab autotööstuse kui ühe suurema majandusmootori seadma oma prioriteediks ja tagama sellele võimaluse areneda. Kui ei, kaotavad töö kümned tuhanded inimesed ning autoturg lüüakse tõsiselt uppi.
Isegi kui leppeta Brexit peaks juhtuma, jääb umbes kaheaastane üleminekuaeg, mille jooksul on võimalik uutes tingimustes majandamise kokku leppida.
Allikad: BBC, SMMT