Tänavune Maailma naiste aasta auto valitakse uue hääletussüsteemi alusel. Lootus on, et senisest läbipaistvam hindamisviis on tulemuslik ning rohkem pole muudatusi vaja teha. WWCOTY tänavune auhinnavõitja selgub 12. novembril.
Vastukaaluks traditsioonilistele aasta auto valimistele, kus kohtunikekogu koosseis on piltlikult põlvest-põlve pärandatav, lõi Uus-Meremaa populaarne nais-autoajakirjanik Sandy Myhre koos paari mõttekaaslasega 2011. aastal WWCOTY ehk Maailma naiste aasta auto statuudi.
Algselt kolmeliikmelisest Uus-Meremaa ja USA kohtunikekogust on tänaseks kasvanud 40-liikmeline üleilmne organisatsioon, kus professionaalsed nais-autoajakirjanikud nimetavad igal aastal parimad uudismudelid ja räägivad aktiivselt autotööstuse trendiloojatena kaasa.
2018 läheb WWCOTY ajalukku väikese kastmeplekiga põlleesisel: kiirustades muudetud senine hindamiskord andis tagasilöögi ja superfinaali pääsesid vaid esmaklassiautod, mis kõik kahtlemata ongi suurepärased, aga olukorrast autoturul ülevaadet ei anna. Noobelautosid jaksavad üle ilma osta siiski vähesed inimesed.
Niisiis otsustas žürii, et hindamismetoodikat tuleb veelkord muuta. 2019. aastal on tagasi eri kategooriad, kuhu kohtunike kandidaadid nimetab WWCOTY juhtgrupp. Valiku aluseks võetakse kohtunike selle aasta lemmikud ja mudeli globaalne staatus.
WWCOTY 2019 valimiste käik
Esimese sammuna panevad kohtunikekogu liikmed (neid on 40, eksootilisemad maad Jaapan, Vietnam, Korea, aga ka Venemaa, Soome, Eesti) kirja 10 autot, mis nende meelest võiksid kandideerida aasta auto tiitlile.
Kandideerima pääsevad mudelid, mida müüakse vähemalt 10 riigis üle maailma ning mis pole facelift vaid uus generatsioon: tänavu näiteks on uued tulijad Toyota Corolla ja Camry, VW T-Cross, Porsche Cayenne Coupé, Renault Clio, Mazda3 jpt.
Autod, mis võistlema pääsevad peavad olema kohtuniku poolt sõidetud ja jäädvustatud vahemikus 30.09.18 kuni 30.09.19.
Lisaks kümnele isiklikule aasta auto kandidaadile tuleb nimetada 1 Unistuste Auto. Nimekirjast on läbi käinud nii Ferrarisid kui Lamborghinisid, Aston Martineid ja Koeniggsegge.
Lisaks nimetab kohtunik ühe naise, kes maailma autotööstusele on andnud lisaväärtust. Möödunud aastal sai auhinna esmakordselt Jaguar Land Roveri toonane turundusjuht Fiona Pageter.
Tänavu võib selle auhinna postuumselt saada tõenäoliselt “maailma kiireim naine ratastel”, Jessi Combs. Seda ennustust tasub võtta kui allakirjutanu isiklikku arvamust, mis põhineb suuresti senisel kogemusel. Eks me näe.
Teise sammuna, kui kohtunikud on oma nimekirjad saatnud, koguneb juhtkomitee, reastab enim hääli saanud mudelid ja jagab need kategooriatesse. Seni on olnud need “odav-“, “pere-“, “öko-“, “SUV-“, “noobel”-autod. Tõenäoliselt jäävad alajaotused samaks tänavugi.
Kolmas samm on 11. oktoobril juhtkomitee saadetud tabeli põhjal hindamine. Igal kohtunik annab punkte viies etteantud kategoorias, kus igas on viis autot. Igas kategoorias saab laiali jagada 25 punkti. Kahte ühesugust skoori anda ei või.
Kõigist finalistidest (mida on 25) tuleb omakorda valida viis autot, mis võiksid kandideerida Supreme Award’ile ehk peaauhinnale. Selleks tuleb samuti koostada pingerida ja jagada viie vahel 25 punkti nii, et ükski mudel ei saaks sama punktiarvu.
Kõik kohtunikud saadavad oma kolmandas etapis jagatud hindepunktid sõltumatule audiitorile. Lootuses, et ei lähe nii nagu mullu, et tagasi tuleb nimekiri, mis koosneb üksnes kallitest ja veel kallimatest mudelitest.
12. novembril teeb audiitor koos kohtunikekogu juhtkomiteega WWCOTY ehk Maailma naiste aasta auto 2019 võitja teatavaks. Samal ajal selguvad ka kategooriate võitjad.
Kas see võit midagi ka muudab või kellelegi midagi tähendab, ei tea. Kõiksugu aasta auto valimised on olulised pigem neile, kes hindavad ja neile, kes toodavad.
Kas aga autoostja end auhinnasärast mõjutada laseb, pole kindel. Kuigi mine sa tea – Eesti kõige populaarsem esmaklassi-linnamaastur on Volvo XC90, auto mis naiste üleilmsed ovatsioonid aastal 2015 pälvis.
Kohtunikekogu kaanepilt pärineb aastast 2016