Reede, 15. november 2024
LähiTapiola pank koostöös Jyväskylä ülikooli teadlastega tegi paneeluuringu autojuhtide muusika kuulamise harjumuste kohta. Selgub, et autos sobiva muusika kuulamine võib juhti rahustada ja mõjutada tema liikluskäitumist.

40 protsenti uuringu küsimustikule vastanutest ütles, et keeravad autos muusikapala valjemaks, kui tunnevad sõidu ajal väsimust. 75% autojuhtidest tunnistas, et tähelepanu nõudvates olukordades – manööverdades, sihtkohta otsides, võõras keskkonnas – keeravad nad heli vaiksemaks või üldse maha.

Umbes kümnendik sõidukijuhtidest kuulab muusikat, et autoroolis rahuneda või meeleolu tõsta. Uuringu läbi viinud teadlaste sõnul on muusikat hea kuulata, sest see hoiab värskena.

LähiTapiola kindlustus uuris muusika mõju autojuhtidele koos Jyväskylä Ülikooli ja klientide harjumisi uuriva ettevõttega Suunnannäyttäjät.

Paneeluuringus [wiki base=”ET”]muusika[/wiki] ja sõidu seostest osales 322 sõidukijuhti, kellest peaaegu kõik, 97%, tunnistasid et kuulavad muusikat sõidu ajal. Ülekaalukalt kõige populaarsem muusikažanr, mida autos kuulatakse, on popmuusika ja armastuslaulud.

Selgus ka, et muusika võib mõjutada gaasijalga: 12% vastanutest hindas, et sõidavad tänu muusikale kiiremini. Mida tempokam on rütm, seda raskemaks vajub jalg, samas kui klassika rahustab ja soosib keskendumist.

Parim sõidumuusika on selline, mis endale meeldib ja mis aitab keskenduda. Kui muusika on „liiga hea“, võib fookus kaduda, sest inimene jääb liialt helide lummusesse. Teisalt ei tohi muusika kuulajat roolis ka liiga palju ärritada.

Uuringu kokkuvõttes märgivad teadlased, et lisaks sellele, et muusika teeb hea tuju, on see ka rahustava toimega. Kui juht tunneb end närvilisena või ebakindlalt, on soovitus kuulata rahulikku muusikat. See aitab leevendada pingeid ja liiklusraevu, tõdeb muusikauurija Henna-Riikka Peltola, Jyväskylä Ülikooli PhD.

ÄRKVELOLEKU JA SÕIDUSOORITUSE VAHEL ON TUGEV SEOS

Muusika ja sõidu vahelisest seosest on tehtud palju nii psühholoogilisi kui kognitiivteaduslikke uuringuid. Need uuringud näitavad, et muusikal on auto juhtimisele nii positiivseid kui ka negatiivseid mõjusid. Parimal juhul rahustab helipilt meeli ja vähendab sõitja rooliviha. See aitab autojuhil keskenduda ja olla tähelepanelik

On leitud, et muusika parandadab juhi sõiduoskusi, eriti kui sõit on lihtne ja ühte sõiduvõtet korratakse mitu korda või liigutakse pidevalt samal trajektooril. Üks selline näide on igapäevane pendelränne linna lähedalt linna tööle ja kooli ning õhtul koju tagasi.

Muusika võib aga kahjustada sõiduoskusi, kui ülesanne on raske. See selgitab, miks nii paljud keeravad raadio helitugevust maha kui pargivad “taskusse” või sooritavad keerulist manöövrit.

MUUSIKA KUULAMISE JA SÕIDUOHUTUSE VAHEL POLE SEOST

Uuringud on näidanud, et ennekõike on taustamuusika potentsiaalne mõju seotud tähelepanu tõstva efektiga. Erksuse ja sõiduomaduste vahel on leitud tugev seos, samuti nagu väsimuse ja avariiohu kasvamise vahel.

“Lisaks on leitud, et agressiivne muusika võib suurendada agressiivset sõidustiili,” väidab kognitiiavteadlane PhD Tuomo Kujala Jyväskylä Ülikoolist. “Juhi juhtimiskogemus on üks võimalik muutuja. Kui algaja juht hakkab sõitma, siis põhimõtteliselt mistahes üleliigne ärritaja võib olla liiast.”

OHUTUM ON HELI REGULEERIDA ROOLILT

Suunnannäyttäjät uuringus küsiti, kuidas vastajad autos muusikat reguleerivad. Enam kui pooled ütlesid, et nad kasutavad roolilt reguleerimist. Kuid rohkem kui kolmandik vastas, et nad kasutasid heli vaigistamiseks või valjemaks keeramiseks auto infolusti nuppe.

Kasutamise ohutuse seisukohalt helitugevust roolilt kontrollida on kindlasti soovitav, sest silmade pööramine teelt ära ja tähelepanu siirdumine sõidult heli reguleerimisele võib halvimal juhul olla ohtlik.

Rohkem kui kolmandik vastanutest ütlesid, et nad on viimase kahe aasta jooksul liikluses ohtlikku olukorda sattunud üks või kaks korda. Rohkem kui 6 protsenti vastajatest on kahe aasta jooksul neli korda või isegi sagedamini sattunud ohuolukorda. Muusika osa selles neist ei küsitud.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Autos muusikat kuulates on üks reegel: heli peab olema timmitud nii, et oleks kuulda väljas toimuvat. Kui läheneb operatiivauto ja te selle sireeni ei kuule, on kuri karjas, ja süüdi tähelepanematu juht.

Meie soovitame teha tööd (juhtida autot) töö ajal, ja kuulata muusikat muul ajal. Iseasi, kui väike karaoke tõesti on abiks väsimuse peletamisel. Selleks aga sobivad paremini väikesed harjutused, mida alljärgnevast videost vaadata võib. Turvalist liiklemist maheda muusika saatel!

Allikas: LähiTapiola. Tõlkis: Marika Johannson. Pilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.