Kui Northvolt asutati, lubati, et Euroopas sünnib midagi suurt. Rootsi akuhiid pidi pakkuma Tesla gigatehastele väärilist konkurentsi. 12. märtsil 2025 sai muinaslugu aga sünge lõpu: Northvolt teatas, et esitab pankrotiavalduse. Kõik Rootsi üksused suletakse ning töö võib kaotada kuni 5000 inimest. Kui Northvolt läheb pankrotti, muutub elektriautotööstuse positsioon kogu Euroopas.
Northvolt AB on Rootsi akude arendaja ja tootja, kes on spetsialiseerunud elektrisõidukite liitiumioontehnoloogiale. See asutati 2015. aastal kahe endise Tesla juhi poolt, 2021. aastal käivitas Northvolt esimese tootmistehase Rootsis Skellefteås ning teatas plaanidest rajada veel viis ettevõtet Euroopas ja Põhja-Ameerikas.
Aasta oli 2024 ja kogu Euroopa rääkis elektriautode revolutsioonist. Selle rohepöörde keskmes tõusis Rootsi ettevõte Northvolt peaaegu müütilisse staatusesse – see oli idufirma, mis lubas vallutada akumaailma ja teha konkurentidele seda, mida IKEA tegi mööblitööstusele.
Rootsi akuhiid pidi olema Tesla Gigafactory väärne vastane, Põhjala roheenergia revolutsiooni eesrindlane ja Euroopas sõltumatuse garantii Hiina ning Lõuna-Korea akuhiidude ees. Kuid 12. märtsil 2025 saabus teade, mis pani elektriautoentusiastid ja autotööstuse juhid kulmu kortsutama – Northvolt AB on pankrotis.
Majanduse tõmbetuul rullis vaiba kokku
Northvolt sattus samade probleemide küüsi, mis on painanud paljusid akutootjaid. Pidevalt tõusvad kapitalikulud, geopoliitiline ebastabiilsus, tarneahela segadused ja ootamatud turumuutused tõmbasid vaiba jalge alt.
Lisaks sellele on tootmise käivitamine olnud palju keerulisem kui oodatud. Skellefteå tehases oli kõik justkui hästi – tootmisliinid jäid käima ja viimastel kuudel oli saavutatud märkimisväärseid edusamme. Kuid see polnud piisav.
Kuigi pöörduti investorite ja võlausaldajate poole ning isegi kaaluti restruktureerimist USA Chapter 11 pankrotiseaduse alusel, ei oldud valmis leidma lahendust, mis oleks taganud jätkusuutliku tuleviku. Northvolti mäng oli ajaliselt piiratud ning rahalist õlekõrt ei jõutud tõmmata.
Pankrot mõjutab kogu Euroopa autotööstust
Northvolti pankrot ei mõjuta ainult Rootsit, vaid kogu Euroopa autotööstust. Paljud Euroopa autotootjad, sealhulgas Volkswagen, on sõltuvad Northvolti akutarnetest. Täiesti arusaadav, sest Vana Maailma autotööstuse üks eesmärke on kasvatada oma sõltumatust Hiina akudest ning täita rohelisi ettekirjutusi, sealjuures ellu jäädes.
Viimaste aastate raputused on Euroopa tootjaid muutnud ettevaatlikumaks ning pannud neid tegema pikaajaliselt olulisi, autonoomiat lisavaid otsuseid. Nii on Volkswagen investeerinud miljardeid oma akuprojektidesse ning Northvolti pankrotiga kaasnev puudujääk suudetakse ilmselt katta teiste partnerite toodetega, kuid see tähendab taas ajakadu ja seniste tarneahelate muutumist.
Euroopa Liidu püüd püstitada regionaalne akutoomiskeskus sai tugeva tagasilöögi. Samuti võib see tähendada elektriautode hinnatõusu – kui pakkumine väheneb ja impordile tuleb rohkem toetuda, maksavad tarbijad selle kinni.
Tõenäoliselt veereb käru kolinal kraavi
Northvolti pankrotimenetluse viib läbi Rootsi kohus ning järgnevatel kuudel otsustatakse, mis saab tehastest, tehnoloogiast ning Northvolti töötajatest. Saksamaa ja Põhja-Ameerika harutootmise pankrotti pole senini välja kuulutatud kuid nende saatus sõltub ilmselgelt sellest, mis toimub Rootsi peakontoris.
Niisiis: kui Põhjala unistus, Northvolt läheb pankrotti, saab sellest mõjutatud kogu Euroopa autotööstus. Elektriautode segmendile on see veel üks valus tagasilöök. Tarneahelad katkevad, hinnad tõusevad, segaduse lahendamine võtab mitu aastat aega. Pole just lilleline perspektiiv.
Allikad:
Northvolti ametlik teade
Rootsi pankrotimenetluse ülevaade
Kaanepilt: Northvolt pressiruum