Kolmapäeval, 14. mail kell 15.00 käivitatakse Kaitseväe õppusel Siil esmakordselt üleriigiline ohuteavituse süsteem EE-ALARM. 22 asulas ja Tallinnas ja selle lähipiirkonnas kõlavad ohusireenid ja plingivad mobiiltelefonid.
Ennelõunal saadetakse ohuteavituse kanalitesse eelinfo, mis teavitab üldsust pärastlõunasest sireenide käivitamisest ette. Sel päeval saavad inimesed kaks riikliku ohutusteavituse testsõnumit läbi mitme kanali: mobiilirakendustes „Ole valmis!“ ja „Eesti äpp“, SMSiga mobiilidesse, ka tekstiribana Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) telekanalites ETV ja ETV+, veebilehel err.ee ja mobiilirakenduses „ERR Uudised“. Lisaks kõlavad ohusireenid Tallinnas ja selle lähipiirkonnas.
Sõnumi saatjaks on Eesti SIM-kaardi omanikele EE-ALARM, võõramaiste SIM-kaartide puhul number +372 5950 0000. Sõnum sisaldab ka tagasisidelinki. Tegemist on süsteemi esmakordse sedavõrd ulatusliku käivitamisega, mis lubab analüüsida selle toimimist päriselu olukorras ning tuvastada kitsaskohti. Lisainfo www.olevalmis.ee ja riigiinfo telefonilt 1247.
14. mai ajakava
- Kell 11 algab eelteavitus, millega antakse ohuteavituse kanalite kaudu inimestele teada, et kell 15.00 algab test, kus
käivituvad ka sireenid. - Kõigile Eestis olevatele mobiiltelefonidele saadetakse järgnev SMS-sõnum ja „Ole valmis!“ ja/või „Eesti äpp“ olemasolul teavitus: SÕNUM 1: “Kaitsevägi: täna, 14. mail kl 15.00 toimub õppuse Siil raames ohuteavituse test, käivitatakse ka sireenid. Tegelikku ohtu pole! Lisainfo kriis.ee ja tel 1247″
- Kell 15 käivitatakse kogu ohuteavitussüsteem. 22 asulas ja Tallinna lähiümbruses kõlavad ohusireenid. Kaitsevägi saadab teise sõnumi.
- Kaitsevägi saadab inimestele uue sõnumi. SÕNUM 2: “Kaitsevägi: See on ohuteavituse test õppusel Siil. Täna 14.05 kl15.00 kõlavad sireenid. Tegelikku ohtu pole! Lisainfo kriis.ee ja tel 1247. Tagasiside kriis.ee”
Sireeni heli koosneb üheminutilisest tõusva ja langeva tooniga signaalist, mida korratakse vähemalt kolm korda 30-sekundiliste pausidega. Kokku kestab sireenide heli umbes 4 minutit. Kuula heli siit.
Sireenide asukohad ja ligikaudne ulatus:
Haapsalu, Jõgeva, Jõhvi, Keila, Kohtla-Järve ja Ahtme, Kuressaare, Kärdla, Maardu, Narva, Paide, Paldiski, Pärnu, Põlva, Rakvere, Rapla, Sillamäe, Tapa, Tartu, Valga, Viljandi, Võru, Tallinn ja selle lähiümbruse tiheasustusalad (sh Tabasalu, Harkujärve piirkond, Saue ja Laagri, Peetri alevik, Saku, Tabasalu, Viimsi).
Kuidas valmistuda?
- Aita infot levitada ja räägi pere ning lähedaste ringis üle, kas kõigini on info ohuteavituse süsteemi käivitamisest jõudnud ning kas nad on selleks valmistunud.
- Laadi enda telefoni mobiilirakendused „Ole valmis!“ ja/või „Eesti äpp“. Veendu, et oled andnud loa mobiilirakendusel endale teavitusi saata. Vajadusel aita ka lähedasel telefoni seadistada.
- Vaata oma mobiilioperaatori iseteeninduses üle keele-eelistus. Riik saadab ohuteavituse välja kolmes keeles. Kui oled eelnevalt oma keele-eelistuse paika pannud, saad teavituse ainult selles keeles. Muul juhul tuleb sõnum eesti ja inglise keeles. Keele-eelistuse muutmise juhised on kättesaadavad iga mobiilioperaatori kodulehel.
- „Ole valmis!“ rakenduse kaudu harjutavad kaitsevägi ja Naiskodukaitse vahemikus 10.-20.maini ka õhuohtude tuvastamist. Lisainfo “Ole valmis!” äpist ja Naiskodukaitse veebilehelt.”
- Tutvu kriisideks valmistumise juhistega veebilehel www.olevalmis.ee või samanimelises mobiilirakenduses „Ole valmis!“.
Kaanepilt: Pixabay