Opel, sellisena nagu me seda tundma oleme õppinud, kaob. Veel kevadel lootsime, et sakslastele jääb veidi rohkem sõnaõigust. Läks teisiti. Opeli ees seisavad suured muutused, mida dikteerib PSA. Alljärgnevalt püüame mõista, mida PR-materjalis meile öelda on tahetud.
Novembris avalikustas Opel/Vauxhall strateegilise tegevuskava PACE!, mis näeb ette mõne aasta jooksul täieliku ülemineku PSA Grupi tehnoloogiatele, teaduskeskuste ümbernimetamise PSA kompetentsikeskusteks ning ridamisi moodsate ajamitega autosid, pistikhübriidist särtsukateni, mida siiski saksa autodeks nimetatakse.
Ehkki PACE! pungitab kõlavatest lubadustest, on sõnum üheselt mõistetav: Opel tuleb panna raha teenima. Kõik, mis vähegi meenutab General Motorsit, visatakse üle parda. Seda, kes, kus ja millega töötab, dikteerivad nüüdsest prantslased.
… peaaegu. Sest Rüsselsheimist saadetud PR-materjalist leiame lause: “See kindlustab meie tuleviku ning me aitame ühtlasi oma saksa täpsusega kaasa PSA Grupi arengule.” Me ei püüa siinkohal omakäeliselt mõistet “saksa täpsus” defineerida vaid proovime pressiteatest leida vastuse küsimusele, mida täpselt on silmas peetud.
AASTAKS 2020 TULEB JÕUDA KASUMISSE
PACE! peaeesmärk on viia see, mida tulevikus ikka veel Opel/Vauxhalliks nimetatakse, kasumisse. Aastal 2020 peab saavutatama olukord, kus kulud ühe sõiduki kohta on vähenenud 700 euro jagu ning turunduskuludest võetud maha tubli kümnendik.
Üld- ja administreerimiskulude vähendamisega on juba alustatud ning laual on müügitulude kasvatamise kava. Teadus- ja arenduskulude ning investeeringute osakaal kasvab 7–8 %ni autode müügitulust.
Aastaks 2020 peab olema tekkinud 1,2 miljardi euro suurune käibekapital ning sõidukite püsiv marginaal on kerkinud 2%ni. Mudelirivi vähendamine ning suured ühisostud peaksid aastas andma kokkuhoidu lausa 1,7 miljardi euro ulatuses.
Kasumiootusele annab hoogu Opeli sisenemine uutele turgudele – nimekirjast leiab nii Hiina kui ka Brasiilia, kellega läbirääkimisi on alustatud. GM all oli maailmaturgudel madistamine välistatud, sest emafirma kaitses oma ärihuvisid.
PSA-l, eriti selle edevamal brändil, Peugeot’l on Hiinas läinud hästi: erinevalt saksa tootjatest, mis igakuiselt oma turul püsimise välja teenima peavad, on PSA strateegilised otsused vilja kandnud. “Eurooplastest” ongi Hiinas tublimad Peugeot’ ja Volvo. Peugeot’ tuules on Opelil lootus oma edulooks.
Üks eesmärk, millest PR materjal ei räägi, on vältida trahve, mis Opelile kaela langevad juhul, kui aastaks 2021 ei suudeta täita EL-i lubatud heitmenäitude piiranguid – need ei tohi ületada 95 g/km kohta.
2030 aastaks karmistab EL norme veelgi. PSA on üks väheseid globaalseid tootjaid, mil on heitmenäitudega hästi ning mis juba paar aastat omast initsiatiivist mõõdab reaalset kütuse- ja heitmekulu. Opelil on lootus PSAga koostöös jõuda seadusetäitmiseni rutem kui see seni oleks õnnestunud.
PSA PLATVORMID TULEVAD OODATUST VAREM
Opel/Vauxhall läheb üle PSA Grupi sõidukiarhitektuurile üle kiiremini, kui algul plaaniti. Alates 2024. aastast põhinevad kõik Opeli/Vauxhalli sõiduautode mudelid PSA Grupi ühisel arhitektuuril.
Kõigepealt läheb sellele 2018. aastal üle Combo ning 2019. aastal Corsa järgmine põlvkond. Sama jätkub igal aastal ühe peamise mudeliga. Kui võtta aluseks kõik keretüübid, toob Opel/Vauxhall 2020. aastaks turule 9 uut mudelit.
See mudelivalik aitab parandada Opeli/Vauxhalli brändide hinnakujundust ning vähendada erinevust valdkonna üldisest võrdlevast näitajast nelja protsendipunkti võrra.
PSA Grupi platvormid CMP ja EMP2 võetakse kasutusele kõigis Opeli/Vauxhalli tehastes. Kõigepealt plaanitakse 2019. aastal hakata tootma Eisenachis EMP2 põhist maasturit; Rüsselsheimi tuleb EMP2 põhine D-segmendi sõiduk.
Uute ajamite tootmisega Opeli/Vauxhalli tehastes kaasneb üleminek General Motorsi mootoritelt PSA Grupi mootoritele ja ülekannetele. Midagi siiski jääb Opeli jõuallikatest alles – allpool selgub, et kümnest tehakse neli, aga milline neli, seda saame lähitulevikus teada.
Tuletame meelde, et koostööd alustati mõni aasta enne seda, kui PSA Opeli alla neelas ning PSA platvormil on juba müügile jõudnud Opel Crossland X ja Grandland X. Need autod disainis Opel, plavorm ja jõuallikad tulid PSA-lt.
Kumbki mudel ei ole leidnud vaimustunud vastuvõttu ning arvustused on olnud üsna tagasihoidlikud. Sealjuures ei heideta uustulnukatele ette suurt muud, kui et need on põhiolemuselt teistsugused kui senised “saksa” Opeli linnamaasturid. Muutustega harjumine võtab alati aega.
TEADUSKOMPETENTSI EESMÄRK: SAKSA AUTO!
Kõik Opeli/Vauxhalli uued sõidukid töötatakse ka tulevikus välja Rüsselsheimis, millest saab kogu PSA Grupi globaalne kompetentsikeskus. Rüsselsheimi peamajja jäävad vähemalt esialgu ka Opeli senine juhatus ja nõukogu ning nende otsustusõigus.
Esimesed spetsialiseerumisvaldkonnad on juba kindlaks määratud, näiteks kütuseelemendid, teatud automaatsõidu tehnoloogiad ning juhiabilahenduste arendamine. Eesmärk on vastuoluline: samal ajal peavad uued autod olema odavamad ja ühtlasi insenertehniliselt kõrgel tasemel. Nagu saksa autod!
PR-materjalist leiab toimuvale sellise põhjenduse: “See (Rüsselsheimi koondatav) teaduskompetents toetab veel rohkem Saksa inseneritehnoloogia kvaliteeti ja taskukohaseid uuendusi.”
Opeli kvaliteedile ei ole olnud juba aastaid midagi ette heita, aga näiteks Citroeni kohta, mis ka on PSA liige, seda alati öelda ei ole saanud. Kas kogu PSA teaduskompetentsi ümbertõstmine Saksamaale tähendab seda, et Citroen lõpetab eksperimenteerimise ja ostjate närvidel tallamise ning hakkab ehitama ühtlase kvaliteediga sõidukeid?
[dropcap]TOIMETATUD [/dropcap] Citroenil on olnud rasked ajad, seda põhjusel, et on otsitud oma nišši. Eesti üks vaieldamatult paremaid eksperte PSA osas, Rasmus Tali ütleb, et ümberkorraldused tähendavad üksiti seda, et kõige raskem on möödas. Hiljemalt kahe aasta jooksul näeme häid tulemusi.
JÕUALLIKATE BAAS ÜHILDUB
PACE! kavast leiab veel ühe huvitava punkti: Opeli mootoriperekond optimeeritakse kümnelt neljale. „Arhitektuuri ja mootoriperede vastastikune kohandamine vähendab arenduse ja tootmise keerukust, mistõttu on võimalik saavutada üldist kasumlikkust parandav mastaabiefekt ja sünergia,“ selgitas Opeli tegevjuht Michael Lohscheller.
Püüame inimkeeles ümber ütelda: mitte ainult Opel/Vauxhalli märgiga sõidukid vaid ka Peugeot’d, ja Citroenid saavad edaspidi peale ühesugused jõuallikad ja tõenäoliselt ka käigukastid. PSA-l on valikus ridamisi tiitlivõitjatest bensiinimootoreid ning nende uued automaatkastid on siidised, Opelil on ette näidata jõulised ent vaiksed “sosistavad diislid” ja suurepärased käsikäigukastid.
Nüüd on küsimus, kas Opeli panus ühtsesse katlasse on üksnes neli mootorit, ja kas on lootust, et nad jätavad alles “lollikindla” kuuekäigulise käsikasti või minnakse täies mahus üle PSA käiguvahetustele? (Citroeni robotkast ehk siiski ei kuulu nende hulka, mis alles jääb).
ÜHISTÖÖNA EHITATUD ELEKTRIAUTOD
Ühes üleminekuga PSA grupi tehnoloogiatele jõuavad 2024. aastal müügile kõikide Euroopa mudeliseeriate elektrifitseeritud modifikatsioonid. Loe: prantslased teevad Volvo eeskujul kübaratriki ja panevad kõigele, mis liigub, “saba” taha. Üleminekuaja vältimatu liigutus.
Pistikhübriidide – nagu Opel Grandland X PHEV kõrval peaks müügile jõudma täiselektriline Opel Corsa. Tõenäoliselt on pistiku- ja elektriuudiseid oodata enne siiski Peugeot’ majast: ootame hübriidajamiga 3008 linnamaasturit, millele lisab tagatelje elektrimootor teatava nelikveolisuse.
Opel Ampera e-st PACE! ei pajata. Varasemalt on kuulda olnud, et populaarne elektriauto jääbki vaid valitud sihtturgude müügiartikliks, sest sõsarmudeli Chevrolet Bolt suur nõudlus on pidurdanud Ampera e tootmist.
Opel on Ampera-e tõstnud eraldi lehele ning kes jaksab selle laadimise lõpuni oodata, peab siiski pettuma, ühtegi vihjet ostuvõimalustele või hindadele lehelt ei leia.
Eks see veidi piinlik ole – mõni päev tagasi selgus, et GM tõstab Ampera-e hindu päris jõuliselt, sest Opel on nüüd ju PSA ning miks peaksid nad võõrale oma kõrgelt nõutud särtsuka aitäh! eest ära andma? Ei ole enam 30 000 eurot vaid on 45 000 ja ülespoole.
ÜMBERKORRALDUSED TOOTMISTEHASES
PACE! (eesti keeles “tempo”, “kiirus”, määrsõnana “lahkel loal”) strateegia toob kaasa mingi hulga töötajate koondamise. Otsesõnu seda muidugi ei öelda. Loeme PR-materjalist: “Tootmistehaste parem konkurentsivõime toob kaasa muudatusi tööjaotuses, mis võimaldab järgmisel kümnendil töökoormust parandada.”
Mis on “tootmistehas”? EKI defineerib: “tehas – masinaid kasutav tööstuslik tootmiskäitis, iseloomulik peamiselt tootmisvahendeid tootvaile tööstusharudele. “Vabrik” kasutatakse rohkem kergetööstuse kontekstis, “tehas” rasketööstuses. Sisetunne ütleb, et “tootmistehas” on see koht, kus osa Opeli seniseid töömesilasi töö kaotab.
„PACE! võimaldab meil rakendada oma täielikku potentsiaali. See kava on ettevõtte jaoks esmatähtis, et kaitsta töötajaid turu negatiivsete muudatuste eest ning muuta Opel/Vauxhall jätkusuutlikuks, kasumlikuks, elektrifitseeritud ja globaalseks ettevõtteks.” Nii räägib tegevjuht Michael Lohscheller.
“See kindlustab meie tuleviku ning me aitame ühtlasi oma saksa täpsusega kaasa PSA Grupi arengule. Kava elluviimine on juba alanud ning kõik meeskonnad soovivad innukalt selle eesmärke saavutada,“ lisas ta veel.
Ja jätkub PR-materjalis kirjeldus: “Kava seab selgelt eesmärgiks säilitada kõik tehased ja vältida Euroopas koondamisi. Tööjõukulude vajalik ja jätkusuutlik vähendamine saavutatakse läbimõeldud meetmetega, näiteks uuenduslik tööaja kontseptsioon, vabatahtlikud programmid ja varase pensionilemineku kavad.”
Misasi on “uuenduslik tööaja kontseptsioon”? Ehitame autosid kaugtöö korras?! Misasi on “vabatahtlikud programmid”? Kiirkõnnil palgata puhkusele? “Varase pensionilemineku kava”?! Kas nad on konsulteerinud meie ekspertidega, kes leiavad, et 40+ ei kõlba isegi koristajaks enam?
Olgu-olgu, paanika maha. Autotööstus liigub robotiseerimise suunal ning tuleviku tehastes on järjest suurem osa tööst automatiseeritud. Siiski: „PACE! on Opeli/Vauxhalli poolt välja töötatud meie töötajate huvides ja sooritusvõime kohese parandamise eesmärgil,” ütles Lohscheller.
Selge. Meest sõnast!
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Mis meil üldse on asja nutta, Opel ju ära ei kao?! Nii ja naa. Opelist sai just hea saksa auto. Sõiduk, mille rooli istudes tundsid, et sul on seal mõnus olla. Ja me jõudsime selle saksapärasusega ära harjuda ning kuhjaga auhindugi jagada.
Uute X-de (Cross- ja Grandland) tulek pani pisut ohkama ja pika pilguga auhinnatud Astra K-le järele vaatama, sest Opeli senist tihket saksapärasust kahest uustulnukast enam endises koguses ei leia. Muutused on alati veidi heidutavad.
Mis ei tähenda nagu ei armastaks me prantslasi! Kuivad numbrid kõnelevad PSA üha tugevnevast turupositsioonist kogu maailmas, seega on arvata, et kokkuvõttes läheb Opelil palju paremini kui enne. PSA ei ole üksnes Peugeot’, aga aastatepikku oleme just lõvikutsikaid oma arvustustes vaat’ et taevani kiitnud. Kui Opelist saab “saksa lõvi”, peaks kõik rahul olema.
Ja need, kes tahavad Opelit sellisena nagu me ära harjusime, saavad müügisalongis jätkuvalt valida mitme mudeli vahel. Hea uudisena – need autod hoiavad oma hinda tulevikus ilmselt kenasti, sest oma loomult on inimene põikpäine, muutustega harjumine võtab aega.
[dropcap]TOIMETATUD [/dropcap]Kui keegi loeb siit loost välja, et PSA all võiks Opelil olla kuidagi kehvem, siis on mõistlik vaadata Euroopa automüügi edetabeli numbreid, kus PSA vahelduva eduga on kas 2. või 3. kohal, Opel paar kohta tagapool. Olemuslike muutustega harjumine võtab aega. Ja palun andke neile (ja meile) see aeg.
Allikas: Opel. Kaanepilt: Ylle Rajasaar/Astra tagantvaates
https://www.accelerista.com/arvamus/lugeja-kiri-opel/