Seoses koroonaviiruse puhanguga on perearstide töökoormus hüppeliselt kasvanud ning alates 16. märtsist saavad haigestunud või hoolduslehte vajavad töötajad ise avada patsiendiportaalis digilugu.ee töövõimetuslehe.
Perearstid töötavad kriisirežiimil suure koormuse all ja patsient ei pruugi tohtriga kohe ühendust saada. Erandkorras on alates 16. märtsist võimalik haigestunud või hoolduslehte vajaval töötajal avada patsiendiportaalis digilugu.ee ise oma töövõimetusleht.
Süsteem töötab usalduse pealt: automaatselt arvestatakse 16. märtsil töövõimetuslehe avanutel seda kuni kuu lõpuni ehk 30. märtsini, sealt edasi kokkuleppel arstiga. Töövõimetuslehe avanud inimesega võtab ühendust tema perearst või pereõde ja täpsustab kaebused ning konsulteerib raviplaani osas. Perearsti juurde niisama sisse jalutada ei tohi.
Niisama “ehku peale” või ärikulude kokkuhoidmiseks “sinist lehte” võtta ei saa. Töövõimetuslehe põhjuseta avamine on karistatav ning Haigekassa nõuab kulud tagantjärele sisse.
Kuidas arst kindlaks teeb, et inimene on simulant ja ilmaasjata süsteemi koormanud? Põetud viirushaigustest jäävad verre antikehad. Aga isegi lisa-analüüsita tunneb perearst oma patsiente hästi ja aitab neid parimas usus. Vastakem siis samaga – eriolukorras aitame ja usaldame üksteist.
Kuidas töövõimetuslehe avamine käib?
Pange valmis ID-kaart või mobiil-ID. Valides mobiil-ID tuleb sisestada oma isikukood ja mobiiltelefoninumber. Saabub kontrollkood, seejärel tuleb sisestada PIN1.
Avaneb patsiendiportaali isikustatud leht. Sealt tuleb vaadata (ja vajadusel kinnitada) oma andmed ning edasi validagi punane nupp “Töövõimetusest teavitamine”.
Avaneb “Tee valik”: “olen haige”, “põetan teist inimest”. Kui põetate last, saate lisada isikukoodi kõrvallahtrist või siis sisestada isikukoodi käsitsi. Lisada tuleb oma telefoninumber, millel perearst saab ühendust võtta täpsustusteks.
Kinnitage oma valikud, digiallkirjastage taotlus ning jätkake kodusel ravil, jälgides terviseameti suuniseid. Viirushaigus – olgu see koroona, gripp või muu hooajaline tõbi, vajab korralikult väljaravimist. 14-päevane karantiin on vältimatu nii teie enda tervise kui kaaskodanike huvides.
Loe täpsemalt karantiini kohta siit