Reede, 22. november 2024
Jätkame pilootide hästi hoitud saladustes tuhnimist. Uudishimulike reisijate küsimustele on andnud vastuse Ühendriikide piloodid. Nendele lisaks kergitab saladuskatet lennunduse köögipoolelt Euroopa ja Eesti mõõtmes Lennuakadeemia arendusjuht ja suure kogemusega piloot Peep Lauk.

Kui suured on pilootide palgad? Kas lennu ajal tohivad piloodid Instagrami postitada? Kas hädamaandumine on võrdsustatav lennuõnnetusega? Kas lennuki maandumisel on mõistlik plaksutada või saab lennupersonalile muul moel tänu avaldada? Alljärgnev lugu annab vastused!

MILLEKS MEILE LENDURID, KUI ON AUTOPILOOT?

“Pole mõtet eitada, et autopiloot teeb suurema osa tööst,” ütles Telegraph Travel’ile aastal 2015 Sam Bray, Monarch’i piloot. “Regulaarlennul on autopiloodi õlul umbes 90 protsenti kogu lendamisest.”

Piloodid tegelevad tavaliselt maandumisega, aga paljudel moodsatel lennukitel ja lennujaamadel on “Autoland” süsteem, mida kasutatakse tavaliselt tiheda udu korral.

“Piloodid ei pea isegi lennurada nägema, enne kui lennuki rattad maad puudutavad, seda sellistes lennujaamades nagu Heathrow, millel on vastavad rajatised,” ütles Steve Allright, BA kapten.

[dropcap]PEEP LAUK [/dropcap]Autopiloot võtab enda kanda suure osa lennuki juhtimisest, kuid piloot peab ikkagi kogu aja olema valmis juhtimist üle võtma.

Näiteks äikesepilvedest ümber või üle lendamiseks või tugeva turbulentsi korral kõrgust muutma ning jälgima ka samal ajal teiste õhusõidukite liiklust.

“Autoland” süsteemi saab kasutada suurtes lennujaamades, kus on kõrge täpsusega (Cat 3) navigatsiooniseadmed. Eestis ja ka teistes Balti riikides selliseid lennujaamu kahjuks ei ole.

Samuti kasutab suurem osa odavlennufirmasid kulude kokkuhoiuks madalama täpsusklassi seadmetega varustatud lennujaamasid.

PILOOTIDE TÖÖ ON HÄSTI MAKSTUD

Piloodid teenivadki nii palju kui sa arvad või natuke rohkem – umbes 150 000 eurot aastas. Suurbritannia Lennufirmade Pilootide Assotsiatsioon (BALPA) edastas 2016. aastal andmed, millest selgub, et tüüpiline piloodi alampalk on umbes 40 000 eurot ning sel on potentsiaali kasvada 150 000 euroni aastas.

Arvestades, et piloodiks pürgijad peavad välja köhima umbkaudu 100 000 eurot, et lennukooolis käia, ning et nad vastutavad iga päeav sadade inimeste elude eest, on see õiglane töötasu.

[dropcap]PEEP LAUK [/dropcap]Suurtes lennufirmades võib lennukikapteni töötasu tõepoolest tõusta eeltoodud numbriteni, kuid seda eeldusel, et on läbitud lennuki tüübikoolitus ja kogutud tuhanded tunnid lennukogemust.

Kuni selleni tuleb piloodil arvestada kordades väiksema töötasuga või isegi peale maksta. Näiteks mitmetes odavlennufirmades kehtib reegel “pay to fly”. Selleks, et lennata tuleb piloodil hoopis maksta lennufirmale.

Eesti Lennuakadeemias eriala omandamine on kadetile tasuta. Selleks, et Lennuakadeemiasse saada, peavad kandidaadid vastama kindlatele nõudmistele. Näiteks tuleb lennuliiklusteeninduse ja õhusõiduki juhtimise erialale kandideerijatel läbida põhjalik terviseuuring.

PILOOTIDELE KEHTIVAD SUURED REISISOODUSTUSED

“Tavaliselt on kõigil täiskohaga töötajatel ja nende pereliikmetel õigus tasuta reisimisele, vastavalt vabade kohtade olemasolule kõigil oma firma lendudel. Sealjuures saavad nad seda teha esimeses või äriklassis kui neis on vabu kohti,” ütleb Patrick Smith, Ameerika Ühendriikide piloot ja raamatu Cockpit Confidential autor.

Lisaks sellele võimaldavad lennufirmade vastastikused kokkulepped töötajatel ja nende lähedastel lennata teise firma õhusõidukil ‘ZED hindadega’. See on fantastiline diil. Näiteks saab Bangkok’ist Souli Korean Air’i või Thai Airways’ga, umbes 70 dollariga, New Yorgist Amsterdami KLM’ga umbes 100 dollariga.

[dropcap]PEEP LAUK[/dropcap]Lennundusettevõtetes võivad olla omad motivatsioonipaketid. Reisisoodustust saavad nii lennukimeeskonnad, kui ka partnerettevõtted. Näiteks ka lennukihooldust teostavate ettevõtete töötajad. Eelduseks on enamasti siiski vabade kohtade olemasolu lennukis.

NAD POSTITAVAD LENNU AJAL INSTAGRAMI FOTOSID!

Olgu, mitte kõik ja mitte kogu lennu ajal. Kuid Instagrami on sattunud väga palju pilte, mille on teinud reisilennukite piloodid elnnu ajal. On lausa eraldi liikumine “Pilots of Instagram“, mis kogub kokku parimad kokpitist tehtud ülesvõtted ning jagab neid omakorda.

Kas see on legaalne? Sõltub sellest, millal foto tehtud on. Nii Surbritannia kui Ameerika Ühendriikide seadusandjad ütlevad, et piloodid peaksid hoiduma kõigist mitte-esmavajalikest tegevustest lennu kriitiliste faaside jooksul, tavaliselt kõrgustel alla 3000 meetri.

[dropcap]PEEP LAUK [/dropcap]Fotode tegemine piloodi poolt, kui see on kooskõlastatud teise piloodiga ja ei sega juhtimist, on lubatav. Nendest fotodest võib olla ka laiemalt kasu. Näiteks on suur osa õpiku “Lennundusmeteoroloogia” pilveatlase fotodest tehtud pilootide poolt lennu ajal.

TELEFONI KASUTAMINE EI PÕHJUSTA LENNUÕNNETUST

Meil palutakse ikka veel õhkutõusmise ja maandumise ajaks oma telefonid välja lülitada, või panna nad “lennurežiimile”. Üldlevinud arvamus on, et seadmete signaalid segavad lennuki navigatsioonivahendeid, ja võivad isegi õnnetuse põhjustada.

“Ei ole võimalik,” ütleb British Airways’i piloot Steve Allright vastuseks närvilistele lendajatale, kes kardavad et kellegi telefon toob lennuki taevast alla.

Patrick Smith lisab: “Lennukielektroonika on disainitud segamisega arvestades. Tänaseni ei ole tõendatud juhtumeid, kus telefon oleks negatiivselt mõjutanud lennu tulemust. Paljud telefonid on lennu ajal sisse lülitatud, kas kogemata või laiskusest. Kui mobiiltelefonid oleksid nii suur põhjus muretsemiseks, rakendadatks väljalülitamise nõuet jõulisemalt.”

[dropcap]PEEP LAUK [/dropcap]Lennu ajal võib telefoni kasutada ainult lennurežiimil, samuti ei tohi lennuki õhku tõustes ja maandudes peas olla kõrvaklapid. Õhkutõus ja maandumine on kõige olulisemad lennufaasid, mis nõuavad reisijate täit tähelepanu ja keskendumist meeskonna juhistele.

Mobiiltelefon võib olla sisse lülitatud kuni lennuki uste sulgemiseni. Selle võib uuesti sisse panna kohe, kui lennuk on lõplikult peatunud ja uks avatud. Tänapäeva nutitelefonidel on WiFi, Bluetooth ja osal isegi raadiolainetel põhinev Smart TV juhtimisfunktsioon, mis võivad lennuki elektroonikaseadmete tööd häirida.

PILOODID TUKASTAVAD LENNU AJAL

Peale seda kui Euroopa Lennundusohutusamet (EASA) tegi ettepanekud pilootide töötundide kohta, said reisijad teada, et peaaegu pool pilootidest on kokpitis näidikute juurde magama jäänud. See tuli välja Suurbritannia Lennukijuhtide Assotsiatsiooni (BALPA) läbi viidud uuringust.

“On tõsi, et oleme kurnatud,” ütles anonüümseks jääv piloot Reader’s Digest’ile. “Eeskiri lubab pilootidel 16 tundi ilma vaheajata tööl olla. See on mitu tundi rohkem kui veoautojuhil lubatud on. Ja erinevalt veoautojuhist, kes võib järgmises peatumiskohas pisut puhata, ei saa meie järgmise pilve juures peatust teha.”

[dropcap]PEEP LAUK [/dropcap]Pilootide tööaja (lennuki juhtimise) kestvus nii päevas kui nädalas on täpselt reglementeeritud ning sellest kinnipidamist jälgitakse punktuaalselt. Seega otseselt lendudel ületundide probleemi meie kultuuriruumis ei tohiks olla.

Probleeme esineb lendude edasilükkamisel, mida võivad tingida nii ilmastik kui tehnilised põhjused. Piloodid peavad tegelema samal ajal ikkagi lennu ettevalmistamisega, mitte ei saa puhata.

Teine probleem on puhkuse kvaliteet. Pikematel lendudel on lennukis kaks meeskonda. Üks lendab ja teine puhkab. Ja nii vaheldumisi. Kes on püüdnud reisijana pikal lennul magada, teab väga hästi, milline on sellise puhkuse kvaliteet.

Ingliskeelseid populaarteaduslikke materjale lappas ja tõlkis Kadi Rünkla. Minilugude sari “Pilootide hästi varjatud saladused” valmib koostöös Eesti Lennuakadeemiaga ning on mõeldud tõstma üldist teadlikust lennunduse ja lendamise kohta. Kliki allpool Lennuakadeemia logol, et jõuda otse kooli kodulehele.

lennuakadeemia

Kaanepilt: Sten Ottep

SaveSave

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.