Esmaspäev, 23. detsember 2024
Maanteeamet on tänavu nelja kuuga vastu võtnud 10 902 sõidueksamit. Seda on 358 eksamit rohkem kui 2016. aastal samal perioodil. Paraku saab eksamilt läbi alla poole eksaminandidest. Uurisime Maanteeameti eksamiosakonna juhatajalt, Tarmo Vanamõisalt, miks on sõidueksam nii paljudele komistuskiviks.

Kahjuks ei tee maanteeamet statistikat selle kohta, kas noored on Eestis varasemaga võrreldes rohkem või vähem sõiduhuvilised. Ka ei räägita sellest, kas edukamad on eksami sooritamisel naised või mehed. Küll aga on teada tüüpvead, mida sõidueksam tavaliselt kaasa toob. Neid saab vaadata ja analüüsida siin.

Milline on eksaminandide ettevalmistus – kui statistika põhjal sooritab ainult 46% eksami kohe esimese korraga, siis millised on tüüpilised läbikukkumise põhjused? Kiirustamine ja ärevus ilmselt on kõige suuremad eksamitegija vaenlased?

Sõidueksami peamiste vigadega saab tutvuda siin. Kindlasti mängib rolli eksamiärevus, aga seda püüab eksamineerija eksami alguses maha võtta.

Tüüpilised vead on sõidupraktika puudumisest või vähesest praktikast tingitud. Ka lipsavad sisse tähelepanuvead ning puudub oskus siduda õpitud teooria reaalse liiklusega. Alt veab harjutuste sooritamine ning vähene tähelepanelikkus teiste liiklejate suhtes.

Sõidueksam üldiselt ju ajas muutunud ei ole, küll aga torkab silma üks nn uue aja probleem – nutipõlvkonnal on raskusi eksami vältel keskendumise ja iseseisvalt liiklemisotsuste vastuvõtmisega.

Milline on n-ö rajarekord – kui mitu korda on kõige rohkem teooriaeksamile uuesti tuldud?

Tänase seisuga on nn „rekord“ 21 korda. Viiel korral on on eksamit käinud tegemas 157 inimest, kümnel korral 21. Lisaks läbikukkumisele on probleem ka eksamitele mitteilmumine. Tänase seisuga ei ole eksamile tulnud 229 isikut, mis on ühe eksamineerija kahe kuu töömaht.

See omakorda pikendab eksamile pääsemise järjekordi nende jaoks, kes tahaksid eksamit sooritada. Järjekordade probleem on aastate lõikes olnud läbiv ja eriti suureneb see suveperioodil, kus korraga soovib eksamile pääseda rohkem inimesi. Eriti suur on see B kategooria eksamite osas.

Pikkade järjekordade tõttu kannatavad need autokoolide õpilased, kes on koolist saanud piisava ettevalmistuse ja oleksid koheselt valmis eksamit sooritama.

Neil tuleb eksamile pääsemist kauem oodata, sest vähema-, kohati puuduliku ettevalmistusega juhikandidaadid tulevad liiga vara eksamile, sest kõik autokoolid ei panusta õppesse maksimaalselt ja ettevalmistuse kvaliteet on kohati küsitav ning see mõjub negatiivselt edumeelsematele autokoolidele.

Räägimegi B-kategooria sõidueksamist. Milline see laias laastus välja näeb? Kui kaua kulub aega, millised protseduurid tuleb läbida? Ehk on see abiks neile, kes kahtlevad, kas kokkulepitud ajal kohale ilmuda. Nagu ütlesite, siis eksami vastuvõtja teeb kõik selleks, et pingeid vähendada.

Sõidueksami kohta saab lisaks lugeda siit. Eksam kestab B kategooria puhul 75 minutit, mille sisse on arvestatud 45 minutit puhast sõitu.

Eksam algab isiku tuvastamisest, sissejuhatavast osast, kus juhikandidaadile tutvustatakse eksami läbiviimse korda. Pärast seda on kuni 5 minutit sõidukiga harjutamiseks/tutvumiseks ja siis alustatakse eksamiga. Eksami käigus tehakse 15 minutit sõitu asulavälisel teel ja sooritatakse harjutused.

Kui siiski närvid enne eksamit alt veavad, kuidas siis tuleks käituda?

Sõidueksamile tuleb tulla ettevalmistatuna ning kui juhtub, et mingil põhjusel ei saa kokkulepitud ajal eksamit sooritada, siis sellest teada anda kolm päeva ette.

Üks tänuväärne ja oluline uuendus on maanteeameti infobaasides samuti – eksamineeritaval on võimalik oma sõidueksami protokolli vaadata maanteeameti e-teeninduse postkastist.

Eksamiprotokolli vaatamine eeldab e-teenindusse sisse logimist.Sõidueksamilt läbikukkunud õpilane ei suuda väga tihti hiljem enda õpetajale ega vanematele selgitada, miks eksam ebaõnnestus. Seetõttu muudame eksamiprotokollid õpilastele kättesaadavaks. See on hea materjal eksamil tehtu üle vaatamiseks ning hiljem ka enesetäiendamiseks.

Hirmsasti tahaks meelde tuletada, et olenemata juhtimisõigusest peaks iga autojuht oma teadmisi ja oskusi pidevalt täiendama. Palume maanteeametilt siinkohal mõne soovituse, kuidas seda teha.

Inimene võib alati minna autokooli ja võtta seal endale sõidutunde. See on tasuline, aga oma oskuste täiendamiseks kasulik. Teooriateadmiste kontrolliks saab kasutada meie proovieksami moodulit.

Kas aastaid autot juhtinud “vana kala” võiks eksami uuesti sooritada? Ilmselt seadus selleks takistusi ei tee. Aga mis juhtub, kui ta eksamit ei läbi?

Vastus on lihtne: juhiloa omanik uut eksamit sooritada ei saa.

Mil viisil inimene uuesti sõidueksamile võiks sattuda? Esimesena võib ilmselt nimetada joobes juhtimist ja riskikäitumist, mille tulemusena peatatakse juhtimisõigus ning tuleb sooritada uuesti nii teooria- kui sõidueksam.

Siin on kõik peamised põhjused loetletud. Lisaks veel kui juhiloa kehtivuse läbisaamisel ei ole seda viie aasta jooksul uuendatud, siis tuleb tulla uuest eksamile.

Täname: Maanteeamet

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.