Ameerika Ühendriikide liiklusturvalisuse ühing viis läbi populaarsete linnamaasturite tulede kvaliteediuuringu. Sellest selgub, et vaid mõne müügil oleva mudeli esituled kannatavad kriitikat, valdavalt on tegu aga “nii palju kui vajalik, nii vähe kui võimalik” – suhtumisega.
The Insurance Institute for Highway Safety võrdles 37 keskklassi noobel – ja tavamaasturi esitulesid ning jõudis järeldusele, et enamus neist ei suuda teed piisavalt kaugele ja piisavalt turvaliselt juhile valgustada.
Oli kaks mudelit, mis Eestiski hästi tuntud: Volvo XC60 ja Hyundai Santa Fe, mille tulede tööga hindajad rahule jäid. Mõlemad said hindeks “hea”, samal ajal kui suur osa märksa nooblimaid džiipe pidi leppima hindega “rahuldav” või “nõrk”.
Ehkki ühingu mudelivalikus on ridamisi selliseid, mida Eestis kohtab harva või üldse mitte, leiab testitute rivist mõne masina, mis Maarjamaalgi populaarne. Sestap on hea teada, kas meie lakkamatus suusailmalaadses olukorras auto tulesid peale lükates midagi ka näha on või tuleb liikuda nagu siilike udus, “uu!” ja “ae-ae!” karjudes ning heale õnnele lootes…
VAATA VIDEOST, KUIDAS AUTOSID TESTITI JA MILLISED ON TULEMUSED
https://www.youtube.com/watch?v=rKbdBMfQ9CQ
IIHS testitud autodest 11 tulemus oli “nõrk”, tosinal “marginaalne” ja tosinal “enam-vähem” ehk “rahuldav”. Teiste seas tunnistati nõrkadeks tegijateks nooblid maasturilaadsed Infiniti QX60, Lincoln MKC ja Lincoln MKX.
Rahvaautodest kõrbesid testis Dodge Journey (Fiat Freemont), Ford Edge, Ford Explorer, GMC Terrain, Hyundai Santa Fe Sport, Jeep Wrangler, Kia Sorento ja Toyota 4Runner.
Tulemus on seda kõnekam, et proovisõidule viidi mudel, mille esituled troonivad tootevaliku tipus. Samas on üldpilt võrreldes eelmise aastaga pisut paranenud. Arvata, et autotootjad võtavad selliseid teste ja kaasnevat avalikku tähelepanu tõsiselt.
KÕNEKAS TABEL: NOOBLID JA VÄHEMNOOBLID LATERNAKANDJAD
SOOMLASTE TRAFI RAPORT KINNITAB: ESITULED POLE TOOTJA PRIORITEET
2017. aasta alguses avaldatud soome liiklusturvalisuse keskuse Trafi raport kinnitab ameeriklaste tehtut: autotootjate jaoks ei ole esituled just esimene prioriteet. Valdava kokkuhoiupoliitika põhjuseks on tõenäoliselt rahanappus ja ootamatult kehvad teadmised, kuidas laternavalgus eri ilmastiku – ja teeoludega käitub.
Trafi näitel tuuakse igal aastal Soomes teenindusse rohkem kui 300 000 sõidukit just tuledega seotud hädade tõttu. Peamiselt teevad tuska lähituled, mis näitavad kehvasti ning lähi – ja tagatuled, mida ei ole kaasliiklejatele näha.
Trafi uuringust selgub, et võrreldes varasemate halogeenlampidega, on tänapäevased tuled oluliselt kehvemad. Eriti viletsad on bi-ksenoontuled. Kehva tulemuse põhjuseks võib olla ka vilets tulede disain, mis suunab valgusvoo sinna kuhu ei peaks.
Samast ooperist on lihtlabane viga arvutustes ning raha kokkuhoid: näiteks üle 2000 luumenise valgusvooga esituled peaksid olema varustatud automaatse kõrguseregulaatori ning pesuriga, mida aga autodele peale ei panda.
Soomlaste Tekniikan Maailma on teinud läbi aastate mitmeid katseid ning hinnanud autotulede sooritusvõimet. Kel soome keel suus, saab pikemalt lugeda siit. Ühe soovituse annavad Soome kolleegid küll: kui ostad auto, lase kohe paigaldada ka lisatuled. Meie kliimas pimedas ringi kobamine võrdub enesetapuga.
Allikas: IIHS, TM. Pilt: IIHS kuvatõmmis, Pixabay