Pühapäev, 22. detsember 2024
Jaapani Takata on saanud kurikuulsaks turvapatjadega, mis võivad suvaliselt plahvatada. Patjades kasutatav ammooniumnitraat on nagu tiksuv kellapomm ja selle pommi otsas istub üle ilma umbes 70 miljonit autoomanikku. Skandaalist puutumata ei jää ka Teslad ega Ferrarid.

Tänaseni kestev maailma suurim autode tagasikutsumine sai alguse 2014. aastal, kui turvavarustuse tootja Takata turvapadjad tõid kaasa esimesed ohvrid ja nende konstruktsiooonist leiti ohtlikke vigu.

Vigase ehitusega Takata turvapadjad olid kõike muud kui turvalised, nende tõttu on surma saanud vähemalt 23 inimest.

Takata kasutab turvapatjades ohtlikku ammooniumnitraati, mis peaks õnnetuse ajal täitma turvapadja, kuid niiskuse ja temperatuurikõikumiste toel võib vallandada hoopiski kontrollimatu plahvatuse ja seeläbi tekitada juhile ja kaassõitjale vigastusi või nad tappa.

2020. aasta lõpu seisuga kuulub tagasikutsutavate hulka ligemale 70 miljonit sõiduautot, neist üle 50 miljoni oli möödunud aasta lõpuks juba tagasi kutsutud.

27 miljonit on juba ka remonditud, kuid teedel veereb veel enam kui 20 miljonit sõiduautot, milles on piltlikult kaasas tiksuv kellapomm iga hetk plahvatada võiva turvapadjaga.

Värskelt said tagasikutse ligemale 2 miljonit autot. Seekord ligemale pooled neist on Subarud, lisaks on seal hulgas ka BMWd ja Mercedes-Benzid. Puutumatuks ei jää ükski mark, kutse saavad ka 68 736 Tesla Model S ja 11 176 Ferrari omanikud.

Loe Eesti olukorra kohta siit

Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.