Reede, 8. november 2024
Ei jäänud talv tulemata – õues sajab lund ja on paar külmakraadigi. Rehvivahetuspunktide järjekorrad on möödanik ent tõsisem talvehooldus on autole ikka veel paljudel tegemata. Koostasime Dan Mustjatse abiga kiirreageerimisnimekirja eriti hilistele “ärkajatele”.

Volitatud teenindused pakuvad kiire ja turvalise lahenduse neile autoomanikele, kes talvisest kohustuslikust rehvivahetusest kaugemale ei mõtle.

Korraline talvehooldus teeninduses, mida Topauto vanemhooldusnõunik Dan Mustjatse sõnul kõige enam külmade saabudes küsima hakatakse, maksab paarkümmend eurot ja sisaldab kõik vajaliku talvesõiduks.

Talvehooldus sisaldab tervisekontrolli akule, “mahlade” üle vaatamist (jahutusvedeliku külmakindluse- ja pidurivedeliku kontrolli) uksetihendite määrimist ning kojameeste kontrolli.

Kõige lihtsam on helistada või kirjutada margiesindusse, ja leppida aeg hooajaliseks hoolduseks kokku. Auto ülevaatamine ja elutähtsate sõlmede “läbikatsumine” ei võta kuigi palju aega, aga on nii auto kui sõitja tervise seisukohalt oluline. Korras autoga on talvel julgem sõita.

KOLM HEAD NIPPI KÜLMAVIMKADE SELJATAMISEKS

Dan Mustjatse jagab alljärgnevalt kolm nippi, kuidas tulla toime kui talvekülm on oma pikad sõrmed tsurganud auto lukuaukudesse või on uksetihendid ära külmunud ja uks ei avane (see viimane on küll puhas lohakus ja tegemata jätmine, sest tihendeid võib õlitada ka ise, kui hooldusse minna ei täi.

1. KÜLMUNUD UKSETIHENDITE “MEELITAMINE”

Juhul kui tihend on ukse külge külmunud, on soovitatav uksega vaikselt edasi tagasi liigutades “mängida”, n-ö uks lahti meelitada. Tasub kontrollida ka teisi uksi, millest mõni ehk ei ole külmunud ja selle kaudu on võimalik autosse siseneda ja masin üles soojendada.

Uksetihendite kinnikülmumise vältimiseks on soovitav tihendit hooldada ning talvel peale sõitu uksi mõni aeg lahti hoida, et temperatuurid ühtlustuks.

2. KÜLMUNUD UKSELUKU AVAMINE

Kui lukk on jäätunud, on esimene kiirabi võtme soojendamine. Suitsumeestel on lihtsam, neil on abiks tulemasin. Ka võib proovida ukseluku sisse sooja õhku puhuda. Aitab ka soe vesi.

Aga peale sellist käitlemist on vaja lukk kindlasti ära kuivatada ja uuesti korralikult hooldada. Lukusisene niiskus, kui seda ei eemalda, tekitab peagi sama olukorra ja tants algab otsast peale. Lisaks läheb ukselukk ka niiskusega roostetama.

3. VÕTMETA KÄIVITUS EI TÖÖTA

Enamusel võtmeta sisenemisega autodel on olemas mehaaniline võti, mis on tavaliselt võtmepuldi sees. Selle abil saab ukse lukust lahti keerata.

Mõnel mudelil on luku ava kaetud- sellisel juhul tuleb lukuava kate eemaldada (võta abiks auto käsiraamat) ja seejärel ukse lahti keerata.

Kui uks on avatud, saab avada ka auto kapoti kui näiteks aku on tühi. Kui tühi on võtmepuldi patarei, saab auto käivitada, vajutades auto võtmega “Start” nupule.

Mõnel mudelil – näiteks VW Golfil ja Seat Leonil – tuleb võti panna roolisamba juurde vastavasse kohta, ja seejärel auto nupust käivitada.

Artikkel ilmub Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” raames. Täname toetamast, Bassadone. Klõpsa alumist bännerit ja loe Delfi lugusid!

talvele vastu

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.