Selleks, et pühadest rõõmu tunda, ei ole vaja asju. Kohustus kellelegi midagi kinkida, pooldemine, lõputud jõulusöömaajad väsitavad vaimu ja keha. Terveilm kutsub detsembris üles kõiki jagama oma ideid ja nippe, kuidas pühad veeta asjadehunnikusse uppumata ja stressi kukkumata.
Sel sügisel kogus tehnikaportaal Accelerista sõpradelt pilte ja ettepanekuid, kuhu Eestimaal rännata. Kaart sai põnevatest elamustest kirjuks joonistatud ning pildigaleriis oli üks jagatud mälestus kaunim kui teine.
Tõdesime, et sel talvel ei peaks keegi küll igavust tundma või jääma pikalt mõtlema, kuhu minna – avastamata kohti on armsal kodumaal rohkem, kui neid, mida üksinda leida jõuaks, rändamine aga on võimalus üheskoos mõnusalt aega veeta ja uute kogemuste võrra rikkamaks saada!
Nüüd on lugejatel taas kord võimalus pakkuda ideid, kuidas maailmast saaks parem paik. Portaal Terveilm algatas 1. detsembril kampaania “Kingi targalt”. Algatuse eesmärk on suurendada laste rõõmu ja pakkuda nõu kõigile, kes usuvad, et rohkem kinke ei ole parem.
Tõeline jõulurõõm ei tule asjade rohkusest, vaid südamega tehtud kingitustest. Kogu detsembri jooksul võib Terveilma Facebooki lehel jagada oma ideid ja soovitusi, kuidas pühad veeta nii, et mõttetuid asju toanurka ei koguneks.
Olgem ausad – kinkida võib ju kõike, mida käega katsuda ei saa, südamega tunda küll: vahva väljasõidu kogu perele, ühist aega kas lugemise, musitseerimise või muuseumikülastuse näol lastele, isetegemise rõõmu piparkookide küpsetamisest või vanaema niplispitsinippide selgekssaamisest. Nii palju kui on inimesi, on ka häid mõtteid.
Miks on parem pühade ajal koguda elamusi ja mitte asju? Arengukoostöö Ümarlaua kommunikatsioonijuht Katrin Pärgmäe räägib: “Oleme viimastel aastatel tundnud järjest suuremat muret ostuhulluse pärast, mis vallutab detsembrikuus kogu maa. Jõulud, mis olid perega koos olemise aeg, on muutunud kaubanduskeskustes trügimise ajaks. Eriti murelikuks teeb, et laste puhul on kinkimise maania väljunud igasuguse kontrolli alt. Kuigi tahame lastele head, hakkab kinkide rohkus hoopis jõulurõõmu tapma.”
Psühholoogiadoktor Eva-Maria Kangro sõnul on kinkimisel mitmeid tähendusi, millest kõige olulisem on sõnum hoolimisest. “Enamasti tahame kinkida midagi sellist, mis saajale päriselt korda läheb ja talle rõõmu valmistab. Siin tasub teadvustada, et rohkem kinke võib ilusa idee lämmatada. Miks? Kingituse tähendusse süvenemine nõuab aja võtmist, et saaja jõuaks hinnata kingituse olulisust ja tunda sellest rõõmu. Suudame korraga keskenduda ühele asjale ning sundides aju jagama tähelepanu mitme kingi vahel, kipub mõte jääma pealiskaudseks. Mida rohkem kinke on silmade ees, seda keerulisem on igaühele neist päriselt keskenduda ja rõõmu on kokkuvõttes vähem,” selgitab Kangro.
Detsembri jooksul kogub AKÜ netikeskkond Terveilm nippe ja ideid, kuidas ennast vanadest harjumustest välja murda. Mida kinkida, et nii saajal kui andjal sellest rõõmu oleks? Mida kinkida neile, kellel on kõik olemas?
Igaüks saab algatust toetada ja enda ideid jagada, ühinedes FB sündmusega “Kingi targalt!”. Ja ära unusta aeg-ajalt sinna kiigata, et näha, mis toredaid ideid välja on pakutud ja neist inspireeruda!
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Pole midagi mõnusamat, kui ühiselt veedetud aeg. Ja mõnikord pole midagi mõnusamat, kui aeg, mis on iseendale kingitud ja mida saab ainult iseendaga veeta. Seda rohkem on pärast teistele jagada.
Asjad on määratud kaduvikku ning kui mõni neist katki lähebki, saab selle enamasti ju uuega asendada. Asjade väärtus ajas ja ruumis on muutunud sedamööda, kuidas kasvab meie ostujõud. Inimesi oma ellu ning elamusi on palju raskem leida kui asju. Ehk on need pühad just see õige aeg, hinnata asjad… ja sellega koos ka oma aeg ümber ning elada lihtsalt, rõõmus, rahus ja suures sõpruses. Kaunist pühadeaega, sõbrad!
Allikas ja meedia: Terveilm
http://www.accelerista.com/toimetus/kohvik/accelerista-lugejamang-eesti/