Noored autojuhid on suurim riskigrupp autojuhtide seas: võrreldes kogenumate juhtidega põhjustavad nad kordades rohkem raskeid õnnetusi. Peamiseks põhjuseks kihutamine ja kõrvalised tegevused roolis. Toyotal valmis äpp, mis noori nuhveldajaid piinlikesse olukordadesse seab ning meelde tuletab, et juhi kohus on rooli hoida.
Eri maade uuringud kõnelevad ühte keelt: noored autojuhid on riskigrupp. Kõige tõenäolisemalt tahavad just nemad roolimise asemel tegeleda muuga: suhelda sõpradega, süüa, lõbutseda. Ilmast ja lubatud kiirusest hoolimata.
Ühendriikide tervisestatistika põhjal on viimastel aastatel plahvatuslikult kasvanud üksinda autos viibiva noore juhi põhjustatud õnnetused ning viiendiku võrra on kasvanud surma saanud alla 20-aastaste autojuhtide arv.
Kui traagiline õnnetus on juhtunud, on kõik tagantjärele targad. Üldine arvamus on, et noor ise ei teinud ju midagi väga valesti, hoopis auto on süüdi. Oleks pidanud olema turvalisem! See on üks põhjus, miks autotootjad omal initsiatiivil mõtlevad välja erinevaid lahendusi, et ohjata noori juhte ja autojuhte üldisemalt roolimobiilimisel.
Nissanil on testimisel vidin, mis auto käivitades automaatselt vaigistab sõitjateruumis levi: kui sõidad, siis telefon on tumm. Ford ja Toyota on noori järjekindlalt koolitanud. Näiteks TeenDrive365 videote sari, mille Toyota 2014. aastal avaldas, julgustas noori juhte turvalisemalt sõitma. Videod läksid viralisse ja neist kujunes hitt, millest saadavat kasu oli võimalik mõõta.
Mõnda aega on Toyotal olnud päevakorral miski, mis tüütu targutamise asemel paneks noori mõtlema ja tegutsema turvalisemalt. Selleks on vaja ajendit. Mitte keegi meist ei tahaks avalikult sattuda ebamugavasse, ehk isegi alandavasse olukorda. See osutuski uue turvalise sõidu äpi leitmotiiviks.
Üheskoos Saatchi & Saatchi Londoni bürooga disainisid Toyota insenerid Google Maps API-l põhineva Safe and Sound äpi, mis sõidu ajal monitoorib pidevalt noore juhi tegevust roolis ja sekkub häälekalt, kui nad unustavad end kõrvaliste asjadega sahmima.
Esialgu on äpp saadaval vaid Androidi kasutajatele ning üksnes Euroopas, aga Toyota üritab selle teha kättesaadavaks kõigile lapsevanematele, kellele aeg-ajalt kaugjuhtimise teel meeldib oma suuri juhtimisõigusega lapsi hiliskasvatada.
“Häälekalt” tähendab seda, et äpp lükkab infolustis peale eriti nõmeda muusikavaliku, mille kohta ükski laps ei tahaks tunnistada, et ta isa ja ema seda õudust kuulavad. Kui s..t muusika pole piisav karistus selle eest, et sa roolimise ja pedaalimise asemel telo näpid, mis siis on?!
Ühesõnaga, see äpp peaks verinoort autojuhti (Ühendriikides saadakse roolikõlbulikuks juba 16-aastaselt) väga edukalt korrale kutsuma. On muidugi võimalus, et noort lihtsalt ei huvita. Üsna tõenäoline muuseas, sest Y ja Z gene on üllatanud oma absoluutse enesekindlusega: teadmata millestki midagi on nad veendunud, et teavad kõigest kõike. Ka sellisel juhul see äpp eriti efektiivselt asjadele kaasa ei aita.
Safe and Sound on üsna lollikindla disainiga: selleks, et süsteem aktiveeruks, tuleb kõigil pereliikmetel rakendus oma nutiseadmesse laadida ja siduda oma Spotify kontoga. Kui noor laenab oma vanematelt autot, aktiveerivad need äpi oma telefonis ning Google Maps API jälgib edaspidi, kui kiiresti juht sõidab.
Kui kiirus kerib 14 km üle lubatud piiri, lülitab äpp automaatselt sisse “do not disturb” (mitte segada) režiimi ja vaigistab telefonis kõik sissetulevad kõned ning sotsiaalmeedia teavitused. Äpp taipab ka, millal juht nuhvlit näpib ning lülitub “mitte segada” režiimi.
Nagu sellest vähe oleks, lükkab rakendus käima automaatse muusikavaliku, mis valib kõik lood lapsevanemate Spotify lõputust varamust. Sõltuvalt sellest kui khuulid vanemad kutil või tšikil on, paiskub sõitjateruumi Michael Jacksoni või ansambli Suveniir reps.
Eriti piinlik, et autojuht ise seda playlisti vaigistada ei saa, vaid peab leppima olukorraga, et kõllidest kostab puhas alandus. Tõsi see on, et kui noor küsib emalt-isalt autot, siis vaevalt selleks, et kartuleid Tartusse transportida, pigem minnakse sõpradega koos välja. Nüüd see muss, imestunud sõbrad ja liiga palju selgitamist – pole vaja.
https://www.youtube.com/watch?v=WrWwNZMrJ4o
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Toyota äpp on lahe idee, iseasi, kui paljud lapsevanemad viitsivad teema üles võtta, sest enamuse jaoks on roolis nuhvliga sebimine, söömine või puuderdamine tegevus, mille ümber kära tõstmisest aru ei saada.
Ja kui paljud lapsevanemad viitsivadki ühe järjekordse äpiga mässata? Või kui paljud üldse kasutavad mingeid rakendusi? Spotifyd? Tunnistagem, teha spetsiaalselt Spotify konto, laadida alla mingi äpp, rääkida noorega, et roolis mobiilida pole mõistlik – no pole seda aega.
Päriselus võiks hakkama saada spetsrakenduseta nutitelefonis. Päriselus võiks mõistusega inimene, kellele on juhiluba välja kirjutatud, ise aru saada, et roolis roolitakse. Senikaua kuni pole öeldud teisiti ja lubatud teedele isejuhtivaid autosid.
Millal me selleni jõuame? Ja kas lapsevanemad saavad aru, et neil on põhiroll suhtumise muutmises?! Kas aitaks kui keegi mõtleks välja mingi üleüldise automaatse alanduse igale roolijoodikule, nuhveldajale, kihutajale, soost ja vanuset sõltumata? Meil oleks seda väga vaja.
Allikas: Toyota, The Truth About Cars