Kevadised suurveed ja vihmasajud on Tuhala Nõiakaevu keema pannud. Nõidade vihtlemine meelitab kohale tuhandeid uudistajaid. Soovitame ainulaadset loodusnähtust kindlasti vaatama minna, aga teha seda nii, et loodus haiget ei saa.
Käisime koos fotovõluri Sten Ottepiga Tuhala Nõiakaevu keemist oma silmaga vaatamas, aga mitte üksnes selleks, et jäädvustada imetoredat loodusnähtust vaid selleks, et meelde tuletada kõigile uudistajatele: teadke, kuidas looduses käia.
Tallinna kesklinnast on Tuhalasse umbes 39 kilomeetrit, autoga sõidab sinna 40-45 minutit. Tuhalasse teeb giidi saatel loodusretki ka näiteks Looduse Omnibuss.
JALGUPIDI KAEVU EI RONI!
Rahvapärimuse järgi hakkab Nõiakaev keema kui Tuhala nõiad kaevus vihtlevad. Tänavu kevadel juhtus see märtsikuise täiskuu ajal – kaev ei kee küll suure hooga, aga väikenegi vaatemäng tekitab erilise tunde.
Piltlikult öeldes oli täiskuuga kattuv tõusuallikast tulvav vaatemäng vesi müstikute veskile: ümara kuu ööl kogunes kaevu ümber hulgaliselt rituaalitajaid.
Osa neist ronis jalgupidi kaevule ja varbaidpidi vette ning olid sealjuures piisavalt rumalad ja edevad, et pilte ka sotsiaalmeediasse panna.
Teeme siis siinkohal selgeks: Tuhala nõiad ei soovi, et keegi nende vihtlemise ajal neile jalaga pähe lajataks. Kaevu juures on isegi vastav silt väljas.
Ära roni jalgupidi kaevule ega vette! Vaata allolevat silti ja jäta meelde, et see tähendabki seda, mida näed – kaevule ei ronita ja vette ei minda. Talisuplejad kogunevad Kalarannas.
SIIN ON LOODUSKAITSEALA!
Nõiakaev on tegelikult ajutine tõusuallikas Nabala-Tuhala looduskaitsealal. Tuhala karstiala maaalune jõgi hakkab vett üle ajama suurvete ajal ning ,,keema” 100 liitrit sekundis siis, kui jões vee vooluhulk on vähemalt 5000 liitrit sekundis.
Tuhala Nõiakaevu keemine on üks unikaalsemaid loodusnähtusi Euroopas: veesurve tekib maa-aluses jões, tegemist pole arteesia kaevuga. Ürgaegadest pärit vetemängu saab jälgida ühest päevast paari nädalani.
Tuhala Nõiakaevu sügavus on 2,4 m, vesi on soo päritolust tingituna veidi pruunikas. Rahvas valis Tuhala Nõiakaevu 2012. aastal Eesti imeks.
Looduskaitsealal käitumiseks on omad reeglid. Inimesed tohivad seal viibida, jalutada, korjata marju ja kasvõi pildistada. Tuhala kandis on mitmekesine, omapärane loodus, mis pakub hingele midagi igal aastaajal.
Tuhala Nõiakaevu külastamiseks ei ole vaja eriluba ning siia võib tulla ka hulgakesi, auto ja bussiga. Rohkem kui 50 inimesega ürituse korraldamiseks on siiski eriluba vaja.
Auto või maastikusõidukiga on lubatud sõita selleks ettenähtud teedel. Tuhala Nõiakaevu juurde autoga sõita ei või. Auto tuleb jätta parklasse.
Tuhala Nõiakaev asub piiranguvööndis ning seal on külaliste võõrustamiseks ettevalmistatud ala. Ainus, mida inimene imet kaema minnes tegema peab: ta peab selle ala piires püsima.
Pildistamine jalgupidi vees, kaevule ronimine, ümbrusesse mudaradade sisse tallumine, lärmi tekitamine ja igasugune muu häirimine ja looduse kahjustamine on keelatud.
Tuhala Nõiakaev on looduse ime. Hoiame seda siis meeles kui nõidadele sel kevadel külla läheme.
Loe Tuhala looduskaitseala kohta rohkem siit
Pildid: Sten Ottep/Fifty Visual ja Uku Tampere (silt)