Esmaspäev, 25. november 2024
2016. aastal jõustunud uus seadus on pannud Ukraina autoostjad otsima Euroopast paremas korras sõidukeid. Tollimise reeglite leebemaks muutumise tulemusena on eestlastelgi õnnestunud müüa Ukrainasse ligi 20 000 autot.

Aastast 2016 muutusid Ukrainas autode tollimise reeglid leebemaks. Selle tulemusena hakkasid kümned tuhanded ukrainlased otsima kvaliteetseid autosid Euroopas läbi interneti ning nõudlus Euroopa autode järele kasvab tänaseni.

Möödunud aastal viisid ukrainlased Baltimaadest oma koduteedele enam kui 60 000 autot, 20 000 nendest osteti Eestist. Suur osa müügitehingutest toimus auto.ria.com interneti müügikeskkonna kaudu. Seega on ehk siinsetel müügihuvilistel mõistlik proovida oma autot müüa selles keskkonnas?

SUUR RAHALINE KOKKUHOID

Tänu vastuvõetud seadusele Nr 1389–19 vähendati Ukrainast väljastpoolt tulnud autode tollimise aktsiisimaksu. Aktsiisimaks arvestatakse individuaalselt iga auto kohta ning kui kõik nõuded on täidetud, siis auto tollimine võib olla mitme tuhande euro võrra odavam.

Nõudeid Euroopast toodud autodele on kolm: soodustollimine kehtib autodele, mis on toodetud peale 01.01.2016 ja omavad standardit Euro-5, ukrainlane saab tollida soodusskeemi alusel vaid ühe auto aastas ning müüa saab autot üksnes aasta pärast ostmist.

Hea näide on Eestiski populaarseimate mudelite tabeli tipus olev Škoda Octavia: 2012. aasta mudel maksaks Ukraina kohapealses võrgustikus auto.ria.com andmetel umbes 11-12 000 eurot. Aga Eestis maksab selline auto meie suurima müügiportaali auto24.ee andmetel umbes 6-7 000 eurot.

Kui nüüd ukrainlane otsustab Eesti kaudu auto osta, läheb see koos tollimaksude ja Ukrainasse transpordiga maksma 8999 eurot, mis tähendab ikkagi mitme tuhande eurost kokkuhoidu. Just see on põhjus, miks Eestist on Ukraina poole läinud viimase aastaga paarkümmend tuhat autot.

Kasu saavad mõlemad pooled: eestlased müüvad ja teenivad autode müügi pealt, aga ukrainlased saavad häid autosid oma riigis turuhinnast madalama hinnaga. Sest isegi peale kõikide kulude arvestamist auto ostmiseks Eestist, selle kohale viimiseks, dokumentide vormistamiseks ja Ukrainas registreerimiseks tuleb kulude lõppsumma väiksem.

UKRAINA ON KVALITEEDINÄLJAS

Vastavalt statistikale on Eestis 1000 tuhande inimese kohta 514 autot ehk igal teisel inimesel on auto. Ukrainas on sama tuhande inimese kohta autode arv vaid 202. Seda sealjuures, kui Ukraina elanikkond on umbes 45 miljonit, aga Eesti oma 1,3 miljonit.

Ukrainlased pürgivad baltlastega sarnasele elatuse tasemele. Samuti soovivad sealsed inimesed sõita kvaliteetsete Euroopa autodega. Statistika põhjal saab öelda, et heade autode soovijate ja ostuvõimeliste kodanike arv kasvab iga päevaga.

Ukraina Riikliku Fiskaalteenistuse andmetel toodi üksnes 2017. aasta jooksul Baltimaadest 64 566 autot, nendest umbes 20 tuhat osteti Eestist. Kui lisada nimekirja ka Poola ja teised ELi riigid, siis Euroopast Ukrainasse toodud autode üldarv eelmisel aastal on 2 780 000.

MÜÜ OMA AUTO UKRAINASSE

Kuidas siis müüa oma autot Ukrainasse? Esimene variant – avaldada kuulutus auto müügi kohta Eesti populaarseimal saidil auto24.ee, mida vaadatakse erinevatest riikidest kuni 130 tuhat korda päevas.

Sealjuures on vaja maksta 20 eurot kuulutuse avaldamise eest. Tõenäosus, et Ukraina ostja näeb just teie kuulutust selles suures keskkonnas, on suhteliselt väike. Isegi kui näeb, siis ei pruugi ta eesti keelest väga hästi aru saada.

On ka teine variant – avaldada oma pakkumus saidil auto.ria.com. Seda müügikeskkonda külastatakse iga päev rohkem kui 1,6 miljonit korda.

Oma kuulutuses tuleks ära märkida, et auto asub Eestis, jätta oma telefoninumber ja e-posti aadress. Auto müügi kohta oma pakkumuse avaldamine maksab Ukraina müügikeskkonnas 1,7 eurot, ent tõenäosus jõuda müügitehinguni kasvab kümneid kordi.

Autoportaal auto.ria.com on Eesti ettevõttele RIA.com Marketplaces OÜ kuuluv automüügiportaal, mis on spetsialiseerunud Ukraina turule. Ettevõttele kuulub lisaks automüügiportaalile ka Ukraina juhtiv kinnisvaraportaal DOM.RIA.com.

Allikas ja pilt: AUTO RIA

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.