Esmaspäev, 23. detsember 2024
Europarlamendi kuluaarides käib arutelu, kas ja millal peaks piirama autode juhtimisõigust ning minema üle isejuhtivatele tehnoloogiatele? Euroopa autojuhtide seas läbi viidud uuring näitab aga, et ehkki uudne tehnoloogia tundub põnev, pole enamus kaugeltki valmis rooli robotile loovutama.

Tänu tehnoloogia arengule on teedele jõudmas isejuhtivad sõidukid, millega sihtkohta jõudmiseks piisab juhil vaid aadressi sisestamisest või ütlemisest.

Juba praegu on moodne auto võimeline hoidma sõidurada, aeglustama ja kiirendama, kohanduma juhi sõiduvõtetega, salvestama igapäevase teekonna mällu ja näiteks hommikul ise kooli sõitma. “Isesõitmine” juhi tegevuste hõlbustamise tähenduses on uus normaalsus. Inimese puudumine roolis kaugelti mitte.

Autojuhtide seas läbiviidud uuring näitab seda, mida me tegelikult teame: kuigi isejuhtivates sõidukites nähakse potensiaali liiklusohutuse parandamiseks, tunneks end sellise roolis mugavalt vaid veidi üle veerandi juhtidest.

Koostöös Londoni Majandus- ja Poliitteaduste kooliga viis juhtiv rehvitootja Goodyear Euroopa autojuhtide seas läbi uuringu, mille eesmärgiks oli välja selgitada autojuhtide suhtumine isejuhtivatesse sõidukitesse.

[pullquote]

43% autojuhtidest peab isejuhtivaid sõidukeid ohutumateks

82% tunnistab, et pole valmis kaotama kontrolli auto üle

[/pullquote]

Uuringu kohaselt peab 43 protsenti autojuhtidest isejuhitavaid sõidukeid liikluses ohutumaks, kuna enamik õnnetusi juhtub inimlike eksimuste tõttu.

Isejuhtivate sõidukite eeliseks peetakse peamiselt emotsioonide puudumist, mis võivad mõjutada juhtimist ja seeläbi ka ohutut liiklemist.

Kuna isejuhtivatelt sõidukitelt oodatakse juhindumist liiklusreeglitest, nähakse neis ka potensiaali kaasjuhtide liikluskäitumise parandamiseks.

Uuringust selgub, et kuigi autojuhtidele pakub huvi võimalus kasutada auto juhtimisele kuluvat aega muudeks tegevusteks, näiteks lõõgastumiseks või töötamiseks, tunneks end isejuhtivas sõidukis mugavalt vaid veidi üle veerandi vastanutest ning vähem kui kolmandik tunneks end mugavalt selle kõrval liigeldes.

Valdav enamik vastanutest ehk koguni 82 protsenti tunnistab, et ei julge loovutada kontrolli sõiduki üle tehnoloogiale, eelistab ise teeolusid jälgida ja sõidukit juhtida.

73 protsenti autojuhtidest kardab isejuhtiva sõiduki juures talitushäireid ning 60 protsenti muretseb, et tehnoloogial puudub terve mõistus inimeste juhitavate autodega samal teel liiklemiseks.

Luksemburgis asuva Goodyeari innovatsioonikeskuse peadirektori Carlos Cipollitti sõnul on transpordi tuleviku kujundamisel oluline mõista, kuidas autojuhid kogevad teel olekut ja milline on nende suhtumine isejuhtivatesse sõidukitesse.

„Loodame, et uuringuga kogutud andmed aitavad kõigil osapooltel teha paremini koostööd, et isejuhtivad sõidukid saaks edukalt kasutusele võtta,“ kommenteeris Cipollitti.

Goodyeari ning Londoni Majandus- ja Poliitteaduste kooli koostöös läbi viidud uuringu käigus küsitleti ligi 12 000 autojuhti 11 Euroopa riigist. Lisaks viidi läbi fookusgrupi intervjuud 48 osalejaga neljas Euroopa riigis.

Uuring toetub 2015. aastal laialdast kajastust leidnud teaduslikule uurimustööle, mis käsitleb sõidukijuhtide sotsiaalset käitumist teel, olles ning on osa Goodyeari nutikale, ohutule ja jätkusuutlikule liiklemisele keskendunud ThinkGoodMobility platvormist.

Allikas. Goodyear

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.