Kolmapäev, 18. detsember 2024
Suvel on mõnus teha pikemaid autoreise. Välismaal liiklusõnnetusse sattumine võib aga kõik ära rikkuda. Eriti, kui selleks üldse valmis ei ole. Enne reisile minekut tasub endale selgeks teha, kuidas võõrsil liiklusõnnetuste korral toimida.

Liiklusõnnetuse puhul ei oska paljud kodumaalgi õigesti toimida, rääkimata siis sellest, kui õnnetus juhtub võõrsil. Võõras ümbrus, teistsugune liikluskultuur, erinevad kiirusepiirangud ja reeglid võivad kaasa tuua ebameeldivaid tagajärgi.

Juuli ja august on kõige õnnetusterohkemad kuud. Põhjamaade hädaabiorganisatsiooni SOS Internationali andmetel juhtusid ligemale pooled 2017. aasta jooksul välismaal toimunud liiklusõnnetustest juulis ja augustis.

Säilita rahu ja tegutse! Õnnetuse korral on kõige tähtsam hoolitseda esmalt võimalike kannatanute eest ja vältida täiendavate kahjude teket, täpselt nagu kodumaalgi. Välismaal õnnetusse sattudes tasub alati kohale kutsuda politsei.

KUI VAJAD KÕRVALIST ABI

Reisi jätkamiseks pärast liiklusõnnetust võib vaja minna autoabi, puksiiri, asendusautot või remonditeenust. Kõige õigem oleks võtta kohe ühendust oma kindlustusfirmaga. Kui sul on rendiauto, siis rendiauto hädaabiga.

Remondi vajalikkuse määrab kahju ulatus. Kui tegemist on väiksema kahjustusega, soovitab kindlustusfirma üldjuhul teha fotod ja korraldada sõidu jätkamiseks vältimatud remonditööd seal riigis, kus õnnetus juhtus. Lõplik remont ja avariieelse seisundi taastamine tehakse sel juhul alles kodumaal.

Sageli nõuab aga kindlustusfirma kahjude hindamist selles riigis, kus õnnetus toimus, seejärel antakse remondiettevõttele õigus arve esitamiseks. Valmis peab olema ka kaskokindlustuse omavastutuse tasumiseks auto kättesaamisel.

PABERID KAASA!

Kindlustusfirmad soovitavad hankida rahvusvahelise organisatsiooni FIA Foundation poolt väljastatava dokumendi nimetusega Rescue Sheet, mis kehtib mitmetes Euroopa riikides.

See kujutab endast kaarti, mis annab päästetöötajatele infot selle kohta, kuidas konkreetsest sõidukist inimesed kõige kiiremini ja ohutumalt kätte saada. Vajaliku paberi väljatrükkimiseks pole vaja minna kuskile kohale, selle saab otse internetist välja printida.

Igaks juhuks tasub enne autosse istumist kontrollida üle ka isiklik dokumendisalv: kas autojuhiluba on kaasas, kas see on kehtiv, kas see kehtib ka sihtriigis? Kui lähed oma autoga, siis kas sel kehtivad kõik kindlustused ja tehnilist korrasolekut tõendavad dokumendid?

KONTROLLI VIDINAD!

Paljudes riikides on kohustuslik omada sõidukis pulberkustutit, helkurvesti ja esmaabikomplekti. Isegi kui võtad rendiauto, kontrolli, et kõik need asjad on olemas. Tihtipeale vaadatakse rendis vaid seda, et autol poleks kriime ja paak oleks täis, unustatakse aga elementaarsed nõuded. No nii igaks juhuks kontrolli!

Enne reisile minekut tuleks üle vaadata ka kõikide kindlustuste kehtivus ja kasutustingimused. Õnnetuse korral tuleb täita koos teise osapoolega rahvusvaheline kahjuteate blankett.

KUI JUHTUB EUROOPA LIIDUS

Õnnetuses osalenud sõidukeid ei tohiks liigutada enne, kui juhtunu asjaolud on fikseeritud. Välisriigis toimunud liiklusõnnetuse korral tuleb üldjoontes järgida samasuguseid reegleid nagu Eestis. Tähtis on säilitada rahu juhtunu vormistamisel ja asjaolude selgitamisel.

Kutsu kohale politsei, kes vormistab ja registreerib liiklusõnnetuse. Kui õnnetuse tagajärjel on inimesed viga saanud, kutsu kohale ka kiirabi.
Tee sündmuskohal fotosid (näiteks mobiiltelefoniga) – üldplaanis, et oleks näha, kuidas kokkupõrge toimus, ja lähemalt sõiduki(t)e vigastustest. Fotodele jäädvusta ka osalenud sõiduki(te) registreerimismärgid.
Püüdke selgusele ja kokkuleppele jõuda, kes on liiklusõnnetuse põhjustaja, kes kannatanu.
Sõltumata politsei kohaletulekust täida blankett “Teade liiklusõnnetusest”.
EL ja rahvusvahelise rohelise kaardi süsteemi liikmesriikides kasutatavad blanketid on analoogsed Eestis kasutusel olevaga (vaata väljade tähendust eestikeelselt blanketilt). Blanketi puudumisel võib õnnetuse skeemi ja osapoolte andmed kirjutada ka tavalisele paberile.
Kontrolli, et teis(t)e osapool(t)e andmed oleksid õiged – nimi, juhiluba, auto andmed, aadress, liikluskindlustusseltside nimed ja poliiside numbrid. NB! Üks eksemplar blanketist jäta kindlasti endale.
Vaidluse korral otsi õnnetuse võimalikke pealtnägijaid/tunnistajaid ning kirjuta või pildista üles nende kontaktandmed.

Allikas: Autokliinik, Salva. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.