Tänavu juunis korraldati auto24ringil maailma esimene elektriautode võidusõit. Üksteisega võtsid 12 tunni vältel mõõtu kolme Balti riigi ajakirjanike tiimid. Eestist oli sõitjaid seitse, tiimi juhtis Toomas Vabamäe. Tema vahetud muljed võidusõidurajalt lugejateni nüüd toomegi.
Kõigepealt positiivsel noodil: maailma esimese elektriautode 12 tunni sõidul pääses Eesti tiim esikolmikusse, kuna leedulased olid eelviimased ja lätlased tagant kolmandad.
Nüüd ma siis tean, mida pidid tundma Toyota tiimi juhid, kui nende auto Le Mansi 24 tunni sõidul viis minutit enne finišit liidrikohal olles ära lagunes. Ei, tegelikult ma ikka liialdan, seda pettumust ei oska ma ettegi kujutada. Aga ma tean omast käest, mismoodi tiimijuht end tunneb, kui pool ööpäeva läheb kõik nagu lepase reega ja siis kõik robinal kokku kukub.
Maailma esimese elektriautode 12 tunni sõidul nimega Nissan Leaf 12h Silent Challenge (toimus 16.-17. juunil Pärnu külje all auto24ringil) võistlesid omavahel Eesti, Läti ja Leedu autoajakirjanikest koostatud võistkonnad. Ülesanne oli lihtne: Nissan Leafi roolis tuleb etteantud ajaga läbida võimalikult pikem maa, autot vahepeal ka laadides.
Kui leedulaste tiim koosnes neljast ja lätlaste oma viiest sõitjast, siis meid, eestlasi oli meeskonnas koguni seitse. Ja kuidagi juhtus nii, et mina sattusin tiimipealikuks, olles seejuures ka üks sõitjaist. Seepärast ma siis teangi.
KUUE TUNNI JÄREL LEEDULASTEST EES
Tegu oli kõigi osavõtjate jaoks täiesti tumeda maaga, mistõttu polnud ka selge, millist strateegiat eelistada. Kas uhada suure hooga ja laadida sagedamini (laadimiskiirus rääkis justkui selle variandi kasuks) või sõuda tasa-targu ja käia elektrit tankimas harvem (mis tundus ökonoomsem)?
Suur hoog oli muidugi tinglik, sest meie keskmine kiirus jäi lõpuks umbes 73,6 km/h ja parim ringiaeg tuli 2.14 minutit (tõsi, märjal rajal). Aga mitte sellest ei tahtnud ma kirjutada.
Suurem jagu võistlusest kulges täielikus teadmatuses, sest kellelgi polnud õrna aimugi, kui palju maad konkurendid maha on sõitnud. Läbisõitu mõõdeti nimelt auto odomeetriga ja kõik üritasid seda näitu konkurentide eest varjata. Kuue tunni järel olime leedulastest kahe kilomeetriga ees, aga lätlaste seisust polnud juba siis õrna aimugi.
AKUD KUUMENEVAD ÜLE
Võistlejate jaoks ootamatult hakkasid aga autode akud üle kuumenema. Midagi hirmsat sellest ei juhtunud, ainult laadimiskiirus kukkus. Lätlastel minimaalselt, meil aga katastroofiliselt. Takkajärele targana võib oletada, et see lõpptulemuse paika panigi.
Siiski paistis kõik võimalik olevat, kuni umbes 20 minutit enne finišit käisid leedulased viimast korda akut laadimas ja meie „luurajatel“ õnnestus nende odomeetrit piiluda. Selgus, et olime neist 12 kilomeetrit taga. Neli ringi. 20 minuti jaoks üle mõistuse palju.
Ühe ringi võtsime küll tagasi, ent juba enne ruudulippu oli selge, et parimal juhul võime saada teise koha. Kui aga autode odomeetrid lõpuks üle vaadati, saabus veelgi suurem pettumus: kui leedulased edestasid meid üheksa, siis lätlased lausa 20 kilomeetriga. Ehk teisisõnu olime vähimagi kahtluseta viimased.
TULEMUSE SAIME KIRJA
Muidugi, kui võrrelda Toyotaga Le Mansis, läks meil paremini – nemad ei saanud ju üldse tulemust kirja. Aga viimane koht on ikka viimane koht ja järelikult tegi tiimiboss midagi kardinaalselt valesti. Ehk oleks pidanud ikka aeglasemalt sõitma?
Ja paremusjärjestus selline: I Koht Läti meeskonnale, kokku läbiti 658km, II koht Leedu meeskonnale, 647km, III koht Eesti meeskonnale, 638km.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Võidusõit on võidu sõit, isegi kui seda tehakse elektriautodega. Neli ringi leedukatele, kuus ja kolmveerand lätlastele sees olla pole muidugi teab mis rõõm. Mis on selle loo iva? Meistrid õpivad saadud kogemusest. Vabamäe esimene soovitus kõigile, kel mõlgub meeles võidusõit või muidu ralli – harjutage, viige end auto nüanssidega kurssi. Ja olge valmis ootamatusteks.
Loe Nissan Leafi kohta lähemalt
Meedia: Nissan Nordic Europe, Fotopolis
http://www.accelerista.com/auto/elektriauto/nissan-leaf-ralli/
Aga on siis teada, mis lätlastele edu tagas?
Et kas oli siis asi akude kuumenemises? Kas kasutati nn B-mode’i (see peaks olema pidurdusjõu tagasilaadimine siis)?
Tere, lätlaste edulugu ei ole avalikustatud. Vabamäe kirjutab eestlastest: “Kokku sõitsime 638 kilomeetrit
Me ei sõitnud kordagi akut päris tühjaks, kui päris viimane vahetus välja arvata. Ja kordagi, kui start välja arvata, ei läinud me peale täis akuga. Kõige pikem suts oligi minu viimane suts, 87 km. Kiireim ring oli 2.14,8”