Reede, 8. november 2024
Möödunud nädalal sai Eesti autoregister põneva täienduse. Porsche Exclusive Manufaktur andis üle siinse kliendi tellitud eriseeriana valminud kahekohalise 911 Speedsteri. Andres Kruus käis autot lähemalt uudistamas.

Kuuldavasti ei jää rariteetne iludus garaaži tolmuma – tõenäoliselt kohtab seda aeg-ajalt Audru auto24ringilgi. Omaniku taust annab selleks lootust.

Teame, et Porsche vaagis 911 Speedsteri huviliste tausta põhjalikult. Valmistatakse ju Speedster’e kokku vaid 1948 ühikut.

Põhjalik taustakontroll annab tootjale kindluse, et haruldus jõuab õigetesse kätesse. Hind siinjuures polegi nii oluline, harulduste väärtus ajas reeglina kasvab.

Teada on, et baashind algas veerand miljonist mõniteistkümmed tuhat eurot enam. Aga viisakate inimestena rohkem me rahast ei räägi, eksju.

Või kui siis niipalju, et allpool jutuks oleva kõvakatusega 911 GT3 RS hind on koos lisadega tsipa allpool 200 000 € piiri.

Ajalukku

Panite tähele numbrit – jah, 1948 on viide ühele aastaarvule. Just siis valmis esialgu ideaalse kaalujaotuse huvides keskmootoriga kavandatud sportauto Porsche 356 prototüüp.

Tootmisesse jõudis sõiduk mõnevõrra praktilisema tagamootoriga variandina, kuna tagamootoriga autot on lihtsam hooldada ja sõitjateruum on pisut suurem.

Tänane erimudelina välja antud Speedster on austusavaldus esimesesele Porsche sportautole. Seda rohkem tuleb meil siin rõõmustada, et üks iludus ka Eestisse jõudnud on.

Vahetu sõidukogemus puristidele

Legendidele kummardava Porsche 911 Speedsteri veermik baseerub 911.2 GT3 ja 911 R tehnikal, see on ehitatud 911 Cabrio kerele. Speedsteri vedrustus on madaldatud 25 mm võrra.

Üks uuenduslik “detail” on Speedsteril sama, mis Euroopa Liidu versioonil 991.2 GT3 RS: ITB (individual throttle body) kuid seda tõepoolest vaid EU RS-il, sest teistele turgudele tehakse endiselt 2018. mootoriga autosid.

Kui GT3 RS* on seitsmekäiguline topeltsiduriga automaatkast, siis Speedsteri puhul piirdutakse 6-käigulise käsikastiga.

Nimetatud „nüanss“ annab minu meelest edasi selle sportauto põhilise olemusliku iva – Porsche Speedster on mõeldud puhta sõidukogemuse hindajatele.

Katus maha – oledki otse looduses, taltsutades 300 km/h sööstvat mateeriat, füüsikat ja oma kõhklusi. Kõlab nagu puristi unenägu?

GT3 RS ja Speedster joonel

Pidurisüsteemid on erinevad – näiteks Speedsteri esimesed komposiidist esipiduriketaste läbimõõt on 410 mm ja need on 36 mm paksud, samas kui GT3 RS esiketas on vastavalt 380 mm ja 34 mm.

Mootorid on mõlemal autol 6-silindriga 4 liitrised vabalthingavad, mis kannatavad kuni 9000 p/min. Kuid Speedster on seadistatud grammi võrra vähem võimsamaks – 375 kW vs 383 kW.

See number väljendub GT3 RS kergemat kaalu arvestades ka kiirendusnäitajates – GT3 RS jõuab sajani 3,2 sekundiga, Speedster 4-ga.

Mõlema mootori pöördemoment on sama – 470 Nm. Esitlusel õnnestus meil mõlema mootori häält kuulda – Speedsteri kõrged toonid on ka madalatel pööretel minu meelest grammi võrra metalsema kõlaga.

Mullikatus

Välimuselt on Speedster muidugi äratuntavalt Porsche 911. Lahtise kerega mudelil hakkab (eriti tagantvaates) silma esteetiliselt kujundatud kahe voolujoonelise „mulliga“ („double bubble“) kate, mille alla kokkupanduna pehme katus elegantselt peidetakse.

Kaks ehispaneeli „mullidel“ teevad vajadusel ruumi ümberpaiskumiskaitse süsteemile. Sarnaselt 911 Carrera Cabrioletile kuulub see ka Speedsteril põhivarustusse.

Heritage Package e pärandipakett

Salongis esitletud 911 Speedsterit oli muudetud erilisest veelgi erilisemaks. Lisana oli valitud pärandipakett, kus on kaasaegselt lähenetud 1950 ja 1960 elementidele.

Heritage Package autodel on kahetooniline nahksisu (must ja konjakitooni pruun) ning kuldsed detailid, roolil kella 12 markeeriv jutt. Ka näidikupaneeli värvilahendus oma rohekalt helkivate numbritega teeb kummarduse ajalukku.

Väline värvilahendus on tabav nostalgia – klassikaline GT Silver, mis kasvab esitiibadel ja põrkeraualt algavate valgete A piilarini jõudvate kiirtega. Pange tähele – see pole lihtne kiletus, vaid päris värv.

Speedsteri puhul saab aga rääkida erilistest embleemidest: kapotile on (muidu vaid RS-l) pandud Porsche ajalooline logo. Täiesti erinev sellest, millega oleme tänapäeval harjunud.

Nii nagu on täiesti päris ja erinev Porsche sõidukogemuski.

Speedsteri kohta saab rohkem lugeda siit
Porsche Exclusive Manufatur kohta leiate natuke rohkem infot siit

*Asjatundjad ütlevad, et 991.2 GT3 RS on ehitatud 991 GT2 RS baasil (ja 991.2 Cup auto põhjal). Neil kahel on sama veermik, kere ja veel mõned detailid.

Pildid: Porsche, Celin Lannusalu, Andres Kruus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.