Neljapäev, 19. detsember 2024
1. aprillil käivitas Häirekeskus pilootprojekti, kus loomi puudutavatele kõnedele vastavad tõelised asjatundjad: Lõvi Lõrr ja Jänes Jass. Kevadel on paljud hädas õuel ringi kondavate elukatega ning ei tea, kuidas loomaga kohtudes käituda. Eksperdid annavad mängleva kergusega vastused.

Kevad on käes, karud ja siilid talveunest ärganud ning paljudel elukatel on pulmad või oodata pisiperet. Metsas ja ka oma koduõues ning maanteedel tuleb ette inimese ja looma kohtumisi, kus esimene ei tea, kas joosta või paigale jääda.

Riigiinfo telefonil 1247 on kõrvad loomi puudutavaid küsimusi käed täis. Selleks, et inimesed oskaksid paremini toime tulla üllatuslike kohtumistega ning loomade elu vähem häiriksid, alustas Häirekeskus 1. aprillil koostööd oma ala tõeliste asjatundjatega, Lõvi Lõrri ja Jänes Jassiga. Nad vastavad nüüdsest kõigile elukateemalistele kõnedele, rahustavad ja nõustavad helistajaid.

Loodusega kontakti kaotanud inimesed on kaugenenud tervemõistuslikust suhtumisest ning kipuvad looma- ja linnupoegi “päästma”, häirides sellega nende kasvamist ja kehvemal juhul isegi looma elu ohtu pannes.

Lõvi Lõrr ja Jänes Jass on empaatilised ning suurte taustateadmistega eksperdid, kes oskavad inimesele raske või tundmatu olukorra kiiresti lahendada: näiteks kui õue peal on veel veidi unine pruunkaru, kes pöörab ümber anumaid ja mesitarusid, et vaadata kas seal miskit söödavat on või istub suvemööblil, siis ise otti minema ajada ei ole vaja, selle asemel tuleks jalad selga võtta ja varjuda kiirelt esimesse kindlasse seintega ruumi.

Või kui oled roninud puu otsa ja oravad sinuga pahandavad, siis vaata, ega sa juhtumisi nende pesa sissekäigul ei istu – lase loomad oma koju.

Või kui kajakas üle lennates sulle kogemata pähe või palitule sirtsutab, pole vaja temaga kõvahäälselt sõimlema hakata, ta on ammu juba kaugele lennanud ega kuule, küll aga saavad häiritud kaaskodanikud. Otsi puhastuse võimalus ja kasi oma silmnägu ning pihtasaanud palitu.

Maanteel loomaga kohates tuleb olla ettevaatlik, sest suurel kiirusel liikuvat sõiduvahendit elukas ei märka ning ei oska hinnata selle kaugust. Moodsatel 2+2 sõiduradadega maanteedel annavad loomade teele lähenemisest märku nutikad teabetahvlid, samuti maha joonistatud märgid. Tasub neid jälgida. Abi saab ka nutirakendusest, mis näitab, millal täpsemalt mingid loomad aktiivsed on.

Kui märkad teel vigasaanud looma või satud puu otsast allasadanud oravapojale, pole mõistlik omast tarkusest elukaid “abistama” hakata. Helista Häirekeskuse riiginfo telefonile 1247 ja järgi juhiseid.

Vaata videost, kuidas Lõvi Lõrr ja Jänes Jass esimesel tööpäeval Häirekeskuses hakkama saavad!

1. aprillil lähevad Häirekeskuse tänusõnad teele Piibule ja Tuudule ning Jänes Jassile ja Lõvi Lõrrile, ent riigiinfo telefonile 1247 on kõik loomade heaolu puudutavad küsimused tõepoolest oodatud aastaringselt.

Allikas: Häirekeskus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.