Reede, 3. jaanuar 2025
Audi esitleb oma Quattro-nelikveosüsteemi uut versiooni, mis lubab kuni 5 protsenti suuremat tõhusust ja maanteel veelgi rohkem. Audi Quattro Ultra nime kandev uus süsteem, mis on saadaval vaid VW grupi modulaar-pikiasetusega platvormil, võtab tagasillalt veojõu, kui seda vaja pole. Vähem liikuvaid osi tähendab aga vähem hõõrdumist.

See on Audi jaoks eriti oluline, kuna tervelt 43 protsenti maailmas müüdud Audidest on nelikveolised. Audi uus Quattro Ultra tuleb esimesena uuele A4-põhisele Allroadile, mis peaks müügile tulema 2016. aasta suvel.

Süsteem toimib järgnevalt: kui tarkvara otsustab, et esiveost piisab, vabastab auto elektromehaaniliselt mitmekettalise kohe käigukasti taga asuva siduri. Tagadiferentsiaalis asuv sidur vabastatakse samuti, et kardaan ei pöörleks, ning vähendab sellega hõõrdumist ja jõukadu. Tagasilla taasrakendamine võtab aega maksimaalselt kõigest 250 millisekundit.

Kuid nii kiiresti kui see ka ei töötaks, ei taha Audi, et süsteem pelgalt reageeriks teetingimustele – reaktiivne rakendamine on tegelikult viimane abinõu ja seda juhtub harva, näiteks juhul, kui auto sõidab kuival teel, kuid järsku satub libedale kohale. Enamikul juhtudest on nelikvedu juba tänu proaktiivsetele ja ettenägelikele otsustele rakendatud. Näiteks oskab auto haarduvuse kadumist konkreetse kurvikiiruse puhul juba umbes 0,5 sekundit ette arvata. Tulevikus aitavad navigatsiooniandmed ja autodevaheline suhtlus veelgi reageerimisvajadust vähendada.

Ettenägelikkuse jaoks mõõdetakse paljusid parameetreid iga 10 millisekundi tagant. Audi rakendab tagasilla, kui stabiilsuskontrollisüsteem on Sport-režiimis või väljas, kui stabiilsuskontroll rakendub kõrgetel pööretel, näiteks järsul käigu allavahetusel või tugeval gaasivajutuse, ja jõulistel kurvivõttudel. Nelikveo rakendamise lävi on üldiselt madalam, kui auto tuvastab “dünaamilise” juhi. Ning hoolitsev süsteem tunnistab juhi soovi natuke driftida – auto aitab selles hea meelega ja suunab hulga jõudu tagasilda, kui juht soovib autot tagasilla abil juhtida. Vajaduse korral suudab nelikvedu rakenduda ükskõik millisel, ka tippkiirusel – omadus, mida mõnel konkurendil pole.

Audi eesmärk on Quattro Ultra süsteemiga autod panna tunduma pideva nelikveolisena. Autot proovinute sõnul ei ole võimalik tagasilla sisse- ja väljalülitumisest aru saada.

Quattro Ultra arendati välja koostöös varustaja Magnaga, ja süsteemi tootmisvalmis saamine võttis Audil aega tervelt viis aastat. Lõpuks jõuab see kõikidele MLB-põhistele neljasilindriliste mootoritega ja mõnele madalama võimsusega kuuesilindrilise mootoriga mudelitele. Seda võib kohata nii A4 kui ka järgmise põlvkonna A5, Q5, A6 ja A7 peal. Süsteem ei ole veel võimeline võimsamate autode jõuga toime tulema ja neile seda ilmselt ei paigaldata. Quattro Ultra ei ühildu ka Audi sport-tagadiferentsiaaliga.

Olles saadaval nii manuaal- kui kahe siduriga automaatkäigukastiga, ei tundu Quattro Ultral esmapilgul negatiivseid külgi olevat. Hinnalisa see ei too ja on üle nelja kilo kergem kui vana Torseni süsteem. Sarnast, GKNi arendatud süsteemi pakutakse Range Rover Evoque’ile, kuid see jääb Audi omale alla mugavuselt ja ettenägelikkuselt.

Audi-quattro-ultra-2wd-626x382

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Automaatselt lülituv nelikvedu on tore küll, aga põhimõtteliselt vahetatakse keskdiferentsiaal välja sidurihunniku vastu. Head aega, Torsen, tere tulemast, Haldex?

Allikas: Car And Driver, foto: Audi

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.