Neljapäev, 7. november 2024
Kui 2005. aastal hakkas Hyundai ökoautode ajamiosakonda juhtima Lee Ki-Sang, oli konkureerival Toyotal hübriidsõidukitega juba 8 aasta pikkune edumaa. Kuna Korea inseneridel puudub vastav kogemus, võttis Hyundail meeskonna komplekteerimine aega tervelt 2 aastat. Esimene bensiini-elektriajamiga Sonata Hybrid tuli välja alles 2010. aastal. Nüüd aga kavatsevad Hyundai ja Kia teha lausa tiigrihüppe segmendi etteotsa.

Nende vägev plaan hõlmab 26 hübriidi (sh pistiku-), elektri- ja kütuseelemendisõidukit. Lee lubab, et see lennutab grupi hoogsalt elektriautode turul teiseks, jättes neid edestama vaid Toyota. See on riskantne, ent vajalik gambiit. Pärast aastaid elektrifitseerimise vallas sabas lohisemist ei näe Hyundai ja Kia muud viisi tulevastele emissiooninormidele vastamiseks kui need elektronid lõpuks korralikult sibama panna.

Kahel tootjal on vaja rinda pista samade väljakutsetega mis teistelgi – tuleb panustada kulukatele, mõnikord end veel tõestamata uue põlvkonna ajamitele ja vastata nii tarbijate suuresti erinevatele ootustele kui tururegulatsioonidele USA-s, Hiinas ja Euroopas. Vale panus võib välja viia väärtuslikku kapitali ja juhtida ettevõtte kulukale ja kaheldavale rajale.

Hyundai-Kia grupp domineerib oma koduturul, kuid see turg ei ole piisavalt suur tagamaks müügibaasi, millesarnastele teised autotootjad nagu General Motors Ühendriikides või Volkswagen Euroopas loota saavad, et kriitiliste uute komponentide arendamisel mastaabiefekti luua.

optima
Kia Optima Hybrid infoekraan

26 Hyundai ja Kia mudelivalikusse planeeritud sõiduki hulgas on vähemalt 12 hübriidi, kuus pistikuhübriidi, kaks elektri- ja kaks kütuseelemendiautot. Väljalastavate hulgas on mitmeid mudeleid, mis on juba müügil või jõuavad sinna varsti. Hyundailt on tulemas näiteks Sonata Hybrid, Sonata Plug-in, Ioniq Hybrid, Ioniq Plug-in, Ioniq Electric, Grandeur Hybrid ja kütuseelemendiversioon Tucsonist. Grandeur on Ühendriikides müügil Azera nime all, kuid madalad müüginumbrid jätavad ebaselgeks, kas järgmise põlvkonna Grandeur jõuab ka USA müügisalongidesse.

Kia mudelivalikust on nimekirjas Optima Hybrid, Optima Plug-in, elektriline Soul, Cadenza Hybrid ja uus Niro hübriid-väike linnamaastur.

[dropcap]VÄIKE MAHT [/dropcap]Kuigi Hyundai Motor Group sihib kõigest nelja aasta pärast auhinnalist teist kohta, ei ole müügieesmärki avaldatud. Lee sõnul peaks see olema neli korda suurem kui praegune maht, mis tähendaks 2020. aastaks 300 000 või rohkem autot.

Eelmisel aastal müüs Hyundai üle maailma 42 900 hübriidi (sh pistiku-). Lisaks toimetati klientideni 300 kütuseelemendiga autot, kuid nö elektriautot mudelivalikus ei pakutud. Kia müüs kõigest 18 735 hübriidi ja Souli elektriautot veelgi vähem, 8 450. Pistikuhübriide ega kütuseelemendiautosid Kial veel pole. Võrdluseks müüs Toyota 1,2 miljonit hübriidi (sh pistiku-).

Analüütikute sõnul on Hyundai eesmärk suuresti sümboolne. Ühendriikides tegutseva, nii tootjate kui tarbijate poolt tunnustatud sõidukite hindamise ja autoalaste uuringute ettevõtte Kelley Blue Book autotööstuse analüüsi juht Karl Brauer ütles: “Ametlik number kahe staatus polegi niivõrd oluline, aga Hyundai-Kia peab võimalikult kiiresti hakkama päriselt elektriautot pakkuma. Nad peavad looma kuluefektiivse tarneahela nii akudele kui mootoritele, ja neil on vaja sõidukidisaini, mis võimaldaks kerget üleminekut elektriajamitele.”

Hyundai väikesed mahud loovad suuri kulualaseid väljakutseid. Võtmeküsimuseks saab Hyundai ja Kia vahel ühiste osade kasutamise maksimeerimine. Lee meeskond selgitas välja, et ainult minimaalsete variantidega saaks katta kõikide nende ökoautode vajadused. Lee ütles: “Näiteks on kõik meie elektrimootorid sama läbimõõduga.” Kuigi iga mudelit toodetakse kõigest kuni 20 000 tükki, tõusevad mahud Lee sõnul komponendipõhiselt üle 100 000. “Me suudame võistelda kõikidega peale Toyota,” väitis Lee.

Kuigi Hyundai rohelised autod ei tooda veel kasumit, kavatseb Lee enda sõnul sedagi muuta: “Meie eesmärk on enne 2020. aastat nende ökoautodega kasumit teenida.”

[dropcap]TOYOTAL SABAS [/dropcap]Kui Toyota esitles 1997. aastal Priuse hübriidi (nüüdseks meie silmis Hübriidide Ema), ei võtnud Hyundai bensiini-elektritehnoloogiat tõsiselt. 2003. aastaks sai Hyundai aga aru, et tuleb kas hüpata pardale või maha jääda. 2005. aastal ühines ettevõttega Lee, kes varem oli aidanud arendada sisepõlemismootoreid.

Nüüd peab Hyundai kontsern välja tulema millegi tõeliselt hea ja konkurente edestavaga, et ostjaid enda poole võita. Lootused on sel sügisel Ühendriikidesse jõudval Ioniqul, mis peaks olema põhikonkurendist Priusest mitte ainult ökonoomsem, vaid pakkuma tänu oma vedrustusele ja kahe siduriga ülekandele sportlikumat sõiduelamust, rõhudes “rohelisele jõudlusele”.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Palju tahad, vähe saad; vähe tahad, ei saa midagi. Sellest lihtsast loogikast näib lähtuvat ka Hyundai-Kia kontsern, sest kui Toyota müüs 1,2 miljonit hübriidi ja Hyundai-Kia napilt üle 70 000, siis Toyota saba ainuüksi kaugelt nägemiseks, saati selles sabas olemiseks tuleb ikka väga suur töö ära teha.

Allikas: Automotive News, fotod: Kia

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.