Neljapäev, 25. aprill 2024
Opel otsustas avalikustada kõik üksikasjad GT Concept sportkupeest ning näitas ära, milline hakkab välja nägema ideeauto salongiosa. Sarnaselt Opelile on oma trumpässasid järjest lauda löönud kõik suuremad autotootjad ning Genfi autonäitusel on külastajatel võimalus saadud eelteadmiste põhjal välja pandud sõidukeid kiiremini tuvastada.

Üha enam hakkab tunduma, et Genfi lennupiletite asemel on mõistlik broneerida praamikoht Helsingi laevale ja sõita novembris toimuvale Soome suurimale autonäitusele – seal mitte ainult ei näidata uudismudeleid vaid lubatakse nendega lahkesti ka sõita. Märtsis toimuva Genfi autonäituse tänavused trumpässad – Škoda VisionS, Volvo V90, Seat Ateca jt. on nüüdseks eest, tagant ja tooli alt ära näidatud ning ainus, mida nende uudistega teha tahaks, on sõita, sõita, sõita!

Opel ei ole siinkohal erand – suure saladusega looritatud GT Concept sportkupee on tänaseks otsast lõpuni avalik. Ja näituse külastajatele jääb Genfis tõepoolest rõõm, oma silmaga veelkord üle vaadata see, mida juba kõikjalt meediaväljaannetest nähtud.

Opel GT Concept 2016

Tootja kirjeldab Genfis toimuva hakkavat väga ilmekalt: “Näituse külastajad saavad kõigepealt imetleda selle mudeli kaunist kuju. Seejärel võivad nad ette kujutada, mis tunne oleks viia see sportlane linnast välja mägiteedele ja nautida tema nüansirikast dünaamikat.”

Et vaadake ja kujutage ette, aga sõita saab tõenäoliselt… no jah, sellega on nii, et kuna tegu on ideeautoga, siis sõita vist ei saagi väga palju… tuleb oodata mudelit, mis GT Concepti põhjal valmib. Tõenäoliselt inspireeruvad avangardist Astra ja Insignia sportversioonide disainerid. Aga eks me saame näha.

[huge_it_gallery id=”53″]

[dropcap]VINGE SUGUPUU[/dropcap] Opeli ideeauto GT Concept ametlik esmaesitlus – või kuidas seda peaks nüüd siis nimetama? – toimub 86. Genfi autonäitusel, mis avab uksed 3. märtsil, 2016. aastal. GT Concept on Opel GT ja Monza ideeauto otsene järglane, vastuolulise välimusega avangardi ja purismi purskav isend. Näiteks ei ole sel sõidukil ukselinke, klaasipuhasteid ega küljepeegleid – milleks rikkuda puhast vormi!

Tegelikult peaks GT Concepti puhul tagasi vaatama hoopiski aastasse 1965, mil Opel lõi tolle aja kohta ennenägematult modernse ja minimalistliku ideeauto Experimental GT. Aeg pidavat liikuma spiraali mööda, nõnda pole imestada, et taotlus, teha midagi, mis paistaks välja sellega, et midagi ei paista üleliigselt välja, on nüüd ringiga taas disainerite pähe jõudnud. Tootja ütleb, et nii ikoonilise Experimental GT kui nüüdse GT Concepti puhul on tegu vormilise kunstipärasuse ja saksa täpsuse ühendamisega.

1965. aastal esitletud GT Experimental on esimene ideeauto, mis ka seeriatootmisse jõudis. Kolm aastat pärast IAA esitlust said eurooplased selle autoga päriselt ka sõita.
1965. aastal esitletud GT Experimental on esimene ideeauto, mis ka seeriatootmisse jõudis. Kolm aastat pärast IAA esitlust said eurooplased selle autoga päriselt ka sõita.

[dropcap]NUTIKAS SISENEMINE[/dropcap] Opel GT Concepti välisilmes domineerivad integreeritud külgakendega suured uksed ja nähtamatu üleminek klaasilt värvitud pinnale. Nii juht kui ka kaasreisija pääsevad oma istekohale, vajutades punasesse signatuurjoonde integreeritud puutetundlikule paneelile. Auto on üllatavalt avar Juhikohal on piisavalt ruumi isegi pikakasvulisele inimesele.

Uksed ’’sukelduvad’’ avamisel osaliselt esirataste koobastesse. See ruumi säästev patenteeritud süsteem võimaldab uste suurt avamisnurka ka suhteliselt kitsastes parkimiskohtades. Kaks rattakoobaste taha paigaldatud kaamerat annavad linnas sõites ümbritsevast ülevaate. Kaamerad edastavad pildi juhikoha vasakul ja paremal poolel asuvatele kuvaritele. Esiklaas läheb sujuvalt üle klaasist katuseluugiks, võimaldades reisijatel nautida lahtikäiva katusega auto poolt pakutavaga võrdset sõiduelamust.

[dropcap]MINIMALISTLIK SALONG[/dropcap] GT Concept salongis on kaks ergonoomilist sportistet ning elektriliselt reguleeritavad rool ja pedaalid. Uste madal keskjoon võimaldab toetada mugavalt kätt ning värvilahendus rõhutab salongi avarust.

GT Concepti harjatud alumiiniumist juhtpaneel rõhutab auto kerget konstruktsiooni (üldkaal on alla 1000 kg) ja tundub justkui sõitjate ees hõljuvat. See on ka ühendavaks elemendiks esiklaasi saledate A-piilarite vahel – struktuurist saab skulptuur.

Palju tähelepanu on pööratud detailidele: GT logoga alumiiniumist külgmiste õhuavade sisse on paigaldatud ümarad kuvarid. Neisse edastavad infot kaks rattakoobaste taha paigaldatud kaamerat. Ümarad ekraanid toimivad ühtlasi ka küljepeeglitena. Turvavööde erkpunased kinnitused sobivad hästi punaste esirehvidega. Rooli kodarate disain on austusavaldus 1960ndate ja 1970ndate legendaarsele Opel GT-le.

Opel_Concept_Cars_GT_Interior_5_944x531_RAY8664

[dropcap]JÕUALLIKAS[/dropcap]GT Concepti pikk kapott lubab aimata, et tegu on ees-keskel asuva mootoriga. Samasugust asetust on tootja kasutanud nii Opel GT kui GM legendaarse sportauto Corvette puhul. Sportkupee raskuskese asub seal, kus ta olema peakski: keskel ja madalal.

Opel GT Conceptil on 1-liitrine kolmesilindriline turbomootor, mis põhineb ADAMi, Corsa ja Astra kaasaegsel täisalumiiniumist mootoril. Bensiinimootori võimsus on 107 kW/145 hj ja maksimaalne pöördemoment 205 Nm (kütusekulu andmeid ei ole avaldatud).

Tagasillal on mehhaaniline diferentsiaallukustus. Käigukast on kuuekäiguline ja järjestiklülitusega, käiguvahetus toimub roolil asuvate labadega. Alla 1000 kg kaaluva kaheistmelise auto sooritusvõime on samuti tasemel – nullist sajani kiirendab Opel GT Concept vähem kui kaheksa sekundiga ning tippkiiruseks on 215 km/h.

Opel-GT-Concept-Interior-720x340

 

[dropcap] HEA SUHTLEJA[/dropcap] Nuppe ei ole kusagil näha. GT Concept on hääljuhitav ning kasutada saab ka keskset puutepaneeli. Eksperdid nimetavad auto juhtsüsteemi inimene-masin liideseks (HMI) ning Opeli ideeautol on see süsteem eriti inimsõbralik – nimelt tahab GT Concepti adaptiivsüsteem juhiga tutvuda ja end tema vajadustele kohandada.

See tähendab suhtlust, mille käigus auto vastab meeldiva häälega ja valib näiteks olukorrale sobiva muusika, teekonna või temperatuuri. Opeli HMI on nagu sõber kõrvalistmel – teab, millal võiks kuulata hip-hoppi või millal lõõgastavat muusikat. Sobivaimate valikute pakkumiseks õpib tarkvara igast käsust, igast rooliratta puudutusest ja seadistusest, ja teeb seda päevi, kuid, aastaid.

Sarnane meetod on juba tuntud isekohanduvatest automaatkäigukastidest. Need kohanduvad juhi sõidustiiliga ja kasutavad siis vastavalt kas sportlikke või säästlikke käike. Kohanduv HMI on terviklik lähenemine, mis näitab, et ulmefilmides nähtud funktsioonid on tasapisi reaalsuseks saamas.

[dropcap]KITT, KITT, VII MIND KOJU![/dropcap] Näidikud peegeldavad ka Opel GT Conceptis valitsevat atmosfääri. Kui juhil on olnud stressirohke päev ja ta soovib vaikselt menüüsid sirvida, saab ta keskkonsoolil asuva puutepaneeli abil kõiki funktsioone kasutada.

Kaks klassikalise välimusega ümarat näidikut on tegelikult projektsioonipinnad, millele saab valida erinevat värvi taustavalgust ning kuvada osa infost kolmemõõtmeliselt – tegemist on 2013. aastal Opel Monza Conceptis tutvustatud süsteemi edasiarendusega. Pöördeid ja kiirust näeb vasakul ning parempoolsel näidikul näidatavat infot saab eraldi konfigureerida.

Kui GT Concepti omanik on ärireisil ja peab olema püsivalt kontori või kliendiga ühenduses, hõlbustab parempoolne näidik navigeerimist intuitiivse graafika abil, ilma numbrilisi väärtusi kasutamata. Kui tööpäeva lõpu lähenemisel meeleolu muutub ja juht soovib suurel kiirusel kurve võtta, optimeeritakse gaasipedaali, käigukasti ja juhtimisseadmete tööd vastavalt sellele ning parempoolsel näidikul kuvatakse isegi pikisuunalise hetkkiirenduse väärtust.

Auto võib isegi rääkida ja öelda hoiatusi, näiteks: „Ole ettevaatlik. Pane tähele mootorratast meie taga!“ GT Concept jälgib ju kogu aeg liiklusolusid ja kohandub mitte ainult juhi soovide ja tujudega, vaid ka välistingimustega, et suurendada ohutust.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Natuke on kurb, et jõuluvana polegi tegelikult olemas ja kingitusi panevad sussi sisse hoopiski vanemad. Just selline tunne on tänavuse Genfi autonäituse eel – kõik tootjad löövad järjest oma ässad lauda ja näitusele jõudes on taskus alles veel vaid punased kahed ja võib-olla mõni üksik vananev daam…

Iseenesest näeb see Opeli sportkupee idee ju täitsa äge välja. Ainult et kogu seda kellade ja vilede paraadi, mida tootja GT Conceptile külge on riputanud, tootmisse küll ei tahaks. Need ümarad õhuavad, mis tegelikult on ekraanid, mis näitavad tagant ja kuvavad eest ja mida saab meeleoluvalguse järgi sättida… ai, õigus, auto ise sätib… ja siis see auto räägib ja mängib mussi, mida parasjagu heaks arvab ja võimalik, et suhtleb sinu teadmata mõne su kolleegiga või vanaemaga… see ei ole ju kaine inimese jutt, ei ole ju? Mida sa sööd, GT looja, anna meile ka?

Nii ägeda auto puhul eeldaks siiski ka mingisugust sooritust. Väikest väänet, kui lubate. Praegu on… mis seal ongi… 205 Nm ja 8 sekundit sajani. Eeh. Nojah, Subaru Levorgil – mis on täitsa tavaline poe-ja lasteaiakäigu auto, on peal 1.6-liitrine boksermootor, millel väänet 250 Nm ja edasi astub nii, et ei jõua hästi järele (see näide on illustratiivne ja ei ole mõeldud tõsiseltvõetava võrdlusena, sest ka ideeautost jõuab tootmisse vaid… (parem) osa). No okei, GT käigukast on manuaalne ja vot see jätke küll palun alles.

Ehk siis kokkuvõttes: palun pakkige meile sisse välimus (punast veidi vähemaks), käsikast, sportistmed, kerge kere, rool ja pedaalid. Katuseaken ja sukelduvad uksed võivad ka täitsa kasuks olla, kui on vaja auto sahvrisse parkida ja ise moosiriiulisse ronida. Aga kõik muu… no las jääda.

Selle tädi (?) kes seal meeldiva häälega käsklusi jagab ja koerale süüa annab, võiks koos leedvalgustega saata mõnda Tallinna klubisse plaati keerutama. Oleks rõõmu rohkematel ja autojuhil võimalik tegeleda sellega, milleks autosse istutud.

Millal muidu kätte saab? Helsingis vist… Helsingi autonäitus toimub 18.-20. novembrini ja kohtumispaik on Messikeskus.

Allikas ja meedia: Opel

Novembris Helsingis toimuv AUTO 2016 murrab senise arusaama autonäitusest

 

KOMMENTEERI SIIN