Geely kontserni kuuluv Lynk & Co andis Shanghai autonäitusel teada, et nende mudel 01 on tootmisvalmis. Koos väikemaasturi tulekuga rakendub ka täiesti uus tarbijamudel: Lynk & Co autod saavad edaspidi eluaegse garantii ja kuumaksul põhineva kasutusmaksu. Tootja suurem eesmärk on mobiilsusteenuste edendamine.
Hiinlastele kuuluv Geely on juba varasemalt deklareerinud, et nad on tulnud autotööstust uuendama. Jutt ei käi ainult modulaarsetest platvormidest ega robotautodest, ning ka suure raadiusega elektriajam on normaalsus: tehnoloogiliste edusammude kõrval on oluline ühiskonna mõttemudelite muutus tervikuna. Autojagamine peab saama elunormiks.
Sest milleks ehitada korralik auto, kui sellele ei jätku tööd? Kaks tundi päevas liikvel ja ülejäänud aja kuskil tasulises parklas konutav rauakosu on lootusetult üleeilne päev. Omamine ei ole eelis vaid mõttetu kulu. Tuleviku kuulub väga headele autodele, mis on kogu aeg liikvel. Tulevik on kogukondlik. Nii Geely usub.
LYNK & CO 01: TUTTAVLIK JA UUDNE ÜHTAEGU
Lynk & Co 01, mis kohe tootmisse jõuab, on mitmes mõõtmes märgilise tähendusega mudel. Esiteks annab ta meile aimu sügisel esitletavast Volvo XC40st, olles ehitatud Volvo-Geely CMA põhjale. Teiseks toob ta kaasa uudsed lahendused: näiteks eluaegse garantii ning võimaluse, maksta auto eest kasutamisvajaduse alusel.
Linnamaastur 01 on Hiina autotootja esiklaps, mis oma suuruselt jääb Nissan Qashqai ja tulevase XC40 vahele: auto on 4,53 m pikk, 1,65 m kõrge, 1,86 m lai ning selle teljevahe on 2,73 meetrit. Seega, pigem siiski Qashqai… Või ka tulevane Volvo XC40, sest möödunud sügisel Stockholmis esitletud 01 kontsept (töönimega CX11) tunnistas oma vendlust Volvo 40.1 ja 40.2 ideeautodega.
Arusaadavatel põhjustel kompab Lynk & Co turge kõigepealt linnamaasturiga, sest see segment on üleilmselt plahvatanud ning buumi vaibumist pole paista: kõik armastavad kõrgendatud autosid, mis näevad välja nagu miski, mis võiks sõita ka mujal kui asfaldil.
01 jõuallikaks on hübriidajam (1.5-liitrine 3-silindriline mootor koos elektriajamiga, kombineeritud võimsusega umbes 180 hj): esiteks on Volvo hübriidide vallas tõusev täht, nautides Lexuse eeskujul isepäise katuselkõndija staatust, teiseks on diiselmootorite hiilgeaeg Euroopas ja Hiinas mööda saamas ning asemele on vaja midagi, mis oleks ökonoomne, aga suudaks autot ka särtsakalt edasi liigutada.
Lynk & Co 01 näeb välja nagu oleks ta tõmmatud otse kõikide Euroopa krossoverite ja maasturite sulatusahjust: selle sarnasus mõne teise margiga on vaataja silmades. Accelerista toimetus leidis 01st Volvot, Porschet, Jaguari, Škodat, Nissanit, Daciatki… nimeta, ja see on seal olemas. Nutikas nipp uusi kliente üle tõmmata, sest auto kvaliteet ei pidavat Saksa markidele alla jääma…
Üks huvitav lugu on 01 ja tööplaanis olevate Geely-Volvo CMA platvormil põhinevate mudelitega veel: nimelt arvavad teadjamad, et Geely toob Lynk & Co tootmise vähemalt osaliselt Euroopasse, täpsemalt Belgiasse Ghenti, kus asub üks Volvo tehastest.
Varasemalt on räägitud, et Ghentis hakatakse ehitama kõiki CMA platvormil põhinevaid sõidukeid ning kui Lynkil on tõsine tahtmine Euroopasse murda, ei saa lootma jääda üksnes Hiinas toodetud autodele. Ka annaks Euroopa-baas võimaluse ehitada edasimüüjate võrgustikku ning teeninduskeskusi ja lihtsustada varuosade tootmist ja tarnimist.
LYNK & CO 03, OOTAMATULT ILUS SEDAAN
Koos 01ga esitles Lynk & Co Shanghais ka ideeautot 03. 01 pisimaastur ja 03 sedaan ongi kaks esikmudelit, millega tootja tahab paaril järgmisel aastal hakata vallutama nii hiinlaste kui eurooplaste südameid.
03 ei näe küll kuskilt otsast välja nagu kõikide maailma sedaanide sulatusahjust saabunud kogu rahva sõiduauto ning isegi 01ga võrreldes on tegu justkui teisest puust ja maast sõidukiga. Sõnum, mida 03 kannab, on lihtne: see siin on kvaliteet. Volvo kvaliteet, kui soovite. Muuseas, paljut jagabki 03 tulevase Volvo S40ga.
MUDELIRIVI TÄIENEB VEELGI JA UUDSED TEENUSED TULEVAD
01 ja 03 pole kaugeltki kõik: mudelirida täiendavad lähiajal ka Lynk & Co 02, 04 ja 05. Mis nende numbrite taga täpsemalt peidus? Midagi saame teada ilmselt juba sügiseses Frankfurdis.
Üks on selge: Geely on võtnud suurelt ette ning paljuski tänu koostööle Volvoga – turvalisus, kvaliteet, uudsed mobiilsuslahendused – on Lynk & Co Euroopas oluliselt paremas positsioonis kui suur osa Hiina idufirmasid, ja võimalik, et lähitulevikus edukam ka kui Tesla, ehkki elektriautode kohta midagi veel teada ei ole.
Küll aga on teada, et Lynki ärimudel erineb paljude autotootjate omast oma moodsa lähenemisega: autosid hakatakse müüma üle interneti (nii nagu seda teeb Tesla) koos klientidele kojutoimetamisega. Lisaks avab ettevõte rea show-roome suuremates keskustes.
Pika lisavarustusnimekirja asemel hakatakse ostjatele pakkuma mitmeid valmislahendusi, mis põhinevad tarbimisvajadusel. Ka numeratsiooniga olla lihtne: mudelinumber markeerib põlvkonda (point jääb pisut segaseks – 01 on esimene, aga kui maasturit uuendatakse, võib see olla ka näiteks 14?).
Okei, numbrid ja nahkistmed kaotavad tähtsuse hetkel, mil sa ei soovi sõidukit omada vaid kasutada siis kui vaja on. Lynk & Co on fookuse suunanud autojagamisele, ühiskasutusest alates, üle värkvõrgu toimiva mobiilsusrakenduseni välja.
Ühiskasutust lihtsustab nupp armatuuril, mida vajutades saab juht teavitada kaaskondlasi sellest, et auto on teistele kasutamiseks vaba. Kuna tootja annab autole eluaegse garantii ning igikestva internetiühenduse, peaks see jagamismajanduse eriti lihtsaks tegema.
Euroopasse ootame esimesi elukestvaid “Volvo Škodasid” juba 2018. aastal, ning kui mitte enne, siis 2019. aasta esimeses pooles peaksid käivituma kõik tugiteenused. Kuidas ja mismoodi see võimalikuks saab, näeme üsna pea.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Erinevalt Volkswagenist, mis püüdis Škodast oma odavamat klooni teha, ja sellega kabuuritäie kuule korraga jalga tulistas, tundub Geely lähenevat asjale õigest otsast.
Volvo on noobelmark, Lynk & Co lihtsalt kvaliteetne. Ei ole kloon ega midagi, on kontserni sõsarmark, mis läheb ära võtma ostjat… VWlt ja Audilt, me arvame. Põnevad ajad seisavad ees ja see on tore!