Škoda uue suure linnamaasturi nimeks saab Kodiaq. Nimi viitab Alaska lõunaranniku lähistel Kodiaki saarel elavale kodiakipruunkarule ning selle kirjapilt tuleneb kohalikust alutiigi keelest. Škoda alustab selle uue, käesoleva aasta teises pooles esitlemisele tuleva mudeliga oma linnamaasturite kampaaniat.
Alaska lõunaranniku lähedal Kodiaki saare karmil, kuid huvitaval maastikul elab koos umbes 14 000 inimesega ligikaudu 3 500 kodiakipruunkaru. Kohalikud alutiigid nimetavad neid karusid „Taq uka ‘aq“, mille lõpus olev Q-täht on loomanimedele iseloomulik. Kasutades seda uue suure linnamaasturi nimes, avaldab Škoda alutiigi keelele austust. Samal ajal loob Q-täht uuele unikaalsele mudelile eristuva nime.
Suurus, jõud ja vabaõhutingimuste valitsemine on nii autole nime andnud karu kui Škoda Kodiaqi ühised omadused. Uus linnamaastur on 4,7 meetrit pikk, suudab mahutada seitset reisijat ja sõita nii teel kui maastikul. Kiskja varjatud jõudu on näha ka Kodiaqi disainis, mis lasevad aimata dünaamilisust, robustsust ja kaitsvat jõudu.
Veel üks sarnane omadus nii karu kui auto juures on nende perekesksus. Püsti seistes kuni kolme meetri pikkused ja umbes 400 kilogrammi raskused, on isased kodiakipruunkarud ühed suurimad ja tugevamad karud üldse. Siiski kontrastina mõne teise karuliigiga elavad nad rahulikult ja sotsiaalselt. Nad moodustavad sotsiaalseid sidemeid, jagavad kogemusi ja mängivad koos. Mõned kodiakipruunkarud jagavad teistega isegi oma parimaid lõhepüügikohti.
Tšehhi autotootja lansseerib Kodiaqi moto all „Avasta uut“. See uus mudel tähistab margi linnamaasturite kampaania algust, ning meelitab uusi tarbijagruppe kiirestikasvava linnamaasturite segmendi juurde. Kodiaqi esitletakse 2016. aasta teises pooles ning turule peaks auto jõudma 2017. alguses.
*pruunkaru (Ursus arctos), suurima levilaga karulane, elab Euraasia ja Põhja-Ameerika okas-, sega- ja mägimetsades. Suurimad on Kodiaki saarel ja Alaska rannikul levinud kodiakipruunkaru, (ld. k. Ursus arctos middendorffi; kehapikkus kuni 255 cm, isase mass kuni 1000 kg) ja peamiselt Kaljumäestikus levinud grisli (on eelmisest veidi väiksem).
Pruunkarud on kõigesööjad, toitudes taimedest ja loomadest, ka lagunevaist raipeist (paneb murtud looma näiteks haohunnikusse laagerduma); võib tekitada majanduslikku kahju, tallates toitumise jala viljapõlde, eriti kaera- ja maisipõlde, lagastab mesilaid ja murrab lambaid.
Karmi kliimaga aladel jäävad pruunkarud toiduvaesel ajal põgusasse taliuinakusse. Isase varjepesa on enamasti lihtne maapinnaõnarus või oksaräga, kuhu lumi peale sajab. Emane teeb pesa hoolikamalt, seal sünnitab ta aastavahetuse paiku 1–5 pimedat abitut poega, kelle mass on 300–500 g. Pruukarudel ei ole looduslikke vaenlasi.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Iga nimi räägib loo. Škoda on oma autodele nimesid andes pidanud silmas, et nimi võimaldaks kohe ka aru saada, millise autoga tegu. Näiteks Superb – suurepärane auto, eks. Kohe saad aru, et tegu on suurejoonelise ja suurepärase sõidukiga. Või Octavia – sobib kõigeks, kogu oktavi ulatuses. Või Fabia – no ilmselgelt tuletatud sõnast “fabulous”… Yeti – kena nelikveoline väike maastikuhammustaja pole tõepoolest teab, mis iludus, aga temaga saab asjad hästi aetud.
Ja nüüd siis Kodiaq, tugev nagu karu. No saame näha – 7-kohaliselt sõidukilt ootaks linnadžunglis rohkem küll ökonoomsust ja kiirust, aga ruumika kõikjalsõitjaga teelt maha keerates on tõepoolest tähtis ka, et see lompidest ja lumevaaludest end läbi künnaks. No igatahes, tubli töö, Škoda, et võtsite vaevaks ja ühtlasi andsite kohe ka selgitusi.
https://www.youtube.com/watch?v=W4QO3rMxyFA
Allikas ja meedia: Škoda, Eesti Entsüklopeedia
http://www.accelerista.com/uudised/tooteuudis/skoda-lopetas-peitusemangu/