Elon Musk andis Twitteri kaudu teada, et “rahva-elektriauto” Tesla Model 3 on valmis juba sel nädalal tootmisse minema. Esimene auto peaks Fremonti tehase koosteliinilt veerema reedel, 7. juulil. 28. juulil antakse esimesed 30 Model 3 elektriautot õnnelikele omanikele pidulikult üle.
Tesla Model 3 tootmine oligi kavas juulis käivitada, tänu vajalike eeltoimingute edukale sooritamisele ollakse esialgsest tootmisplaanist veidi ees. Model 3 tootmismahtudest rääkides kasutab Elon Musk uhket väljendit “eksponentsiaalne kasv”: juulis toodetavale 30 autole lisandub augustis 100, septembris aga peaks liinilt tulema koguni 1500 Model 3.
Tavapärase autotööstusega võrreldes on need numbrid liiga väikesed, et seeriatootmisest rääkida. Arvestades infot, kuidas Teslas autosid toodetakse ning millist ressursikulu ühe masina kokkuladumine nõuab, oleks õigem rääkida käsitööautodest. Saati, et tootmisliini ei olegi enne proovipartiiga testitud – kõik mis tuleb, see ka maha müüakse.
https://twitter.com/elonmusk/status/881755501905588226
Erinevatel andmetel on Tesla Model 3 eeltellimusi tänaseks kogunenud 330 000 – 400 000. Elon Musk ei ole soostunud tegelikku numbrit avalikustama, aga on kinnitanud, et kolmeks aastaks on Model 3 ette müüdud.
Perspektiivis “septembris teeme 1500” ja “detsembris koguni 20 000” paistab tulevik veidi trööstitu: oletame, et te olete üks neist 400 000 kliendist, kes on Model 3 eeltellinud. Oletame, et Tesla suudab liini käima tõmmata ja kuus tõesti 20 000 autot toota.
Aastal 2019 koidab see päev, kui te suurema pidulikkuseta oma Tesla Model 3 kätte saate. Kui saate… Või kui te seda siis enam tahate, sest teised tootjad tulevad järjest peale oma särtsukatega, mida ei pea kolm aastat nagu oma hingeõnnistust ootama.
See muuseas võib ollagi üks põhjus, miks Musk ei taha avaldada eelbroneeringute tegelikku arvu – loobujad tõmbaksid Tesla-maanial tuure maha, ja see ei haagi heleroosa maailmapildiga sugugi.
Pärast Muski piduliku ürituse väljakuulutamise teadet kommenteeriti Twitteris kohe, et see on ju üritus “omadele”: esimesed 30 Model 3 lähevad Tesla oma töötajatele. Pidu peoks, strateegia on igati õige – kui midagi peaks nihu minema, on tagasisidestajad “omad joped”, kes kõikvõimalikud vead vaikselt likvideerida püüavad.
TAGAVEDU TEEB TOOTMISE LIHTSAMAKS
Tegelikult pole see muidugi üksnes tagavedu, mis Tesla Model 3 tootmist lihtsustab vaid tõsiasi, et kõik liinilt veerevad autod on ühetaolised nagu hiina töölised 30 aastat tagasi: valida saab vaid värvi ja velje suurust. Musk on öelnud, et Model S-iga sai natuke puusse pandud, andes inimestele lõpmatu arvu valikuvõimalusi.
Model 3 näidati maailmale esmakordselt 2016. aasta märtsis. Sellest peaks saama maailma esimene “rahva – elektriauto”, mille hind jääb 32 000 euro kanti ning mis suudab ühe laadimisega läbida 345 kilomeetrit. Ka kiirendus on muljetavaldav – 5,6 sekundiga ligi 100 (96) kilomeetrini pole ju sugugi paha!
4694 millimeetrine Model 3 on pea 30 cm suuremast noobelsärtsukast Model S-st lühem ning sel kasutatav tingel-tangel on veidi vähem vägev kui Model S või Model X peal oleme näinud. Autosse mahub juht ja neli reisijat, kel tuleb leppida üsna pisikese pakiruumiga, sest peamine kokkuhoid kere pikkuses on saavutatud esimese ja tagumise pakiruumi arvelt.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Esimeste Tesla Model 3 autode pidulik üleandmine peaks toimuma Californias, Fremonti tehases. Siis vast on juba ka selge, kas Tesla suudab oma tootmismahte kasvatada loodetud kiirusel – järgmisest aastast peaks toodetama pool miljonit Model 3. Seniks aga naudime reedest rõõmu, mil tootmisliinilt veereb esimene Model 3. Elektriautode tõelisele pioneerile palju jõudu!
Allikas ja meedia: Elon Musk, Tesla
Bolt on suht koht “compliance car”, kuid ei saa mööda vaadata faktist mis selle aksepteeritavaks teeb, tehnilises mõttes on asjaolu, et inseneridele said suhteliselt vabad käed tehnoloogiliseks arenduseks. Samas vaadates auto saadavust nii geograafilises kui tootmis jõudluses on ikkagi paratamatu tõdeda, et normatiivide täitmiseks seda osati arendati. Meenutame lihtsalt EV1 lugu siia asjade perspektiivi panemiseks 🙂
Kui ühe laadimise sõiduulatusest rääkida siis Model S P100 sõitis üle 900km. Vaadates Model 3 andmeid, 500km peaks olema suurema akuga lihtsalt saavutatav, tegelikult arvestades, et Model 3 on 0.1 ehk ligi 30% väiksema aerotakistusega ei imestaks kui 500km on isegi standardakuga suurema pingutuseta tehtav.
Auto välimus ja olematu pagasiruum on muidugi Bolt puhul maitse asi.
Tõsi on asjaolu, et autotööstus hakkab lõpuks tõsiselt võtma elektriautode turgu ja seda paljuski Tesla innovatsioonile, elektriauto võib olla väga kiire ja hea välimusega. Kuid võib prognoosida kindlalt, et päris konkurents ja elektriautode turu ärkamine toimub ülejäänud autotööstuse järgmise kümnendi alguses. See vajab uut ja teistsugust infrastruktuuri kui sisepõlemismootorite tootmiseks vajalik, lihtsalt kuluefektiivsus ei ole mõistlik tootmaks koos või vana liini peal elektrisõidukit nagu see praeguses paljuski toimub ülejäänud autotööstuses.
Kuid see on hea, et tuleb igasugu särtsukaid, see meelestab rahvast õiges suunas ja kui tekib nõudlus, tekib ka pakkumine.
“…sest teised tootjad tulevad järjest peale oma särtsukatega, mida ei pea kolm aastat nagu oma hingeõnnistust ootama.”
Kulla autor, kas teil on mingit maailmale teadmata infot teiste tootjate salajaste särtsukate arenduse kohta ?
Isegi kui mõni suurtootja tooks ligilähedaseltki konkureeriva auto järgmise aasta jooksul turule poleks neil mingit lootust Model 3 tootmiskiirusele kannale astuda, sest lihtsalt ei suudetaks sellist kogust akusid kokku osta ilma, et ülejäänud maailma tarbijad/tootjad kuivale jääks.
Antud artikli kirjutaja kompetents maailma autoturust ja eriti elektrisõidukite tootmisest on alla “igasugust”arvestust. Kõike arvesse võttes pole järgmise 3-5 aasta jooksul ühtegi arvestatavat elektriautot mõnelt muult tootjalt tulemas, mis suudaks Model S võistelda, ammugi siis Model 3 kui kõik läheb vähegi plaanide päraselt.
Kulla kommenteerija, mõistame teie pahameelt – Tesla on ja jääb elektriautode pioneeriks. Model3 konkurentidena on täna juba turul Volkswageni e-autod (e-Up, e-Golf), mille hind sarnaneb tavaautodele, mille sõiduraadius tõsi, jääb Model 3 omale kolmandiku alla. Samuti on e-auto tootmise käima tõmmanud GM. Nende Bolt suudab ühe laadimisega tõestatult läbida üle 500 km (oleme sellest kirjutanud). Sügisel jõuab müügile uus Nissan Leaf, sõiduraadius võrreldav Model 3-ga, hind loodetavasti ka.
Aga tõsi on seegi, et usku faktidega ei murra. Meie siin elame Tesla edule kogu südamest kaasa, ärge tapke sõnumitoojat!