Laupäev, 28. detsember 2024
BBC saate Panorama jaoks läbiviidud laboritest näitas, et petutarkvaraga varustatud diisel-Volkswagenid suudavad lisaks USA saastetestidele petta ka Euroopa omi. Volkswagen on tunnistanud pettust USA testide puhul, Euroopa testide osas on jäädud ebaselgemaks. Panorama tulemused aga viitavad pettusele.

Volkswageni kinnituse kohaselt on tarkvara olemas 8,5 miljonis Euroopa autos. Kõnealune petutarkvara on täpsemalt proramm auto ajus, mis saab aru, kui seda laboris testitakse, ning vähendab väljalaskes mürgiseid lämmastikoksiide. Aastaid võimaldas see tehnika autodel imbuda läbi USA rangetest emissiooniseadustest, kuid samal ajal saada teedel hästi hakkama. Sellise lämmastikoksiidide vähendamise kõrvalmõju võib olla suurem kütusekulu. Nüüd näib pettus võimalik ka Euroopas.

Panorama viis diiselmootoriga Volkswagen Passat Blue Motioni akrediteeritud laborisse Tšehhis, kuna ükski Inglismaal asunud labor neid jutule ei võtnud. Kõnealune Tšehhi labor aga vastab samadele nõuetele ning sertifitseerib regulaarselt Euroopa turule minevaid autosid ja mootoreid. Lisaks võeti kaasa ka endine sõidukiteinspektor, Ted Foreman, et olla kindel, et kõike tehakse reeglitele vastavalt.

[dropcap]NUTIKAS TARKVARA [/dropcap]Ja Passat oli tõepoolest nutikas. Pärast auto regulatsioone täht-tähelt järgides ettevalmistamist käivitas labor standardse Euro 5 heitgaasitesti – täpselt sellise testi pidanuks auto enne müüki minekut läbima. Mitte eriti üllatuslikult sai Passat läbi, eraldades 167 mg/km mürgiseid lämmastikoksiide. Euro 5 norm on 180 mg/km.

Volkswageni nutikas tarkvara teab, et seda testitakse, sest protseduur on alati sama. Alustatakse külma mootoriga 20-30 kraadises laboris, seejärel sõidetakse 9,6 km rullikutel, rooli keeramata ja käiku alati samal ajal vahetades, ja seda kõike kiirusel, mis kõigub kõigest paari kilomeetri võrra ettenähtud väärtusest. Kogu protseduur kestab alati 20 minutit ja 20 sekundit.

[dropcap]PETTURI PETMINE [/dropcap]Et panna arvutit uskuma, et auto on laborist pääsenud, kiirendati paar korda tugevalt, ka üle maanteekiiruse. Kohe pärast seda käivitati uuesti Euro 5 test, kuid seda ühe erinevusega – alustati sooja mootoriga. Sama auto, mis just oli viisakalt testi läbinud, kukkus sel korral kolinal läbi, eraldades 435 mg/km lämmastikoksiide (tuletame meelde, et norm on jätkuvalt 180 mg/km). Seega arvates, et on teel, mitte laboris, saastab auto kaks ja pool korda rohkem.

Volkswagen tunnistas, et auto tegi sohki:”Selle tarkvaraga oli autol võimalik ära tunda, et asub laboris, ning lülitada mootor saastama vastavalt testitingimustele. See oli selle testi puhul tõenäoline. Kohe otsa tehtud teise testi ajal (nn. sooja testi) ei tundnud auto ära, et tegemist on testiga ja vastavat muudatust ei teinud.”

Autotööstus on alati väitnud, et reaalse sõidu tingimustes on saaste suurem halva sõiduviisi, ilma ja mägede tõttu. Kõnealune test aga näitab kujukalt, et süüdi on ka autod ise.

Allikas: Autonews

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.