Esmaspäev, 23. detsember 2024
Kahe aasta pärast sõidavad WRC sarjas M-Sport´i värvides Ford Pumad. Krossoverid, täpsemalt hübriidkrossoverid. Pumad, mitte enam Fiestad. Ei, see ei ole aprillinali.

Mainekas ralliajakirjanik David Evans on Ford Pumade teemal portaalis Dirtfish.com avaldanud paari päevaga mitu artiklit, kinnitades, et asi on naljast kaugel.

Krossover ja WRC auto? Auto- ja rallifännide eelistustega pole siinkohal midagi teha, kuna Fiesta tootmismahud üha kahanevad ning sellest tulenevalt pole kindel, kauaks see mudel üldse tootmisse jääb.

Ford Puma on aga Fordi tulevikulootus. Krossover, Fiesta platvormikaaslane. Äsja Eestisse jõudnud uhiuuel Pumal on niigi kanda väga vastutusrikas roll.  

Sellest peab saama Fordi “leivanumber”, sest tootja senised maasturilaadsed erilist müügiedu just ei naudi, teisttüüpi autosid aga ostjad peaaegu enam ei vaatagi. Turunduslikus mõttes oleks Ford kahtlemata Puma promomisest WRC sarja kaudu huvitatud.

2022. aastal võetakse WRC sarjas kasutusele hübriidid. Ford on samuti korduvalt kinnitanud, et alates 2022. aastast peaks uute autode müügist poole moodustama elektrilised autod, sealhulgas hübriidid. Puma on samuti poolhübriid.

Uue Ford Puma kohta kirjutasin lähemalt Eesti Päevalehes. Kui lühidalt kokku võtta, on tegemist üsna sõiduautolikult toredate omadustega kompaktse krossoveriga.

M-Sport ja Ford ei soostu midagi lähemalt oma 2022. aasta WRC auto kohta rääkima, kinnitades vaid, et auto kallal töö käib. Kuid DirtFishi allikad viitavad, et Puma WRC on väga-väga tõenäoline.

M-Sport on WRC sarjas kasutanud Fiestal põhinevaid võistlusautosid alates 2011. aastast, mil jõustusid praeguseni (tõsi, teatud muudatustega) kehtivad FIA regulatsioonid.  

2022. aastast kehtima hakkav reglement aga peaks võimaldama võistlusauto aluseks kasutada senisest suuremaid mudeleid, mille põhjal valmistatakse vähendatud mõõtmetega prototüüp.

David Evans on veendunud, et Puma WRC masin ei saa olema mingi kõrge kobakas, vaid M-Sporti peainseneri Chris Williamsi käe all sünnib igati imetlusväärne võistlusauto.  

Ilmselt saame siis 2022. Monte Carlo ralli stardis näha, kuidas Ford Puma puhta elektri jõul hiirvaikselt teele asub ning linna piiridest välja pääsenult kogu hääleregistri lahti lööb.

Kuna FIA uus reglement lubab, siis praeguse Fiesta WRC jõuallikas jääb kasutusele ka edaspidi (kuigi muudatustega), ning sellele liidetakse Compact Dynamics’i poolt kõikidele võistkondadele toodetav ühtne hübriidsüsteem – vastavalt FIA sel nädalal kinnitatud otsusele.

2022. aasta regulatsioonide alusel tehakse muudatusi ka ülekandesüsteemis ja veermikus. Kõik see siis saab olema ka tulevasel Ford Puma Rally1 klassi autol.

Ford Puma oli oma esimeses elus väike sportlik kupee, mille elukaar jäi paraku aga lühikeseks – seda toodeti aastatel 1997 – 2002 umbkaudu 133 000 eksemplari.

Sealhulgas valmistati ka 500 Ford Racing Puma või Puma ST nimelist päris tõsist sportautot, millest oodati konkurenti lausa Subaru Impreza STIle.

Toona nähti Pumat ka ralliradadel: S1600 mudel oli Fordi Junior WRC klassi võistlusauto aluseks, millega 2001. aastal võistles Francois Duval. Alates 2002. aastast võeti kasutusele Fiesta WRC ja samal aastal lõpetati ka Puma tootmine.

Pilt: Reddit/Ford

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.