Norra alustas 14.detsembril 2016. aastal esimese Euroopa riigina Opel Ampera-e elektriauto müüki. Norralased on õnnega koos, sest Ampera-e tootmisliinid alles võtavad hoogu sisse ning esimestel müügikuudel on Euroopas saadaval vaid piiratud arv Opeli uudseid elektriautosid.
Opel Ampera-e on kuni 500 km sõiduulatusega (ühe laadimisega läbitav vahemaa, mõõdetud uue Euroopa sõidutsükli alusel kilomeetrites: >500, esialgne näitaja) elektriauto, mis lastakse müüki Euroopa kõige küpsemal elektriautode turul.
Kuna Ampera-e tootmiskõver kasvab aeglaselt, on Euroopas kehtestatud järkjärguline käivituskava, mis esialgu keskendub juba olemasoleva elektriautode infrastruktuuriga turgudele ja/või turgudele, mis on näidanud üles suurimat huvi täita oma tänavad elektriliste autodega.
Pärast esimeste autode väljalaskmist Norras on järgmisel kevadel oma järge ootamas Saksamaa, Holland, Prantsusmaa ja Šveits. Ampera-e jõuab enamikku teistesse Euroopa riikidesse 2017. aasta teises pooles või 2018. aasta jooksul, kui tootmismaht kasvab. Eestisse jõudmise osas veel täpsemaid andmeid ei ole, aga arvata on, et hiljemalt 2018 on Ampera-e ka siinmail elektriautode valikus.
Põhjus, miks just Norra esimeseks Ampera-e turuks valiti, on lihtne. Norra on Euroopas kaugelt kõige arenenum elektriautode turg ja varsti vurab selle riigi teedel ringi juba 100 000 akuga töötavat elektriautot.
Edukad toetusstrateegiad nagu elektriautode ostumaksu puudumine, ostu ja liisimise korral käibemaksuvabastus, madal aastane liiklusmaks, tasulistel teedel ja praamidel tasu puudumine, tasuta parkimine linnades, luba bussiradadel sõita ja 50 protsenti alandatud ametiautode maksusoodustus meelitavad norrakaid järjest rohkem elektriautode poole vaatama.
Norra uute autode müügis on elektriautode osakaal juba mitmeid aastaid olnud maailmas suurim, jõudes 2015. aastal 22 protsendini ja ületades mõnedes piirkondades koguni 30 protsenti.
„Teadsime kohe, et Ampera-e saadavus on piiratud, sest Michiganis Orioni tehases käivitus tootmine aeglaselt,“ ütles Peter Christian Küspert, Opel Groupi müügi ja järelteeninduse asepresident.
„Seega otsustasime järkjärgulise tootmisplaani kasuks ja valisime esimeseks riigid, kus juba on teatav elektriautode infrastruktuur olemas või riigid, mis on näidanud üles soovi elektriautode kasutuses liidriks saada.”
Opel tegi Ampera-e levitamiseks järgmise pingerea: Norra, Saksamaa, Holland, Prantsusmaa ja Šveits. Samas lubab tootja olla paindlik ja vastavalt vajadusele riike lisada või nende järjekorda muuta, kui mõni neist näiteks muutunud poliitika tõttu atraktiivsemaks muutub.
Opeli eesmärk on saavutada aastaks 2018 piisav potentsiaal, et enamikus Euroopa riikides korralikku müügimahtu pakkuda. Praeguse plaani kohaselt müüvad mudelit Ampera-e Opeli kõigi turgude edasimüüjate võrgustikust valitud e‑vahendajad, välja arvatud Norras, kus seda mudelit hakkab müüma kogu Opeli edasimüüjate võrgustik, sest Ampera-e saab seal tõenäoliselt Opeli edukaimaks mudeliks.
Opeli tootmisosakond on veendunud, et Ampera-e annab elektri abil liikumisele uue tähenduse, pakkudes sõiduulatust üle 500 km, mis on vähemalt 100 km võrra rohkem kui praegusel sama klassi kõige sarnasemal rivaalil.
WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure – kergsõidukite ülemaailmne ühtlustatud katsemenetlus) kohaselt on Ampera-e kombineeritud sõiduulatus ühe laadimisega hinnanguliselt üle 380 km. Loomulikult sõltub ulatus igapäevasest kasutamisest, sõidustiilist ja välisteguritest nagu temperatuur või teekonna topograafia.
Kui on tarvis autot laadida, saab seda umbes 150 km läbimise järel teha vaid 30 minutiga avalikus 50 kW kiirlaadimisjaamas (keskmine väärtus mõõdetuna NEDC testitsüklis, esialgsetel andmetel).
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Siinkohal tahaks ebaõigluse vastu häälekalt astuda ja hüüda nii, et iga troll kuuleks: “Meitel on kõikseparem ELMO-võrk! Meitel on kõikserohkem elektriautode fänne! Meitel on kõikseparem põlevkivielekter! Ja üldse, meitele, meitele…”
Ehk siis nagu mismõttes on Norra kõige arenenum ja küpsem elektriautode turg? Vale puha! Meie laadimisvõrk pärineb juba aastast… no peaaegu eelmisest aastatuhandest! Ja mitte kusagil maailmas pole tehtud rohkem teste “Tallinnast Leafiga Tartusse” kui Eestis!
Mis mõttes, et neil on soodustused? Meil pole vaja mingeid soodustusi, me maksame ise kõik kinni! Me oleme Tallinnast ja me maksame, andke see paganama Ampera-e kohe siia ja ärge hämage midagi helgest tulevikust!
Allikas ja meedia: Opel
Opel Astra tähistab Eesti Aasta Auto tiitlit suure sooduskampaaniaga
Opel esitleb Pariisi autonäitusel kauaoodatud elektriautot Ampera-e