Esmaspäev, 8. september 2025
Üks olulisemaid autotööstuse messe, Frankfurt Automechanika läheb ringreisile ning selle formaat muutub taas. 2026. aastal keskendutakse tarkvaralahendustele, mis on autonduse paradigmat muutnud ja võetakse fookusesse järelturg.

Liikuvust kujundab üha enam tarkvara, mis toob kaasa paradigma muutuse kogu autotööstusele, sh teenuste ja järelhoolduse sektorile. Tavapärased väljanäitused on ammuminevik, vaja on uusi platvorme, mis looksid osalejatele lisaväärtust. Automechanika on otsustanud messide vahelisel ajal teha sisulist tööd, et initsieerida töötavaid lahendusi kiirelt muutuvas tööstusharus. Selleks minnakse… ringreisile.

Automechanika korraldajad koostöös innovatsiooniplatvormiga HEY/PIONEER kutsuvad liikuvusvaldkonna ja tehnoloogiasektori otsustajaid ning idufirmasid jagama road-show vormis ideid järgmise messini Frankfurdis.

RIngsõit teeb peatused Las Vegases, Berliinis ja Lissabonis. Keskendutakse tarkvarapõhisele autotööstusele ja arutletakse, kuidas tagada nn nutikate sõidukite kvaliteet ja väärtuse püsimine järelturul. 2026. aasta mess Frankfurdis võiks olla samm edasi ideekorjest – jätkusuutlike koostöövormide sündimise koht.

Teemapäev tõi välja kitsaskohad

Tänavuse IFA Berliini raames kogunesid 4. septembril autotööstuse ja tehnoloogiasektori eksperdid ning start – up-id teemapäevale “Kuidas tehnoloogia juhib liikuvuse tulevikku?” Arutelu suunas HEY/PIONEER tegevjuht Hans Hamer.

Innovatsiooniplatvormi eestvedaja Hans Hamer juhtis tähelepanu, et automatiseeritud liikuvuslahendused ja uued digitaalsed ärimudelid on juba muutnud autotööstuse reegleid. “Hästi on näha, millised innovatsioonid turul kanda kinnitavad ning millised küsimused lahenevad lähitulevikus.“

Automechanika Frankfurdi direktor Olaf Mußhoff: „Sügav ja konstruktiivne dialoog tehnoloogiaettevõtjate ning idufirmadega annab meie messide arengule kogu maailmas otsustava hoo. Autotööstuse järelturul on potentsiaal mängida juhtivat rolli tehnoloogilises muutuses – ja just seda me road show’ga taotlemegi.“

Maailmatasemel esinejate seas astus lavale Google Cloudi Automotive sektori juht Wencke Schmidt, kes oma ettekandes käsitles pilvetehnoloogiate rolli autotööstuses.

Schmidti sõnul nõuab üleminek tarkvarapõhistele sõidukitele ettevõtetelt julgust mõelda uuenduslikult ja olla valmis pidevateks paindlikeks muutusteks:  “Google Cloud toetab muutusi, sest platvorm kiirendab sõidukite arendust, parandab kliendikogemust ning optimeerib müügi- ja järelteenindusprotsesse.”

Benteler Mobility tegevjuht Tobias Liebelt rõhutas rahvusvaheliste koostöövormide olulisust ajal, mil tootmine on aina nõudlikum väljakutse: “Autonoomne juhtimine saab õnnestuda üksnes juhul kui kõik komponendid töötavad koos. Seetõttu ei ehita me ainult ühte sõidukit, vaid kogu liikuvuse ökosüsteemi – partneritega, kes aitavad kujundada nii infrastruktuuri, toimimist kui ka rahastamist.”

Motor AI tegevjuht ja kaasasutaja Roy Uhlmann tõi esile dialoogi tähtsuse: „Kohtumised, kus kokku saavad väga erinevad vaatenurgad, on hindamatud. Avatud arutelu on hädavajalik, kui tahame ühist läbipaistvusest, vastutusest ja Euroopa standarditest arusaama autonoomse sõidu osas. Mõttevahetus on ainus tee, kuidas viia edasi viimaste aastakümnete suurimat innovatsiooni autotööstuses.”

Paneeldiskussiooni lõpetas Olaf Mußhoff, andes lühikese eelvaate uuest formaadist „HighTech4Mobility“, mis toimub Automechanika Frankfurdi raames 8.–12. septembril 2026.

Messi formaat muutub aastal 2026 taas: teemaks on Hightech4Mobility

Automechanika on maailma suurim ja olulisim autotööstuse järel- ja teenindusturu mess. See sai alguse 1971. aastal Frankfurdis 1971. ning on nüüdseks kasvanud üleilmseks väljanäituste võrgustikuks. Kohalikud messid on toimunud nt Dubais, Istanbulis, Buenos Aireses jm.

Sisuliselt keskendub Automechanika autode järel- ja varuosaturule, teenindus- ja remondisektorile ning üha rohkem uutele tehnoloogiatele. Tänavusel Frankfurdi messil on esindatud elektriautod, nn nutisõidukid, käib elav koostööarendus digiteenuste, laadimislahenduste jms osas. Isejuhtivad sõidukid, küberturvalisus ning kiirelt arenevate tehnoloogiate paindlik uuendamine on teravdatud tähelepanu all – need on teemad, millega puutuvad kokku nii tootjad, lõpptarbijad kui järelteenindus.

Mess toimub iga kahe aasta tagant. Äriliste eesmärkide kõrval on oluline roll koolitusvõimalustel ja koostööl, laiemas vaates on Automechanika ka koht, kus uuemate trendidega kursis olla. Korraldajate sõnul on mess nagu autotööstuse olulisemate sektorite MM – kui midagi uut sünnib töövahendite, varuosade, teeninduse, innovatsiooni alal, siis just see on väljanäituseks parim koht.

Frankfurdis 2026. aastal toimuva uues formaadis näituse fookus on tarkvarapõhistel sõidukitel, isejuhtimisel, uutel juhiabisüsteemidel. Küberjulgeolekus on vaja ühtseid standardeid ja järelevalvet, meelelahutuse osas ei saa jätta tähelepanuta selle optimeerimise vajadust – taas turvalisuse küsimus, et juht sõidu ajal tegeleb vaid sõitmisega, ja mitte kõrvaliste tegevustega (samal ajal peab auto pakkuma ühenduvust ja ajaveetmist).

Kuna uuendusi sünnib igapäevaselt, on küsimus, milline on tarkvarapõhiste sõidukite väärtus järelturul – suur iha digitaliseerumise järele muudab meid otseselt tarbijateks, kellele sarnaselt mobiiltelefonidega püütakse maha müüa aina uusi lahendusi, unustades, et see toob kaasa eile tipus olnud tehnoloogia moraalse ning ka füüsilise amortiseerumise.

Järelteenindused peavad arendama täiesti uusi oskusi, samal ajal kui over-the-air uuendused loovad täiesti uusi teenindusvõimalusi. HighTech4Mobility annab nendele arengutele väljundi ja võimaluse koostööd teha teiste sama valdkonna asjatundjatega.

Kasutatud allikad

Automechanika Frankfurt

ADPA.eu

Business Recorder

Fotod: Automechanika pressimaterjal

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.