Reede, 15. november 2024
Uue auto ostmine ei ole lihtne. Ühendriikides saab osaleda isegi spetsiaalsel kursusel, mis õpetab sind ostjana müüjat üle trumpama. Sest sinu vastas on professionaalne automüüja, kes suudab sind panna tegema seda, mis talle on kasulik. Juhul kui sa pole kodutööd teinud.

Eestis autoesindusse astudes pole vaja müüjaga võitlema hakata – meie automüüjad on profid ja abivalmid ning ei püüa ostjale “kotti pähe” tõmmata. Üksiti on see tingitud Eesti väiksusest: sõna läheb levima ning klienti nörritanud müüja võib kaotada päevapealt töö.

Küll aga on ameerika koolitusgurude tarkusest kasu kui ostad autot väljaspoolt Eestit või mitte volitatud esindajalt. Ning soovitus, teha korralikult kodutööd, ei voola samuti mööda külgi alla.

Alljärgnevalt on ära toodud mõni tarkusetera, mis sul autoostjana võiks varuks olla enne kui lähed salongi autot valima. Ameeriklased on selle koolituse materjali üles ehitanud küll pigem naiste jaoks, aga olgem ausad, elu näitab, et tarkusel pole vanust ja sugu.

Loe uuesti ka Tanel Tiiriku soovitusi autoostjale

RAHAST ÄRA RÄÄGI!

Kui automüüja uurib, mis hinnavahemikus sõidukit otsid, ole ettevaatlik. Nii teeb ta kindlaks, kui palju sul raha on. Vasta diplomaatiliselt, et sinu jaoks on oluline hinna-kvaliteedi suhe ning sobiva auto puhul oled nõus kaaluma võimalikke variante.

Vii end eelnevalt sulle huvi pakkuva auto kohta käivaga hästi kurssi, sest autoostja ei pea tegema seda, mis müüjale kasulikum on. Järgnevalt mõned nõuanded, mida automüüjad ei taha, et sa teaksid.

TEE KODUTÖÖD!

Kui tead täpselt sulle huvipakkuva sõiduki varustust, hinda, värvivariante, kütusekulu, mootorivariante ja muud, siis tead auto kohta enam-vähem samapalju kui müüja või isegi rohkem. Sel juhul saad end kindlamalt tunda ja suudad kokku leppida ka paremas allahindluses.

Hind ei ole tõenäoliselt lõplik, kui oled tõsiselt autost huvitatud. Uuri, mis oleks hind siis, kui sa nüüd kohe jah-sõna ütled? Kui müüja ütleb, et tema rohkem hinnast alla anda ei saa, siis uuri, kes saaks.

Kui sama mudelit müüb ka mõni teine esindus, on mõistlik võtta siiski veidi mõtlemisaega ja ehk rääkida ka teise esinduse müüjatega ja võtta neilt hinnapakkumine. Edasimüüjad teevad mõnikord ka iseseisvalt sooduskampaaniaid. Seega, ole teadlik, võta aega ja ära torma kohe ostma.

OLE TÄHELEPANELIK LISAGARANTII OSAS

Suhtu ettevaatusega lisagarantiidesse ja muudesse lisatasu eest pakutavatesse hüvedesse. Mõnikord võivad need osutuda liigseteks raharöövliteks. Ka nende eelised ja hinnad on kodulehel kirjas, tee eelnevalt kodutöö ära.

ÄRA ÜLE VARUSTA!

Vaata, et sulle ei müüdaks lisavarustust, mida sul tegelikult vaja pole. See tähendab, et oled enne läbi mõelnud, kus ja kui palju sõidad ning millised mugavused sulle autos tegelikult tähtsad on. Esimese auto ostmisel on keeruline ise seda välja mõelda, küsi nõu kogenumalt autoomanikult.

Lisavarustus ja kõrgema varustustasemega mudelid võivad olla müüja jaoks heaks tuluallikaks. Tutvu hoolikalt standardvarustusega, enamik vajalikku on seal ilmselt olemas.

Kas sul on ikka vaja lisaks ventileeritavaid istmeid ja katuseluuki? Need on kallid, aga kas ka kasulikud? Eestis on vaja istmesoojendust ja lumeharja – katuseluugi või klaaskatuse kasutegur on kõrge vaid ilusa tähistaeva ja suveilmaga.

VEELKORD: ÄRA RÄÄGI RAHAST!

Tihti küsib müüja alustuseks, missugust autot soovid ja mis see maksta võiks. Nii saab ta küll sind kõige paremini aidata, kuid samas saab teada ka selle, palju sul raha on.

Parem oleks vastata, et otsid sellest mudelist kõige paremat pakkumist. Kui tahad konkreetselt hinnast rääkida, siis võid tuua välja hinna, mis on pakkumises näidatust 10 – 20 protsenti allpool.

Ehkki ülaltoodud nõuanded on pärit Ameerikast, kus müügikunsti kõige kõrgemal tasemel tehakse, on müügitöö põhimõtteliselt sama igal pool. Rumal pole mitte see, kes küsib, vaid see, kes ülearu palju maksab.

Allikas: WomensArticle.com. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.