Tulevikust on märkamatult saanud olevik. California teedel liiguvad üsna peatselt ringi autod täiesti vabalt ilma juhita. Edasi peavad teadlased, insenerid ja liiklejad oma jõud ühendama, et osata veidigi ette näha seda, mis isejuhtivatele iseseisva sõiduloa andmine perspektiivis kaasa toob.
Osariigi liiklusametnike poolt on antud välja ametlik luba, mis jõustub käesoleva aasta aprillikuus. Selle kohaselt on autonoomsetel sõidukitel lubatud osaleda liikluses ilma inimese osavõtuta.
California on robotautode arendamise ülemaailmne keskus. Lobitööd on tehtud juba pikka aega selle nimel, et inimautojuht ei peaks enam robotautos viibima – seda on peetud innovatsiooni pidurina.
Esitatud on loomulikult ka teistsuguseid seisukohti. Nende puhul on peamiseks mureks sõidukite põhjustatavad liiklusohutusriskid.
Californias on umbes viiskümmend erinevat robotautode arenduse ja testimisega tegelevat ettevõtet. Tuntumad neist on Google´i omanikule Alphabetile kuuluv Waymo, Uber, Apple ja General Motors.
Praktikas tähendavad uued seadusepügalad muuhulgas seda, et nüüdsest ei ole autodel vaja enam ka rooliratast ega pedaale. Selliseid autosid on meile juba mõnda aega esitletud maailma suurtel autonäitustel, esialgu küll ideeversioonis.
Kevadine Genf toob isejuhtivate ideekorjele kõvasti lisa, sest nii suured autotootjad kui naksakad idufirmad on alustanud võidujooksu elektri, vesiniku ja isejuhtimise arendamise suunal. Võidab see, kes suudab ette näha senitundmatut. Saab olema huvitav aeg.
Allikas: Tehnika ja majandus. Pilt: Pixabay CC litsents