Esmaspäev, 30. juuni 2025
Hiina autohiid BYD on sunnitud tunnistama, et kõik ei lähe alati nii nagu plaanitud. Tootja ambitsioonid põrkuvad valusalt reaalsusega: Hiinas sulgevad edasimüüjad uksi ning tehastes tõmmatakse tootmist koomale. Kas tagasilöögid on lihtsalt halb õnn ajutiselt või peab BYD oma strateegia tõsiselt üle vaatama?

Taas on põhjust vaadata Draakoni ajastu telgitagustesse ning kirjutada hiina autohiidude käekäigust. Maailma suurim laetavate autode tootja BYD on sunnitud kasvule pidurit vajutama ning tootmismahte koomale tõmbama koguni neljas tehases. Ambitsioonid põrkuvad valusalt reaalsusega, ajutisest hingetõmbepausist võib alguse saada suurem allakäik.

Veel hiljuti püüdis BYD, maailma suurim elektri- ja pistikhübriidsõidukite tootja, haarata endale valitsejatooli ka täiselektriautode segmendis. Mitmel korral 2023. ja 2024. aastal edestati kuumüügiga isegi Teslat. Värskeimad arengud annavad mõista, et kasv ei ole lõputu – vähemalt mitte koduturul Hiinas, kus konkurents, hinnasõda ja tarbijate ostukäitumine on jõudnud uude, ettearvamatusse faasi.

Tootmismahte on julgelt kärbitud

Uudisteagentuur Reuters kirjutas nädalapäevad tagasi, viidates siseringi allikatele, et BYD on vähendanud tootmist neljas tehases vähemalt kolmandiku võrra, lõpetades öövahetused ning lükates edasi uute tootmisliinide rajamise. Ametlikku kommentaari pole ettevõte andnud, kuid põhjuseks peetakse kas kulude kärpimise vajadust või müügieesmärkide täitmata jäämist.

Tootmismahtude kärpimine ei ole marginaalne – aprilli ja mai tootmisnäitajad olid 29% madalamad võrreldes 2024. aasta neljanda kvartali keskmisega. Tõsiasi, mis annab märku, et BYD, mis plaanis tänavu müüa koguni 5,5 miljonit sõidukit (2024. aasta tulemuseks oli 4,27 mln), peab oma ambitsioone korrigeerima.

Hiina Autotööstuse Assotsiatsiooni andmetel on BYD edasimüüjate laovarud kasvanud 3,2 kuu müügivaru tasemele, mis on tublisti üle tööstuse keskmise (1,38 kuu varu laos). Suurenenud varud viitavad kas kahanenud nõudlusele või sellele, et BYD on jätkanud tootmist müügimahtudest sõltumatult.

Hiinas on autotootjate vaheline hinnasõda kestnud juba mitu aastat ja see on teravnenud veelgi elektrisõidukite sektoris. BYD on olnud üks agressiivsemaid hinnalangetajaid – selle odavaimate mudelite hinnad algavad 55 800 jüaanist, mis on alla 6700 euro.

Edasimüüjad lähevad pankrotti

Signaalid turu jaotuskriisist ei piirdu ainult laovarude kasvuga. Ida-Hiinas Shandongi provintsis on suur BYD esinduste kett kuulutanud välja pankroti, mille tulemusel suleti vähemalt 20 müügisalongi. See viitab struktuursetele probleemidele müügivõrgustikus, mida mõjutab vähenev marginaal ja jätkuv hinnasurve.

Kui varem hoidis BYD oma edasimüüjaid tugevate allahindluste ja kiiresti muutuva mudelivalikuga liinil, siis praeguseks on selge, et mitte kõik partnerid ei suuda pidada sammu tootja tempoga.

Sellegipoolest pole kõik uudised süsimustad. Võrdluses Teslaga läheb BYD-l Hiinas hästi. BYD hoiab pea kolmandikku turgu enda käes, Tesla müük kahaneb. Samas pole selles midagi erilist, sest elektriautode eduloo käilakuju müük kahaneb kõikjal. Revolutsiooni algatajalt ei võta iial keegi tema trooni, kuid revolutsiooni lapsed on sirgunud tänaseks põnevamateks, kvaliteetsemateks, moodsamateks. Teslalt midagi täiesti uut oodata oleks naiivne, Elon Musk on öelnud, et aeg on keskenduda täiesti uutele asjadele. Kosmosele, tehisaru inimajule lisamisele jne.

Näitaja BYD (Hiina 2025) Tesla (Hiina 2025)
Osakaal Hiina turul ~29% (mai) 3,8–4,6%
Märtsi müük 371 419 NEV (+23% YOY) 78 828 EV (–11,5% YOY)
Veebruari müük 322 846 NEV (+161% YOY) 30 688 EV (–49% YOY)
Mai müük 293 021 NEV (+9,2% YOY) 38 588 EV (–30% YOY)
Esimese 5 kuu müük ~201 926 EV (–7,8% YOY)
Euroopas läheb BYD-l hästi

BYD on viimastel aastatel püüdnud tugevdada oma kohalolekut Euroopa turul. Üheks selle strateegia võtmemudeliks on Sealion 7 – keskmise suurusega elektriline linnamaastur, mida esitleti suurejooneliselt 2024. aasta Pariisi autonäitusel. See mudel, mille disain pärineb mehelt, kes kunagi oli seotud Audiga – Wolfgang Eggerilt –, astub otsesesse konkurentsi Tesla Model Y, Porsche Macan EV ja teiste sarnaste sõidukitega.

Sealion 7 pakub kuni 502 km sõiduulatust (WLTP), 15,6-tollist pöörlevat keskekraani ja laadimiskiirust kuni 230 kW. Euroopa hinnad algavad ligikaudu 50 000 eurost. Euroopas on debüteerinud ka teised BYD mudelid, meiegi oleme proovisõitu teinud nii Seal-i, Atto 2ga kui viimati ka Tang-iga. Lisaks plaanib BYD oma esimest Euroopa tehast Ungarisse, et kindlustada tarneahel ja tootmisvõimekust regioonis.

  1. aastal müüdi kokku u. 57 000 sõidukit (k.a elektri‑ ja pistikhübriidid), elektrimudelite (BEV) turuosa oli ligikaudu 2,8 %. 2025. aasta esimene pool (Q1 + aprill) üle 37 000 täiselektrilise sõiduki – enam kui kolm korda rohkem kui Q1 2024 (~8 500).

Aprillis võitis BYD napilt Teslat, müües 7231 autot, Tesla samal ajal 7165 autot. Aprillis kasvas BYD elektriautode müük mullusega võrreldes 169%, koos pistikhübriididega oli kasv koguni 359%.

Saksamaal müüs BYD aprillikuus 1 566 sõidukit (+756 %), Tesla vaid 855 – meenutame, et just siis jõudis haripunkti üleilmne Tesla-vastane kampaania, peamiselt Elon Muski poliitiliste väljaütlemiste tõttu. Ühendkuningriigis müüdi naljakuul 2511 BYD-d ja Teslasid vaid 512.

  1. aastal on esimese kvartaliga BYD autode müük juba kolmekordistunud (Q1: +37 000), lisaks tugev aprilli BEV‑kasv (+169 %), mis seab 2025. aasta lõppeesmärgiks ligikaudu 186 000 sõidukit. 2029. aastal loodetakse müüa 400 000 BYD märgiga sõiduautot.

BYD lisas Euroopas oma valikusse PHEV-mudeleid, töötas välja värskendatud mudelistrateegia ning laiendas esinduste võrgustikku . Lisaks ehitatakse Ungarisse ja Türki tehased, et tagada kiirem tarne ning sanktsioone vältida.

Müügile on lisaks Tesla-taunimisele kaasa aidanud BYD jõuline strateegia: turuletulek, mida toetas ulatuslik turunduskampaania, sellega koos üldine bränditeadlikkuse kasv. BYD on mitmes mõttes Euroopa autodest parem valik – sama raha eest saab palju rohkem varustust, auto on ergonoomiline, lihtne sõita, ökonoomne, jne.

blank

Kasv pidurdub, kuidas edasi?

BYD on elektriautode eduloo esirinnas olnud tänu oma tehnoloogilisele iseseisvusele – ise toodetud akud, kiibid ja elektrimootorid on andnud neile tugeva hinnaeelise. Ent nüüd seisab ettevõte valiku ees: kas jätkata hinnasõda ja riskida marginaalide sulamisega, või keskenduda kasumlikkuse ja stabiilse kasvu saavutamisele?

BYD ei ole ainus tootja, keda tabavad tõmbetuulepuhangud. Hiinas on näiteks Xpeng, Nio ja mitmed teised elektriautotootjad andnud märku tellimuste aeglustumisest, tarbijate valvsusest ja turu küllastumisest. Euroopas valitsevad sarnased meeleolud, millele aitab kaasa valitsejate ebakindlus rohepöörde eesmärkide saavutamise võimalikkuse ees.

BYD ei ole kindlasti langemas, kuid on jõudmas uude arengufaasi. Senise kvantiteedipõhise kasvu asemel tuleb keskenduda kvaliteedile, ekspordile ja kasumlikkusele. Euroopat võib vaadelda kui uut kasvumootorit, kuid edukuse määravad bränditeadlikkus, edasimüüjate usaldus ja klientide harjumused.

Tesla troon jääb hetkel veel püsima – kuid BYD ei kao kuhugi. Lihtsalt enam ei joosta peaga vastu seina, vaid hakatakse mõtlema, kuidas sellest üle või ümber minna.

Allikad:

Reuters (27.06.2025): “BYD cuts production at four China factories”
China Association of Automobile Manufacturers
ArenaEV, CarMagazine UK
Autonews Gasgoo, Nordisk Bil

Kaanepilt ja video: Ylle Rajasaar

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.