Eestis on miljoni elaniku kohta ligi 1000 elektriautot ent nende järelturg on üsna kesine. AUTO.RIA.com analüüsis Baltimaade, Valgevene ja Ukraina suurte autoportaalide müügistatistikat: kõige aktiivsemalt kauplevad kasutatud elektriautodega ukrainlased.
29. detsembri seisuga on Eesti suurimas Auto24 portaalis müügil 23 täiselektrilist sõiduautot. Kõige rohkem on pakkumisi Nissan Leafi esimese generatsiooni sõidukitele, järgneb BMW i3 6 kuulutusega.
Renault Zoe’sid ja Mitsubishi i- MiEV’e on müügil kaks. Tesla Model S-i 1. Mõni nädal tagasi kui RIA andmeid kogus, oli müügil 24 autot, seega on vahepeal toimunud vähemalt 1 müügitehing.
Auto24 annab turu seisust hea ülevaate, sest olenemata kõikvõimalike uute portaalide lisandumisest, paneb valdav osa müüjatest oma kuulutuse ikka siia. Turu seis on üsna kesine – keegi ei taha oma elektriautot Eestis müüa!
EDUKAS ELEKTRIAUTOAASTA
Võrreldes mullusega kahekordistus Euroopa Liidus 2018. aastal elektriajamiga sõiduautode müük. Augustis sai ületatud maagiline miljoni müüdud auto piir.
Siinkohal tasub tähele panna, et rõhk on “elektriajamiga autol” – statistika hulka loetakse ka pistikhübriidid ja hübriidajamiga sõidukid. Elektriautode segment sai tänavu mitme uudismudeliga täiendust, see aitas kaasa ka müügi edenemisele.
2018. aasta alguses jõudis müügile Nissan Leafi II generatsiooni elektriauto ja uuendati Nissani elektrikaubiku akupakki – mõlemal sõidukil on nüüdsest 40 kW aku, mis Eestis võimaldab ühe laadimisega sõita vabalt 200+ kilomeetrit.
Sügisel jõudis müügile elektriline krossover Hyundai Kona, mis ühe laadimisega suudab läbida 300+ km. Veel on elektriautode valikus korealastel olemas Hyundai Ioniq ja Kia Soul. Noobelsärtsukate rivi täienes Jaguar I-Pace’ga. Detsembris alustas Tesla Model 3 esitlustega.
Elektriautosid miljoni elaniku kohta (ca)
Euroopa Liit | 1950 |
Eesti* | 959 |
Ukraina | 240 |
Leedu | 210 |
Läti | 150 |
Valgevene | 20 |
* Septembri seisuga on Maanteeameti registris 1947 elektriautot
JÄRELTURU POPIMAD MUDELID RIIKIDE KAUPA
RIA.com analüüsis, millised elektriautod on järelturul populaarsed Eestis ja sellest lõuna poole jäävates riikides – Lätis, Leedus, Valgevenes ja Ukrainas.
Kui Eestis on järelturg väheaktiivne ning popimad mudelid on Nissan Leaf ja BMW i3, siis näiteks Leedus on müügil ka hulganisti Teslasid.
Läti kõige populaarsemas auto.lv – portaalis on müügil vaid seitse elektriautot ning peaaegu kõik need on BMW-d. Teslat ei pakuta üldse. Lätis on elektriautosid kokku veidi üle 300, mis miljoni elaniku kohta teeb veidi üle 150 elektriauto.
Leedu suurimas portaalisAutoplius.lt -s on müügil 99 elektriautot. Esikohal on Nissan Leaf 99 pakkumisega. Teisel kohal on Tesla 25 müügipakkumisega hinnavahemikus 29 000–90 000 eurot. Leedus on registreeritud üle 600 elektriauto ehk miljoni elaniku kohta ca 210 elektriautot.
Valgevenes ei ole elektriautod eriti populaarsed. Saidi av.by järgi müüakse terves riigis vaid 26 elektriautot. Esikohtadel on Tesla ja Nissan. Kokku on riigis elektriautosid registreeritud ca 200 ehk veidi üle 20 elektriauto miljoni elaniku kohta.
Ukraina on elektriautode fännide jaoks tõeline paradiis. Portaali AUTO.RIA.com andmetel on müügil koguni 1759 elektrimootoriga autot.
Liider on Nissan Leaf 912 pakkumisega. Samuti populaarne on Renault (123 autot) – Renault ZOE on tulnud Ukraina turule suhteliselt hiljuti ning pakub tublit konkurentsi mudelile BMW I3. Ukrainas on päris palju Tesla fänne: saidil müüakse 210 Teslat hinnavahemikus 30 000–200 000 eurot.
SOODUSTUSED UKRAINAS
Miks on elektriautod Ukrainas nii populaarsed? RIA.com Marketplaces juhatuse liige Mykola Zlotnitskyi leiab, et kasu on olnud poliitikute õigetest otsustest:
„2017. aastal valis Ukraina õige suuna ja kehtestas elektrisõidukitele soodsad imporditingimised, tehes tollivormistuse tasuta. Tänavu detsembris teatati soodustuse pikendamisest kuni 2022. aasta lõpuni.”
Nõudlus elektriautode järele on Ukrainas võrreldes eelmise aastaga kasvanud 64%. Väärib märkimist, et Tesla lisas detsembris Ukraina nende riikide nimekirja, kust saab tellida “rahvaautot” Model 3.
Huvitav on ka see, et Tesla hind Ukraina elanikule on 48 000 eurot, samal ajal kui USA-s maksab sama mudel 57 000 eurot.
Ukrainas on viimastel andmetel registreeritud 10 186 elektriautot. See teeb miljoni elaniku kohta ca 240 ühikut, mis tundub justkui väike number, aga võrreldes näiteks Eesti särtsukate koguarvuga on Ukrainas elektrikate kogus päris soliidne. Pole ime, et Tesla selle sihtturu Model 3 tellimisvõimaluse avardamiseks välja valis.
KOKKUVÕTTEKS
Euroopas moodustavad 2018. aastal viiendiku kõikide elektriajamiga autode müügist Nissan ja Renault. Aasta viimane kuu, mil mitmes riigis algas Model 3 konfigureerimine, andis noobelsegmendis tormihoiatuse – analüüs näitab, et Tesla “tapab” tõenäoliselt kõik kallid konkurendid.
Eesti, kus juba mõnda aega on elektriautosid saanud osta sarnaselt nn tavaautodele – ei mingeid toetusi ega ka erilisi soodustusi, rääkimata CCS laadijatest, mida on loetud arv, ja vananevast ELMO kiirlaadimisvõrgust – hakkab lähinaabritele särtsumarketil jalgu jääma.
Lisaks Ukrainale on endistest idabloki maadest edumeelselt toimetamas ka Rumeenia, kus hübriidajamiga ja elektrimootoriga autode ostu üsna toekalt soositakse. Ka Poola kaalub elektriautode ostutoetust, ehkki seal on (vähemalt esialgu) laadimisega veidi kasinad lood.
Suured Ida-Euroopa turud muutuvad tootjate silmis sel moel atraktiivseks. Eesti oma stagnatsioonis jääb pilgu alt välja ning me võime vaid unistada, et saame soovitud koguse elektriautosid kiiresti kätte.
Isegi kui siinsete ostjate rahakott on idanaabritega võrreldes nii tummine, et elab üle elektriauto kallima hinna. Edumeelne e-Eesti on oma šansid mõnevõrra maha mänginud. Samas ei keela keegi meil osta pisut kasutatud elektriautosid näiteks Ukrainast, kus nende järelturg näikse olevat aktiivne.
Allikas: RIA.com. Kaanepilt: Ylle Tampere