Neljapäev, 19. detsember 2024
Elektriautode põlenguid on seni ette tulnud mõni üksik ent nende kustutamisega on tuletõrjujad kõvasti vatti saanud. Lähiaastatel lisandub teedele kümneid tuhandeid särtsukaid, seega tuleb pritsumeestel oma oskusi täiendada, et vintskelt vastu hakkavast akupakist halbu üllatusi ei tuleks.

Igast õnnetusest on midagi õppida. 23.märtsil Californias, Mountain View lähistel toimunud ja autojuhi surmaga lõppenud elektriauto Tesla Model X õnnetus tõi esile ootamatu probleemi, mis elektriautodel ilmneb: laetud aku takistab sõiduki kustutustöid.

California juhtumi puhul pidid tuletõrjujad Model X-i lõplikuks kustutamiseks appi kutsuma Tesla insenerid, et need põlenud autost keset maanteed tubli neljandiku akupakist eemaldaksid, sest muidu ei saanud seda ohutult ära vedada.

Märtsis toimunud tulekahjule järgnes aga veel huvitavaid seiku. Nimelt süttis romulas sõiduki liitiumioonaku uuesti põlema – lausa kaks korda sama ööpäeva jooksul.

Ja siis üllatuslikult veel kuus päeva hiljem. Akujäänused muutusid ohutuks alles seejärel, kui need olid viimseni elektrist tühjaks laetud. Õnnetuse uurimise kohta saab detailsemat infot Tesla kodulehelt.

https://www.youtube.com/watch?v=GiQdSaRDzvc

VETT, PALJU VETT!

Elektriautod süttivad küll harva, aga akude tuleohtlikkus ja vajadus tuletõrjujaid neid korrektselt kustutama koolitada tekitab küsimusi elektriautode üldise ohutuse osas. Teema on vägagi aktuaalne, sest elektriautode tootjad kavandavad tootmise plahvatuslikku kasvu.

Nii nagu California juhtumi puhul selgus, võib tekkida üllatavaid olukordi, kui põleva särtsuka kustutamisel kasutada tavapäraseid autopõlengu kustutamise võtteid.

Ameerika Ühendriikide päästeametkondade uute juhiste kohaselt tuleks põleva elektriauto kustutamiseks kasutada ainult suures koguses vett.

Californias toimunud põlengu puhul kasutasid tuletõrjujad lisaks veele ka vahtu tekitavaid kemikaale. Vahtu kasutatakse eeskätt bensiinikütusega sõidukite kustutamiseks, kuid tuletõrjujad otsustasid seda teha ka Model X puhul ning see oli viga.

SEE POLE TEIL TELFAAKU

”Teema on veel kõigile üpris võõras. Kui autosse paigaldada 70 kWh akupakett, käitub see hoopis teisiti kui näiteks telefoniaku,” kommenteeris Massachusettsi tehnikaülikooli professor Donald Sadoway Automotive News´ile antud intervjuus.

Liitiumakude kasvav populaarsus on toonud kaasa ka mitmeid süttimisjuhtumeid. Niisugused akud on laialdases kasutuses elektroonikaseadmetest sõidukiteni.

Probleeme on olnud nii põlema lahvatanud e-sigarettide, sülearvutite ja isegi reisilennukite akupakettidega, mis on ajendanud Ameerika Ühendriikide seadusandjaid juba ka seadustes muudatusi tegema.

Ühendriikide vastavad ametkonnad on alustanud juurdlust nii eelmainitud Tesla põlengu kui ka Floridas toimunud liiklusõnnetuse kohta, milles Tesla Model X pärast laupkokkupõrget leekidesse lahvatas.

HÜBRIIDAUTODEL SAMA MURE

Elektriautode akude süttimine ei ole sugugi uus teema, juba 7 aastat tagasi äratas tähelepanu Chevrolet Volti liitiumioonaku süttimine mõned nädalad pärast sõidukiga tehtud kokkupõrketeste.
Laetavate liitiumioonakude komponendid muudavad need tuleohtlikuks.

Neil on sisseehitatud süütesüsteem, millesse on kätketud suur hulk energiat, mis lühise korral võib muunduda soojuseks ja tekitada sädemeid. Lisaks sellele on akus lahuseid, mis leeke toidavad, samuti oksüdeerunud metalle, mis võivad leekide tarbeks hapnikku toota. Kõik need detailid muudavad kustutustööd keerulisemaks.

Kuigi akutööstus teeb suuri jõupingutusi oma toodete maksimaalselt turvaliseks muutmiseks normaalses kasutusolukorras, ei piisa sellest siis, kui aku liiklusõnnetuses kahjustada saab. Elektriautode puhul on vaja senisest erinevat lähenemist.

Probleem on lihtne: lühisest käivitub ahelreaktsioon, mis toodab järjest rohkem soojust. Ühe akuelemendi süttimisest käivituv reaktsioon süütab järjepanu ka teised elemendid ning protsessi on keeruline kui mitte võimatu peatada.

VAJA ON INFOREGISTRIT

Ei Ameerika Ühendriikides ega Euroopa Liidus ole elektriautode süttimise kohta inforegistrit, mis muudab probleemi ulatuse väljaselgitamise oluliselt raskemaks. Info olemasolu võimaldaks eri tootjate elektriautosid võrrelda ning ennetada ohuolukordi.

Teadlased tegelevad uute liitiumioonakude väljatöötamisega, mille süttimisrisk on väiksem. Tõenäoliselt on võimalik leida lahendusi ka akude süttimisele kokkupõrke korral. Esmalt tuleb siiski tegelda tuletõrje- ja päästemeeskondade koolitusega.

Allikas: Automotive News. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: teslarati.com

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.