Austrias mõeldi välja nutikas viis keskkonnasõbralikumate sõidukite populariseerimiseks: elektriautoga tohib maanteel tavapärasest kiiremini sõita! Sisepõlemismootoriga autodele kehtestatakse aga järjest uusi kiiruspiiranguid, sest mida suurem kiirus, seda rohkem heitmeid.
Kuidas populariseerida keskkonnasõbralikke liiklusvahendeid? Eri maades soodustatakse elektriautode levikut erinevate toetusmeetmetega. Katsetatud on ostutoetuse, madalamate maksude, ostuhinna kompenseerimise, tasuta parkimise ja ühistranspordiradadel liiklemisega ent särtsukate hulk kasvab aeglaselt.
Austria on aga välja tulnud täiesti erilaadse lahendusega. Nimelt kuulub sealsesse toetuspaketti uskumatuna kõlav soodustus: elektriautodele on lubatud suuremad sõidukiirused maanteel! Lisaks sõidukiiruse tõstmisele suurtel kiirteedel lubatakse Austrias elektriautodel sõita ühissõidukirajal ja tasuta parkida.
130 km/h, palun kihutage!
Elektriautodel lubatakse sõita Austrias kiirusega kuni 130 km/h niisugustel maanteelõikudel, kus seoses õhusaaste vähendamisele suunatud programmiga IG-L kehtib muudele sõidukitele kiirusepiirang 100 km/h.
Austrias on maksimaalne lubatud sõidukiirus 130 km/h, kiirteedel võib aga esineda alasid, kus kehtib 100km/h koos lisatahvliga IG-L.
Tähis IG-L on lühend terminist “Immissionsschutzgesetz Luft” ehk õhusaaste kontrolli seadus ja tähendab seda, et selles piirkonnas on õhusaaste ületanud lubatud taseme ning seetõttu piiratakse autode sõidukiirust – suurema kiirusega sõitev auto kulutab rohkem kütust ja seeläbi tekitab rohkem heitmeid.
Niisuguseid piirangualasid on Austria maanteedel kokku 440 km. IG-L lisatahvliga kiirusepiirangutesse tasub sealsetel teedel sõitjail erilise tõsidusega suhtuda, sest trahvid neid piirkondades on tavapärastest veelgi krõbedamad.
Toetusmeetmete rakendamise eesmärk on anda hoogu elektriautode müügile, mis Austrias on seni olnud küll suhteliselt heal järjel, kuid viimase aastaga mõnevõrra stagneerunud. Ometi võiks särtsukate ostmine oluliselt hoogustuda kõikjal Euroopas, sest nagu teadlased on välja uurinud, saab juba täna enamuse sõitudest teha elektriautoga.
Allikate põhjal: Lena Murd. Kaanepilt: Unsplash