29. septembril teatas Elon Musk, et astub tagasi Tesla nõukogu esimehe kohalt ning maksab 20 miljoni dollari suuruse trahvi. Selline otsus sündis osana kokkuleppest USA väärtpaberijärelevalvega SEC.
Alles neljapäeval avaldati uudis selle kohta, et Muski aktsiaturu segadusse ajanud augustikuine Twitteri säuts võib mehele kalliks maksma minna.
40 MILJONIT OLGU OLLA
USA väärtpaberijärelevalve SEC (Securities and Exchange Commission) teatas neljapäeval, et süüdistab Tesla juhatuse esimeest Elon Muski väärtpaberipettuses.
Põhjuseks on Muski Twitteris tehtud valed ja eksitavad säutsud, kus ta teatas, et Tesla viiakse börsilt minema ostes väikeaktsionärid välja.
Süüdistus ei jõudnud õhus olla kuigi pikalt – tänaseks on jõutud kokkuleppele, mille kohaselt nii Musk kui ka Tesla maksavad kumbki 20 miljonit dollarit trahvi.
Lisaks peab Musk kokkuleppe kohaselt lahkuma 45 päeva jooksul Tesla nõukogu esimehe kohalt, kuid ta võib jääda edasi tegevjuhi (CEO) kohale. Muski ei tohi valida tagasi nõukogu esimehe kohale järgmise kolme aasta jooksul.
Kokkulepe vajab veel kohtu kinnitust ning seetõttu ei ole hetkel veel lõpuni selge, kas see kokkulepe ikkagi jõustub ning kas Musk saab selle kõige tõttu veel ka kriminaalsüüdistuse.
SEC teatas oma äsjases pressiteates, et kokkulepe toob kaasa laiaulatuslikud muudatused ja uuendused Teslas. Kokku 40 miljoni dollari suurune trahv peaks ära hoidma edasised häired aktsiaturul ning kahjud Tesla osanikele.
Tesla on sahistanud sellest, et määratakse kaks uut iseseisvat juhti ning Muski-poolse kommunikeerimise jälgimiseks luuakse täiendavad kontrollimehhanismid ja protseduurid.
See tähendab tõenäoliselt seda, et Elon Musk, kes tihti säutsub tihedalt uute toodete, omaduste ja uuenduste kohta oma paljudes ettevõtetes, pannakse nüüd lühema lõa otsa. Vähemalt selles osas, mis puudutab tviite Tesla kohta.
Arutatakse sellegi üle, kas kokkulepe tähendab nüüd Tesla juhtimises uue ajastu algust. Mõned osanikud on leidnud, et Tesla on olnud liiga tugevalt Muski ja tema lähedaste kontrolli all.
SEGADUSI ROHKEM KUI RUBLA EEST
Natuke vähem kui aasta tagasi pidi pärast seksuaalse ahistamise süüdistusi Tesla ja SpaceX nõukogudest lahkuma investor ja Elon muski lähedane sõber, Eesti päritolu Steve Jürvetson. See segadus on veel lahendamata ja segaduse tagajärjed ebaselged .
Mida toob kaasa Muski kõrvaldamine nõukogu esimehe kohalt, on aga veelgi ebaselgem. Elon Musk on oma Twitteri kontol hakanud vihjamisi senise positsiooniga hüvasti jätma, postitades järjest tema karjääri ajal aset leidnud suursündmuste tagasivaateid koos heldinud kommentaaridega.
Fännid reageerivad tuliselt – kes vähegi jaksab, võiks kommentaarid läbi lugeda. Valdavalt avaldatakse Muskile toetust, vaid üks kommenteerijatest kirjutab, et karistus on õiglane – Eloni börsitviit jättis paljud investorid pika ninaga ning paljud kandsid suuri rahalisi kahjusid.
MAAILMAREVOGA VÕRRELDES ON SEE KÖKI-MÖKI
Kuna Tesla-kogukond üle maailma on tugev ja ühtehoidev ning Elon Musk on alati rõhutanud, et tal on olnud üks unistus – jõuda ise ja viia inimesed kosmosesse, sh koloniseerida planeet Marss.
Tesla on niisiis olnud vaid samm lähemale Marsi koloniseerimisele. Ühest küljest on Tesla edulugu olnud suur õnn, teisest küljest õnnetus – kui kogu saadud kasum oleks investeeritud Tesla arendamisse, oleks see täna tõenäoliselt maailma edukaim autofirma.
Ent SpaceX on suurem kui mingi vaimustav elektriauto ning mõistetavalt ei saa nii väikeselt mõelda. Vähemalt Elon Musk ei saa mõelda nii väikeselt. See, et ta sunnitakse ühe suhteliselt impulsiivse säutsu pärast tagasi astuma, on kõrvalt vaadates Ameerika demokraatliku õigusruumi ametnike võidutants – lõpuks ometi saadi “paha poiss” nurka panna.
Ent unistamine, nagu teame, on senini maksustamata. Nõnda ei pruugi Eloni nõukogust tagasisundimine pikas perspektiivis tähendada midagi. Või kui tähendabki, siis seda, et Marsile jõuab inimkond kolm päeva planeeritust varem.
Materjalide põhjal Uku Tampere. Pilt: Flickr