Tesla-omanikud Norras pole sugugi rahul järeteeninduse kvaliteediga. Ootejärjekorrad on pikad, klientide telefonikõnedele ei vastata. Näib, et töö tapab tegija. Elon Musk on sunnitud vabandama, sest Norra on elektriautotootja jaoks võtmetähtsusega turg.
Norras on saja elaniku kohta kõige rohkem Teslasid maailmas. Huvi ameeriklaste särtsukate vastu aina kasvab. Norra tarbijakaitseametis ollakse aga murelikud: tänavu esimese poolaastaga on Tesla tõusnud halva teeninduse tabelis neljandale kohale. Alles möödunud aastal oli see 24-s.
TROBIKOND KAEBUSI IGA NÄDAL
Kuue kuuga on norralased Tesla vastu esitanud 118 kaebust. Peamiselt kaevatakse tarneaegade üle ja järelteeninduse peale. Tarbijakaitsel pole palju midagi peale hakata – Model 3 tootmine on just-just saanud hoo sisse (5000 lubati, 5000 tehti), aga Tesla ei jõua autosid ikka nii palju ette anda kui neid tahetakse. Kõik peavad ootama, mitte ainult norralased.
Teine lugu on Tesla järelteenindustega, mida on Norras üksjagu ent mis ei tule kasvava autode tulvaga enam toime. Töö tapab tegija. Tesla asjatundjaid ei ole üleöö kuskilt kümnekaupa võtta. Ja probleemid kuhjuvad.
Veebileht Electrek kinnitab, et nad on saanud hiljuti Tesla-omanikelt kaebusi kehva teenindustaseme kohta. Avaldati ka kahe inimese nimed ja nende lood, samalaadseid juhtumeid on neil teada aga enam kui kümme.
ELON MUSK LUBAB LEEVENDUST
Aga probleeme pole üksnes tööjõu puudumisega vaid ka varuosadega on nadisti. Ja Elon Muskil ei jää muud üle kui endale tuhka pähe raputada ja Twitteris läbi hammaste entusiasmiga säutsuda, et norralastel on õigus olla pahased: “Asja pärast saame! Eriti Oslos on meil olnud raskusi oma järelteeninduste kontseptsiooni laiendamisega.”
Tesla ei ole jäänud näpp suus siiski nutma vaid pakub Muski suu läbi kiiret lahendust:”Oleme valmis pannud teenindusrekad, mis hakkavad abivajajate vahel vurama,” lubab Elon.
Tesla mobiilsed teenindusrekad on komplekteeritud, veel on puudu vaid Norra valitsuse luba need liiklusse lasta. Seda, kas tegu on Tesla enda elektriveokitega, Musk ei täpsusta.
Paralleelselt ehitab Tesla Oslosse suurt hoolduskeskust. “Suur” tähendab Euroopa suurimat, sest Norra müügiarvud on nii Saksa kui ka Eesti jaoks täiesti hoomamatud: möödunud aastal müüdi seal 8500 Teslat! Tõsi, Saksamaal kokku on rohkem elektriautosid ent Tesla rokib trollide maal.
Möödunud aastal moodustasid elektrisõidukid ja hübriidid üle poole Norras registreeritud uutest sõidukitest. Hetkel on Norras registreeritud üle 26 000 Tesla, neid teenindab 11 teeninduskeskust.
Tesla kavatseb tänavu suve jooksul neljakordselt suurendada oma liikuvate teenindussõidukite töömahtu. Oslosse on tulekul uus suur teeninduskeskus.
Elon Musk on teatanud, et teenindustesse palgatakse jooksvalt inimesi, nende arvu tahetakse sel aastal kolmandiku võrra kasvatada.
KÕIK ON TEHTAV…VIST!
Varem on Teslal olnud samasuguseid probleeme teistel turgudel, kuid nendest on jagu saadud. On positiivne seegi, et Tesla-omanikud üle ilma on jätkuvalt oma sõidukitega kõige rohkem rahul.
Liikuvad teenindusjaamad oleks mõistlik lahendus ent sellega on üks probleem: veebiväljaanne Autoblog väidab, et mitte keegi ei ole mitte kunagi neid abirekasid näinud! Ehk siis – neli korda null (ei ühtegi mobiilset abirekat) on null. Tegelikult võiks teenindusjaamade hulka kohe lausa sajakordistada!
Musk süüdistab tekkinud olukorras ametnikke, kes ei ole ettevõtmisele heakskiitu andnud. Norra ametkonnad aga kinnitavad, et nad pole seni Teslalt ametlikku taotlust saanud.
ON TEHTAV, KUI ALLAHINDLUST SAAB!
Wall Street Journali andmetel aga on lisaks kummitusrekadele Elon Muskil üks teinegi hämmeldav kampaania käimas: nimelt palub ta komponentide tootjalt allahindlust. Ent mitte niisama, vaid tagasiulatuvalt alates 2016. aastast!
Miks see allahindlus nii tähtis on? Sest siis ehk õnnestub Teslal end teisel poolaastal ka kasumisse näidata.
WSJ põhjal on Tesla palunud vajalike osade valmistajatel maksta tagasi raha, mis alates 2016. aastast on saadud ning pakub, et see võiks olla “tagantjärele antud allahindlus”. Selle palve saatis Tesla nädal tagasi. Mida allhankijad arvavad, pole veel teada.
Ametlikult Tesla seda infot ei kinnita ega lükka ka ümber, aga teatas, et allhankijatega toimub suhtlemine nagu tavaliselt – peetakse nõu ja… kui hästi läheb, siis saadakse ka diil, mille järel võime rõõmsalt teatada, et maailma kõige kuumem särtsuautode tootja on jõudnud kasumisse. Hip-hip!
Materjalide põhjal: Lena Murd, Ylle Rajasaar. Pilt: Tesla