Toyota Prius ja Suzuki Baleno on esimesed mudelid, mis on läbinud Euro NCAP uusima, autonoomse hädapidurduse (Autonomous Emergency Braking, AEB) jalakäijate testi. Toyota Prius tegi maksimumilähedase tulemuse, teenides Euro NCAPilt 5 tärni, põhivarustuses Suzuki Baleno 3 ning AEB lisasüsteemiga 4 tärni; olles ühtlasi esimene Euro NCAPilt kaksikreitingu saanud sõiduk.
Uue generatsiooni autonoomsed hädapidurdussüsteemid suudavad lisaks teistele sõidukitele tuvastada järjest paremini ka jalakäijate riskifaktorit; näiteks üle tee jooksvat inimest. Automaatselt pidurdades väldib sõiduk kokkupõrget ning võimalikke inimohvhreid.
Euro NCAP jalakäijate testi puhul jälgitakse, kuidas reageerivad sõidukid kolme tavalise linnastsenaariumi puhul: sõiduki teele kõndiv ja jooksev täiskasvanu ja pargitud auto tagant välja astuv laps. Hea tulemuse saamiseks peaksid sõidukid olema suutelised vältima kokkupõrget spetsiaalsete jalakäijanukkudega kuni kiiruseni 40 km/h. Suurematel kiirustel, 40-60 km/h, on eesmärgiks vähendada kiirust kokkupõrkehetkel alla 40 km/h, muutes seega ellujäämistõenäosuse suuremaks.
Uue Toyota Priuse standardvarustuses on Toyota Safety Sense-süsteem, mis suudab vältida nii autodele kui jalakäijatele otsasõitu või siis vähendada õnnetuse raskusastet. Priuse automatiseeritud juhiabisüsteem suutis teha Euro NCAP jalakäijate turvalisuse testis maksimumile ligilähedase tulemuse: tuvastada eksimatult sõidukid ja teele eksivad jalakäijad ning saades selle eest ka kõrgeima võimaliku hinde, 5 tärni. Ühtlasi on Toyota Prius esimene auto, mis 2016. aastal saanud Euro NCAP hinnangu.
Teisena võttis Euro NCAP letti uhiuue Suzuki Baleno. Suzuki pakub lisavarustuses “Radar Brake Support”- paketti, mis sisaldab kahte sorti jalakäija tuvastust (AEB City ja AEB Inter-Urban) ning mille toimetamisevõime hindas Euro NCAP 4 tärni vääriliseks. Kuna Baleno põhivarustuses jalakäijate tuvastussüsteemi ei ole, sai baasvarustuses auto vaid 3 tärni.
Ühtlasi on Suzuki Baleno esimene sõiduk, millele Euro NCAP uute standardite valguses on andnud kaksikreitingu – ostjal on siinkohal mõtlemise koht, kas tellida lisavarustus ja sõita tärn kangema autoga või leppida kolme tähekesega ja võimalusega, et kui juht eksib, siis auto ei aita ja ootamatult käitunud jalakäija võib viga saada.
Alates 2016. aastast võimaldabki Euro NCAP hindamissüsteem ühele sõidukile anda kaks hinnangut: üks antakse baasmudelile, mille turvavarustuse standard vastab kogu mudeli ulatuses Euroopa Liidu standardile EU28. Tootja soovil võib mudel saada ka teise reitingu, mis võtab arvesse lisavarustusena tellitavaid turvasüsteeme. Selline süsteem võimaldab klientidel saada kiire ülevaate, kui olulist rolli ühe või teise mudeli juures abi-ja ennetussüsteemid mängivad.
Euro NCAP on esimene sõltumatu autode hindamisprogramm, mis on AEB lülitanud oma testide nimistusse. Mitte üksnes autojuhi vaid ka jalakäija jaoks on selline automatiseeritud juhiabisüsteemide hindamine kasulik – esiteks toob see kaasa süsteemi laialdasema kasutuselevõtu juba mudelite baastaseme juures, teiseks aga on lootus, et nii suudetakse reaalselt ka rohkem inimelusid päästa.
TEE TURVALINE VALIK!
Euro NCAP uus turvalisuse hindamise süsteem näitab väga selgelt, et uudsete abisüsteemide olemasolu saab uute autode puhul üha enam uueks normaalsuseks. Alljärgnevas ingliskeelses videos seletatakse lahti, millele autot ostes tähelepanu pöörata ning milliste turvasüsteemide olemasolu hinnata.
https://www.youtube.com/watch?v=HBBAeWQKlMk&feature=youtu.be
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tubli töö, Toyota! Muljetavaldavalt tubli töö juba standardvarustuses! Igatahes pole nüüd küsimustki, miks võiks uue Priusega proovisõiduringile minna. Keskkonnasääst ja turvalisus käsikäes, need me küll võtame!
Allikas ja meedia: Euro NCAP
http://www.accelerista.com/uudised/valisuudis/euro-ncap-hakkab-testima-automaatset-jalakaijatuvastust/
http://www.accelerista.com/proovisoit/koikide-hubriidide-ema-toyota-prius/