2016. aastal kasvas uute sõiduautode turg Euroopa Liidus tervikuna 6,8%. See protsent on viimase üheksa aasta suurim. Kokku kanti registritesse 14,64 miljonit uut sõiduautot, mida on ligi miljon autot rohkem kui 2015. aastal. Müük kasvas kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides, välja arvatud Hollandis.
Kõige kiiremini kasvas uute sõiduautode müük Itaalias (15,8%), ja samuti Hispaanias (10,9%). Kõige rohkem autosid numbriliselt – 3,35 miljonit – müüdi Saksamaal. Järgnesid Suurbritannia 2,69 miljoni ja Prantsusmaa 2 miljoni sõiduautoga.
Balti riikidest näitasid tempokat tõusu Läti ja Leedu automüügid, vastavalt 18,8% ja 18,9%. Eestis kasvas uute sõiduautode müük 10,2%, aga samas müüdi meil kokkuvõttes uusi autosid rohkem kui teistes Balti riikides.
Kui vaadata Euroopa Liidu uute sõiduautode müüki kuude lõikes, on näha, et kõige aktiivsemad olid ostjad märtsis – see oli nii ka möödunud aastal.
Märtsikuine müügikasv 6% rohkem mullusega võrreldes ei ole aga mingi näitaja, sest näiteks mais ostsid eurooplased lausa 16% rohkem autosid kui eelmisel aastal, veebruaris aga 14,3% enam. Arvuliselt kõige rohkem autosid müüdigi märtsis, juunis ja septembris.
Ositi on see seletatav aastaaegade vaheldumisega – kevad toob uued tuuled ning Genfi autonäituse järgselt ka palju uudismudeleid, juunis minnakse puhkusele ning septembris hakatakse kavandama töisemaid reise, samuti tuleb peale teine suurem uudismudelite müügilaine.
EUROOPA AUTOMÜÜK KUUDE KAUPA 2015 vs. 2016
GRUPIVIISILISELT POPIM VAG
Lisatud tabelist on näha Euroopa Liidu kuue popima grupitootja tulemused, võrrelduna 2015. aasta detsembriga ja möödunud aastaga tervikuna. Esikohal Volkswagen Grupp (VAG), hõbemedalist Renault Grupp, kolmandal kohal PSA, neljas Ford, viies BMW (!) ja kuues Opel/Vauxhall.
See, et Volkswageni grupis kerkib esile järjest uusi, “noksitavaid” musti lambaid, ei näi Euroopa tarbijat sugugi häirivat. Saksa auto on saksa auto! Hästi läheb ka Prantsuse autodel, Fordil ja Opel/Vauxhallil.
VAG Grupi edule ei ole konkurentidel siiski suur midagi vastu panna. Detsembris võeti veel viimast ning aasta kokkuvõttes oli müügikasv 2015. võrreldes 3,5% ehk kokku 3 498 049 uut sõiduautot. Grupi turuosa Euroopa Liidus vähenes 23,9%le, eelmisel aastal oli see 24,6%.
PSA ja Renault kahepeale VAGi lüüa ei suuda, aga me võime ju optimistlikult öelda, et prantsuse auto on Euroopas peaaegu sama pop kui saksa auto… kuniks me vaatame esikolmikut. Aga siis tulevadki Opel, Ford ja BMW ja taas teevad sakslased puhta töö…
Tubli tõusu tegi Renault Grupp, mille müügikasv oli 12,1% – seda mitmete uudismudelite turulejõudmise tõttu. Kokku registreeriti 1 496 394 Renault’ ja Dacia märki kandvat sõiduautot.
Kui vaatame võrdluseks pronksivõitja, PSA Grupi tulemust, siis näeme, et võrreldes 2015. aastaga on nemad hoopiski väikese, 0,2%-se languse läbi teinud. 2017 tuleb PSA-le aga tõenäoliselt kasvuaasta, sest Euroopas on müügile jõudnud või jõudmas krossoverid 3008 ja 5008.
Kui vaadata kõikide autotootjate müügikasvu EL turgudel protsentuaalselt, on tõeline üllataja Jaguar/Land Rover, mis suutis oma müügimahte kasvatada 2016. aastal eelmise aastaga võrreldes lausa 22,8%. Järgnevad Honda 20,6%ga, mis “tükkidesse” ümberpanduna tähendab 151 861 uue sõiduauto registreerimist EL-s.
FCA 14,4%-st tõusu juhivad Fiat ja Jeep, millest Jeep on oma müüginumbreid kasvatanud rohkem kui viiendiku (20,4%) 2015. aastaga võrreldes. FCA kaunitar, Alfa Romeo on võrreldes möödunud aastaga tõusnud 16,4%. Ehkki kokku müüdi vaid 64 618 sõidukit, on julgustav, et Euroopa Liidus on nii palju nii hea maitsega autoomanikke…
MARKIDE SEAS MÖLLAB VOLKSWAGEN
Paraku ei anna tabel meile täit pilti selles osas, milline oli möödunud aastal eurooplaste kõige lemmikum automudel, aga vaadates numbreid, pole kahtlustki, Volkswagen teeb puhta töö. Esmaregistreeriti 1 650 473 VW-d. Arvata on, et suur osa sellest eduloost kannab nime “Golf”.
Hõbemedalist Renault’ müüs Euroopa Liidus 2016. aastal kokku 1 082 871 sõiduautot. Renault’ popularsemad mudelid möödunud aastal olid krossover Kadjar, ruumikas väikebuss-krossover Espace ja väike-keskklassi sõiduauto Mégane.
Renault’d (ja prantsuse autod üldisemalt) on eurooplased nii ära võlunud, et ekspertide arvates liigub isegi osa seniseid Volkswageni ostjaid üle Renault’ autodele. No kui nad just ei võta Škodat või Audit… või Jeepi.
Kolmandal kohal markide seas on Ford 1 022 272 müüdud autoga. Seda on vaid mõnikümmend tuhat vähem kui Renault’l. Popimad mudelid? No ikka Focus ja Fiesta ja siis need toredad linnamaasturid.
Ehkki Ford on kolmandal kohal, siis võrreldes 2015. aastaga kerkis müüginumber “vaid” 3% võrra, samas kui Fordi sabatulesid sihtival Opel/Vauxhallil oli kasv 5,4%, seda tänu uuele Astra-perele.
Neljandalt kohalt leiame Opel/Vauxhalli märki kandvad autod, mida esmaregistreeriti 2016. aastal EL-s 976 616 tükki ja viiendalt Peugeot’ 849 850 sõiduautoga.
JAAPAN, AASIA JA NEED TEISED…
Eesti autosõbra kõrvadele on see muidugi valus kuulda, et Jaapani ja Korea ning ka Rootsi autod pole Euroopa Liidus sugugi nii suures hinnas kui siinmail.
Näiteks Subaru, Accelerista toimetusele südamelähedane mark, on selles kurjas tabelis lükatud üldse “ja need teised Jaapani autod” – lahtrisse, ehkki tegelikult müüs Subaru üleilmselt möödunud aastal rohkem kui miljon sõiduautot.
Loe tabelit nii: viimases tulbas aastane kasvuprotsent EL riikides, eelviimases 2015. aastal ja sellele eelnevas 2016. aastal esmaregistreeritud sõiduautode arv. Tabeli esimeses pooles vastavalt 2015 ja 2016 detsembrikuu andmed.
Kui vaadata uute sõiduautode müügikoguseid, siis Toyota Grupi müük tõusis 2016. aastal Euroopa Liidus 7,5%, – kokku müüdi 618 182 autot, neist 42 792 Lexust! Miks hüüumärk? Sest Lexus on noobelautode hulgas oma populaarsust jõudsalt kasvatamas, võrreldes 2015. aastaga on protsentuaalne kasv koguni 14,1%.
Nissan kukkus 0,8%, müües kokku 535 412 autot. Mazda aga on oma +13,1%ga päris tubli, eelmisel aastal kokku läks Euroopa Liidus kaubaks Mazda 220 427 sõiduautot.
Ja nüüd Honda, mis protsentuaalselt kasvatas müüki rohkem kui viiendiku, müüs “tükkidesse” ümber arvestatuna EL-s 151 861 sõiduautot. Hondat edestab koguseliselt näiteks Suzuki, mis müüs 192 149 autot ja mille müügikasv oli 13,5%
“Teised jaapanlased” on meie armastatud Subaru ja eestlastele vähetuntud Daihatsu. Kogumüük Euroopa Liidu autoturgudel aastal 2016 kõigest 30 673 autot, mida on 2015. aastaga võrreldes siiski 2,2% rohkem. Eestlastele hea uudis, oleme jätkuvalt Euroopa kõige vingem Subaru-maa (rahvaarv vs müüdud autod)!
Korea autotootjal Hyundai Motor Groupil läheb Euroopa Liidu autoturgudel järjest toredamini. Tabelis on eraldi välja toodud nii Hyundai kui KIA, millest viimane kasvatas oma müüki möödunud aastal ELs 13,2% ja müüs kokku 423 653 sõiduautot. KIA Optima, jaa! Niro, muidugi!
Hyundai kasv on küll tagasihoidlikum, “vaid” 7,7%, aga numbriliselt tähendab see 492 218 seda marki auto müüki. Tucson, i30, uus Ioniq- nimetage, ja neil on see olemas. Lisaks on neil olemas saksa insenerid ja disainerid, kes päris täpselt aimavad ära, mida Euroopa Liidu ostja ühelt sõiduautolt oodata võiks.
Rootslaste Volvo võttis küll emamaal Rootsis pisut tagasihoidlikumalt ja kaotas korraks Volkswagenile esikoha, aga arvata on, et asi muutub, sest uus 90-seeria oma universaali ja selle maastikusuutliku Cross Country – versiooniga ning ülivõimsa ja -tõhusa hübriidajamiga XC90 T8 võtavad tänavu esikoha tagasi.
Volvo korporatsioon kokku müüs Euroopa Liidus 2016. aastal 274 014 sõiduautot, kasv 2,3%. Aga nagu tootja lubab – see on alles algus, sest 90. seeria võtab vunki sisse ja T8 kohapealt on juba kuulda kurtmist, et nõudlus ületab tehase jõudluse ja ooteajad venivad.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]2017. aastal ei juhtu Euroopa Liidu autoturul ilmselt midagi erilist: britid ostavad mõne auto vähem, sest eelseisev Brexit on autode hindu kergitanud, tootjad valmistuvad teadmatuseks tulevikus, uudismudeleid (ja väga häid) tuleb nagu seeni pärast vihma ning inimesed ostavad.
Diiselmootoriga autode osakaal kahaneb tasapisi, hübriidide ja elektriautode segmendis jätkub kasvutrend. Baltikumis saavad leedulased ja lätlased aru, et uus auto on uus auto ning ostavad hea meelega rohkem. Meie siin Eestis… naudime võimalust, valida järgmiseks uueks sõidukiks Toyota, Škoda või Volkswagen ja tõenäoliselt säilitame ka maailma ägedaima Subaru-maa tiitli. Eks me näe.
Aruannet täismahus saab lugeda siit. Lisaks ELile on ära toodud Euroopa andmed tervikuna