Neljapäev, 21. november 2024
FCA (Fiat Chrysler Automobiles) tegevjuht Sergio Marchionne on ettevõttele otsinud väärilist kosilast juba mõnda aega. Mitmetest edulugudest kannustatuna on ta lootusrikkalt vaadanud Hiina investorite poole ent seni edutult. Uus, Pekingi juhitud välisrahastusprogramm võib FCA jaoks soodsaid tuuli tuua.

Ameerika väljaande Automotive News käsutuses on materjal, mis kinnitab, et üks Hiina suurtest autotootjatest on FCA-le ostupakkumise teinud. Kuna see ei ületanud kuigi palju FCA praegust turuhinda, lükati see tagasi kuid osapooled ei ole kaotanud huvi läbirääkimiste vastu.

Milline ettevõtte täpsemalt korvi sai, pole teada. Ameerika-Itaalia ühisettevõtte vastu on huvi näidanud mitmed Hiina tootjad: Dongfeng Motor, Great Wall Motor, Zhejiang Geely Holding Group, mis muuhulgas on uutesse kõrgustesse tõstnud Rootsi noobelautode tootja Volvo ja FCA praegune Hiina partner Guangzhou Automobile Group.

Ühe teise allika kinnitusel võib FCA müüa vaid osa ettevõttest: hea pakkumise korral pandaks mehele Jeep, Chrysler, Dodge, Ram ja Fiat. Maserati ja Alfa Romeo aga muutuksid Ferrari eeskujul iseseisvateks tootmisükskuseks. Seda, kas neid jääks sarnaselt Ferrarile juhtima Marchionne, ei tea. Küll on selge, et Agnelli suguvõsale kuuluv Exor-investeerimisfirma peab ka millestki elama.

MÕISTUSPÄRANE LIIT

Mitmes maailmajaos paikneva FCA autohiiu minek mõne Hiina tootja omandusse tundub päris loogilise sammuna. Fiat Chrysler Automobiles’il on üle maailma 162 tootmisüksust, 87 teaduskeskust, tuhandeid edasimüüjaid, ja peotäis edukaid brände. Sobivamat “võtmed kätte” lahendust on turult raske leida.

Ehkki FCA on pidevalt kimpus naljakana tunduvate äpardustega ning tegevjuht Sergio Marchionnel on kombeks oma väljaütlemistega asja veel hullemaks teha, on viimasel ajal arendatud “õigeid” valdkondi, pargimaasturitest autonoomse sõidukini.

Hiinlased omakorda on väga huvitatud Ameerika mandril jala ukse vahele saamisest. Eriti tore oleks müüa oma autosid Põhja-Ameerika rikastele ostjatele. Seda pürgimust toetab uue programmiga ka Peking, mis soosib senisest rohkem olemasolevate Euroopa ja Ühendriikide ettevõtete omandamist.

Hiina valitsuse uus direktiiv näeb ette Hiina ettevõtete senisest jõulisema panustamise välistegevusse. Bloombergi põhjal kavatsevad hiinlased kümne aasta jooksul investeerida Lääne ettevõtete ostmisse 1,5 miljardit dollarit.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kui Marchionne nüüd kaardid õiges järjekorras lauda mängib ja üleliia suud ei pruugi ning liiga vara oma plaanidest avalikkusele ei pajata, võib FCA – või osa sellest – olla üks Pekingi uue programmi õiekesi. Üks asi tundub selle loo valguses olevat kindel: Fiat ja Volkswagen ühte ei heida. On kergendus seegi.

Allikas: Automotive News, Bloomberg, The Truth About Cars. Pilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.