Esmaspäev, 3. märts 2025
Alfa Romeo on üks neist autotootjatest, kes on otsustanud kapist välja tulla ja täielikule elektrile üleminekule pidurit tõmmata. Kannapööre tehakse terve mõistuse toel: kui tarbija tahab traditsioonilist Alfat, siis peab ta seda saama. Öko- ja rohefännid saavad oma elektriauto nagunii.

Viimastel aastatel on Alfa Romeo teinud suuri samme elektrifitseerimise suunas, kuulutades välja plaani, et alates 2027. aastast on kõik nende uued mudelid täiselektrilised. Nüüd on Itaalia autotootja otsustanud oma strateegiat muuta ning jätkata ka sisepõlemismootoritega sõidukite pakkumist.

Kannapööre – miks!?

Alfa Romeo emaettevõte Stellantis on seadnud eesmärgiks, et Euroopas müüakse 2030. aastaks ainult elektriautosid. Sellest hoolimata on Alfa Romeo otsustanud rakendada niinimetatud multienergiastrateegiat, mis tähendab, et tulevikus pakutakse nii bensiini-, hübriid- kui ka elektriajamiga sõiduautosid.

Ühe peamise põhjusena toob Alfa Romeo Põhja-Ameerika juht Chris Feuell välja edasimüüjate olukorra. Tema sõnul oleks liiga vara sundida edasimüüjaid müüma ainult elektriautosid juba 2027. aastast, kuna see võiks neile ebaõiglaselt suurt majanduslikku survet avaldada.

„Oluline on pakkuda klientidele valikuvõimalusi. Me ei taha sundida edasimüüjaid ainult elektriautosid müüma, kui nõudlus sisepõlemismootorite järele püsib,”
– Chris Feuell, Alfa Romeo Põhja-Ameerika divisjoni juht

Giulia ja Stelvio sõidavad ka bensiiniga

Alfa Romeo endine tegevjuht Jean-Philippe Imparato on kinnitanud, et kui turul on nõudlust, siis hoitakse sisepõlemismootorid mudelivalikus alles. See tähendab, et sellised mudelid nagu Giulia ja Stelvio saavad bensiiniversioonid, isegi kui need põhinevad STLA Large platvormil, mis on esialgu loodud elektri- ja gaasimootoritega sõidukitele. Kui suur on ümberkorraldustöö, mis uue platvormi SPM-i kõlblikuks ehitamiseks vajalik, esialgu ei selgitata.

Lähituleviku seiskohalt on tegu mõistliku otsusega, sest Euroopas elektriautode müük kiratseb – kes on tahtnud, on omale elektriauto juba soetanud ning kui puudub otsene vajadus, jäädakse järeleproovitud küllalt murevabale sisepõlemismootorile truuks. Elektriauto on üha enam üks võimalikest variantidest turul ning see on pannud riike ümber hindama ja lõpetamagi seniseid toetusprogramme.

Peamised boonused, mis kaasnevad SPM-i allesjätmisega (ja seda mitte üksnes Alfa vaates):

  • Säilib paindlikkus – kliendid saavad valida elektrilise, hübriid- või bensiinimootoriga mudelite vahel.
  • Elektrifitseerimine jätkub, kuid aeglasemas tempos – Alfa Romeo ei loobu elektriautodest, kuid kohandab üleminekut vastavalt turu vajadustele.
  • Mudelirivi kasvab – Alfa Romeo plaanib esitleda igal aastal uut mudelit kuni 2026. aastani.
Kas sisepõlemismootor on jääv nähtus?

Autotööstuses on näha suundumust, kus mitmed tootjad, sealhulgas Ford ja General Motors, on samuti oma elektrifitseerimisplaane kohandanud.

Kuigi Euroopa Liidus on jätkuvalt eesmärk keelata uute sisepõlemismootoriga autode müük alates 2035. aastast, paistab, et tehnoloogiline üleminek ei pruugi toimuda nii kiiresti kui algselt plaaniti.

Alfa Romeo otsus jätta bensiinimootor alles näitab, et ettevõte soovib pakkuda kliendikeskset lähenemist ning vältida liiga kiiret ja sunnitud üleminekut elektriautodele.

Allikad ja lisalugemist:

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.