Ameerika Ühendriikide presidendi algatatud kaubandussõda võtab tuure üles. Stellantis paneb osa mudelite tootmise pausile ja peatab Kanada ja Mehhiko tehases ajutiselt töö. Tariifisegadus toob USA-s kaasa koondamislaine.
Ameerika Ühendriikides kehtima hakanud uued imporditariifid on juba esimestel päevadel avaldanud mõju autotööstusele. Üks esimesi suuri tootjaid, kes uute meetmete valguses oma tegevuse ümber hindab, on Stellantis. Ettevõte on teatanud tootmise peatamisest mitme USA-s populaarse mudeli osas ning alustanud koondamistega Põhja-Ameerikas.
Ajutiselt on peatatud nelja mudeli – Dodge Charger, Chrysler Pacifica, Jeep Compass ja Jeep Wagoneer S – tootmine. See mõjutab otseselt kahte peamist tehast väljaspool Ameerika Ühendriike: Windsori tehast Kanadas, kus toodetakse Pacifica ja Charger mudeleid ning Toluca tehast Mehhikos, kust tulevad Compass ja Wagoneer S. Kanadas on tootmine esialgu peatatud kaheks nädalaks, Mehhikos tehti kuuajaline paus. Mis edasi saab, sõltub ilmselt läbirääkimiste tulemustest – kui neid peaks alustatama.
Windsori tehases pidi algama järgmise põlvkonna Jeep Compassi tootmine, kuid see projekt on määramata ajaks kalevi alla lükatud, kuna ettevõte hindab ümber oma elektrifitseerimisstrateegiat pärast senise juhi Carlos Tavares’e suunamuutusi.
Stellantis on teada andnud, et tootmise peatamine Kanadas ja Mehhikos mõjutab paraku ka mitmeid USA tehaseid, sealhulgas jõuallikate ja keredetailide tootmisüksusi Indianas, Kokomos, Warrenis ja Sterlingis. Seisati stantsimistehased Michiganis ja Indianas.
Neis tehastes algavad koondamised. Kokku puudutavad koondamised esialgu umbes 900 töötajat, kes on seotud ülalmainitud mudelite tootmisahelatega. Ettevõtte USA tegevjuht Antonio Filosa teavitas töötajaid muudatustest 3. aprilli hommikul saadetud sisememos.
Kaubandussõda tõstab USA-s autode hindu
USA valitsuse poolt 2025. aasta aprillis kehtestatud 25% imporditariifid puudutavad otseselt autode ja komponentide importi, eelkõige väljaspool Ühendriike toodetud elektrisõidukeid. President Donald Trumpi sõnul on tariifide eesmärk elavdada USA tööstust ja luua uusi töökohti.
Analüütikute hinnangul võivad need tariifid aga tõsta autode hinda 3 000 kuni 10 000 dollari võrra, mis võib mõjutada tarbijate nõudlust ning suurendada survet tootmisahelatele ja kasumlikkusele. Stellantise puhul on risk eriti suur, kuna mitmed ettevõtte kõige taskukohasemad mudelid – nagu Compass ja Hornet – toodetakse väljaspool USA-d.
Tootjatele toob kaubandussõda kaasa tootmiskulude kasvu ja tarneahelate muutused või katkemise. USA-s tuleb tootmine ümber korraldada, kasvavad ka tööjõukulud – juhul kui tehased tuleb USA-sse ümber kolida. Stellantis, mis on end Ühendriikide sõiduautode odavas segmendis kasumlikult sisse seadnud, võib edaspidi turuosa kaotada, sest autode hinnatõus paneb tarbijad eelistama muid sõidukeid.
Stellantises otsitakse lahendusi
Vastuseks uutele tariifidele on Stellantis käivitanud lühiajalise müügikampaania, pakkudes seni vaid ettevõtte siseselt saada olnud soodsaid ostuhindu kõigile ostjatele.
Kampaania raames saavad tarbijad aprilli lõpuni soetada valitud 2024. aasta Jeepi, Dodge’i ja Rami mudeleid töötajatele mõeldud hindadega. Ettevõtte esindajate sõnul on eesmärgiks müügi toetamine muutunud majanduskeskkonnas.
Kuigi tootmise peatamine on hetkel ajutine, viitavad mitmed märgid sellele, et Stellantis hindab oma tegevusstrateegiat Põhja-Ameerikas kiirelt ümber ja astub samme püsimajäämiseks.
Võimalikud edasised tegevusstrateegiad võivad tõenäoliselt hõlmata tootmise ümber paigutamist USA-sse, et vältida imporditariife – autode hinnatõusust see siiski ei päästa, sest Ühendriikides on tööjõu palkamine kulukam kui näiteks Mehhikos.
Võimalik, et mudelivalikust kaovad odavama otsa autod ning tõmmatakse kokku ka täiselektriliste sõidukite tootmist. Elektriautode turg pole mitme aasta jooksul õitsele löönud, tarbijate huvipuudus paneb tootjaid varem või hiljem oma panuseid ümber hindama. Seekord siis varem, sest kaubandussõda sunnib jalgu kõhu alt veel pikemalt välja lükkama.
2023. ja 2024. aasta müügimahtude põhjal on Stellantis maailmas neljandal kohal. Mullu müüs ettevõte 5,84 miljonit sõidukit, mis moodustab umbes 7,6% ülemaailmsest automüügist.
Kontsern loodi 2021. aastal, kui Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ja PSA Group (Peugeot Citroën) ühinesid. Alates selle loomisest on Stellantis olnud oluline tegija nii Euroopa, Põhja-Ameerika kui ka Ladina-Ameerika turgudel. Tootjate TOP5:
-
Toyota Motor Corporation
-
Volkswagen Group
-
Hyundai Motor Group (Hyundai, Kia, Genesis)
-
Stellantis (14 kaubamärki, sh Peugeot, Citroën, Opel, Fiat, Jeep, Dodge, Ram, Chrysler, Alfa Romeo jt)
-
General Motors
Stellantise otsus peatada mitme mudeli tootmine ja alustada koondamisi on oluline sõnum teistele globaalsetele autotootjatele. Kuigi praegu lohutatakse meid, et kõik see on ajutine, on tulevik väga hägune. Päris kindlasti ei jää need ümberkorraldused viimaseks ning autotööstusel tuleb valmis olla suuremaks suunamuutuseks. Tootmisahelate ümberkujundamine, mudelivaliku ülevaatamine tarbija eelistustest lähtuvalt ja tootmise kohapeale kolimine on need märksõnad, millega nii Stellantisel kui teistel tootjatel lähiajal kiiresti tegeleda tuleb.
Tundub, et isegi USA president Trump ei tea, mis hullu mõtte uus algav päev talle pähe toob ja ülejäänutel pole mingit mõtet iga säutsu peale masenduda. Selge on, et senine süsteem on kollapsis, riskide maandamiseks tuleb autotööstusel keskenduda “pigem vähem, aga kindla peale” – strateegiale ja võibolla hakata inimestele pakkuma isegi “tee endale ise sobiv sõiduvahend” – legosid. Või siis profileeruda ümber kastirataste tootmisele…
Allikad:
Dodge Charger Production Paused on Day One of New Tariffs, Layoffs Begin – The Drive
Stellantis extends employee discount to public as tariffs drive up car prices – Reuters
Kaanepilt: Stellantise pressimaterjal