Jaak-Kristian Sutt võtab taas luubi alla LNG buumi Euroopas: juba praegu kannatavad vaesed riigid eurooplaste gaasiralli tõttu ja olukord läheb kütteperioodi lähenedes hullemaks.
Eurovolinik Frans Timmermans on otsesõnu välja öelnud, et ühiskondlike rahutuste ärahoidmiseks on vajalik “ajutine” tagasipöördumine fossiilkütuste juurde. Vaesemate riikide jaoks tähendab see õudusunenägu, sest neil tuleb vähemaga hakkama saada.
Euroopas täistuuridel toimuv LNG-pööre on lennutanud veeldatud maagaasi hinna taevastesse kõrgustesse ning mitmetes rikaste eurooplastega hinnasõjas konkureerida mittesuutvates vaesemates riikides põhjustab see gaasipuuduse süvenemist.
Euroopa LNG import on aasta algusest suurenenud ligi 50%, ja esimest korda ajaloos importis Euroopa Liit tänavu juunis USA-st rohkem looduslikku veeldatud gaasi kui ostis seda Venemaalt torujuhtme kaudu.
Näiteks Pakistanis on LNG sisseostmine vähenenud 15%, mis on viinud ulatuslike elektrikatkestusteni. Sealne kütuseminister Musadi Malik tõdes juuni algul, et Ukraina sõda on tekitanud olukorra, kus viimne kui gaasitilk ostetakse eurooplaste poolt ära.
“Euroopa gaasikriis imeb maailma LNG-st tühjaks,” võtab Wood Mackenzie analüütik olukorra lühidalt kokku, see omakorda võib kaasa tuua ennenägematu kriisi vaesemates riikides.
Kuna kaks suurt LNG tarnijat, Katar ja USA ei taha midagi kuulda lühiajalistest lepingutest, on Euroopa Liidus vaikselt olukorraga lepitud ning rohepööre selles osas kalevi alla lükatud. Pikkadeks aastateks on vaesemate riikide jaoks lootuskiir kustunud, sest rikas Euroopa jaksab gaasi eest rohkem maksta.
Tamir Druz, Capra Energy tegevjuht olukorda nii süngetes toonides ei näe ning ennustab, et LNG buum aasta II pooles lõpeb. Tema hinnangul peaks EL, Türgi ja ÜK ostupalavik raugema umbes 16% ulatuses I poolaasta võrdluses (umbes 10 mln tonni LNG-d).
Hiina ja India ei tee saladust sellest, et ostavad rõõmsasti Venemaalt kõike, mille Euroopa Ukraina sõja tuules on ära põlanud. Küllap vaatavad Venemaa poole teisedki, iseasi, kas neile midagi jagub.
Meie siin Euroopas valmistume eelseisvaks keeruliseks talveks, räägime lisaks elektriautodele nüüd ka LNGst kui päeva päästjast ja tõenäoliselt tarbime südametunnistuse piinata tooteid, mis on valmistatud Hiinas vene gaasi kasutades. Elu on paradokse täis ja õndsad on need, kes ei tea, kuidas asjad tegelikult on.
Refereeritud lugu inglise keeles loe siit
LNG kliimamõjust saab lugeda siit