Teisipäev, 17. detsember 2024
4. juulil kehtestas Euroopa Komisjon esialgu neljaks kuuks tasakaalustavad tollimaksud Hiina päritolu elektriautodele. Ebaaus riiklik subsideerimine on Euroopa tootjad pannud olukorda, kus need ei suuda odavate Hiinast tulevate sõidukitega võistelda. Tollimaksude tulemusena võivad Hiina elektriautode hinnad tuntavalt tõusta

Üheksa kuud tagasi algatas Euroopa Komisjon ebaõiglaste toetusmehhanismide uurimise Hiina tootjatele. 4. juulil jõuti otsusele, et tuleb tegutseda ja otsustati kehtestada ajutised tasakaalustavad tollimaksud Hiinast imporditavatele elektriautodele. Ebaterve konkurentsi ohjamine peaks lohutama Euroopa tootjaid, kel on oht saada suurt majanduslikku kahju kui “üleujutamine” odavama Hiina kaubaga jätkub.

Uurimise käigus uuriti ka nende meetmete tõenäolisi tagajärgi ja mõju BEV-de importijatele, kasutajatele ja tarbijatele ELis. Konsultatsioonid Hiina valitsusega on viimastel nädalatel intensiivistunud pärast arvamuste vahetust asepresidendi Valdis Dombrovskise ja Hiina kaubandusministri Wang Wentao vahel.

Tehnilisel tasandil suhtlemine jätkub, et jõuda WTOga ühilduva lahenduseni, mis käsitleb piisavalt Euroopa Liidu tõstatatud probleeme. Kõik läbirääkimistel saavutatud uurimistulemused peavad olema tõhusad ning tuvastatud kahjustavate subsideerimisvormide käsitlemisel.

Kolm suurtootjat saavad korraliku maksulaksu

Ajutisi tollimakse kohaldatakse alates 5. juulist 2024 maksimaalselt neli kuud. Selle aja jooksul tuleb jõuda EL liikmesriikidel kokkuleppele ning hääletada ja vastu võtta lõplik otsus lõplike tollimaksude kohta. Jõustumisel kehtivad vastu võetud tollimaksud viis aastat.

Euroopa Komisjon pakkus kõigile Hiina tootjatele võimaluse teha uurimise ajal koostööd. Osa ettevõtteid olid sellega ka nõus, sest Euroopa turg on atraktiivne.

Võrreldes 12. juunil 2024 ennetavalt avaldatud määradega korrigeeriti ajutisi makse huvitatud isikute esitatud arvutuste täpsuse kohta esitatud märkuste põhjal veidi allapoole.

Kolme valimisse kaasatud Hiina tootja suhtes kohaldatavad individuaalsed ajutised tollimaksud on järgmised:

BYD: 17,4%;
Geely: 19,9%;
SAIC: 37,6%.

Teiste Hiina BEV-tootjate suhtes, kes tegid uurimises koostööd, kuid ei kuulunud valimisse, kohaldatakse 20,8% kaalutud keskmist tollimaksu. Koostööst keeldunud äriühingute tollimaks on 37,6%.

Mis saab edasi?

Põhjendatud taotluse alusel võib üks elektriautode tootja Hiinas – Tesla – saada impordimaksude jõustumise korral individuaalselt arvutatud tollimaksumäära. Tesla saatus läheb kindlasti korda ka Toyotale, mis on algust teinud plaaniga rajada Shanghaisse Lexuse elektriautode tootmisüksus.

Kõik teised Hiinas tootvad äriühingud, kes ei kuulu lõplikku valimisse ja soovivad oma konkreetse olukorra uurimist, võivad taotleda kiirendatud läbivaatamist kooskõlas subsiidiumivastase algmäärusega kohe pärast lõplike meetmete kehtestamist. Sellise läbivaatamise lõpetamise tähtaeg on 9 kuud alates selle nõudmisest.

Kõik uurimise üksikasjalikud järeldused kajastuvad rakendusmääruses, mis on nüüd avaldatud Euroopa Liidu Teatajas.

Komisjoni otsus kehtestada ajutised ja edasivaatavalt alalised tollimaksud Hiina elektriautodele, lööb valusalt tarbijate rahakoti pihta: nemad ei ole ebaausas konkurentsis süüdi, kuid kannatavad, sest “hiinakad” on olnud hea alternatiiv kallimatele euroopa elektriautodele.

Ka Eestis pruugivad asjad muutuda. Võtame näiteks suurtootja SAIC, mis müüb sõidukeid, sh e-sõidukeid 9 erineva kaubamärgi alt: IM, Maxus, MG, Rising Auto, Roewe, Baojun, Wuling, Hongyan ja Sunwin. Lisaks teeb SAIC koostööd näiteks Volkswageniga, sest Hiina reeglite kohaselt tuleb luua koostööettevõte. Erand on seni tehtud ainult Teslale, mis toodab autosid üksnes talle kuuluvas tootmisüksuses.

SAIC omanduses olevad kaubamärgid

Geely saab küll vaid 20% tollimakse kaela, kuid selle maksab kinni tarbija. Mis saab Volvost ja Polestarist? Ka Smart tundub jäävat rataste vahele.

Zheijang Geely Holding Group`i omanduses olevad kaubamärgid

Eks ootame-vaatame, mis lähitulevik toob. On tõenäoline, et imporditavate Hiina elektriautode hinnad võivad tuntavalt tõusta, sest kokkuvõttes maksab ju kõik vahed kinni ikkagi tarbija.

Kas Hiina elektriautode kallinemine toob kaasa Euroopas toodetud elektrikate müügibuumi? Vaevalt. Pigem ei toimu mõnda aega midagi ja ei osteta enam sedagi, sest kohatine lootus elektrisõidukite hinnalangusele saab tollimaksude kehtestamise järel ühtlustuvate hindade valguses kabelimatsu. Mis sa ikka hinda langetad, või kuhu langetad, sest elektriautode tootmine pole kuskilt otsast rentaabel.

Kaanepilt: Geely Zeekr tehas

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.