Kas teadsite, et Mazda nimi on kummardus tarkusejumalale? Või et vankelmootor oli kõvasti oma ajast ees ning võib-olla tuleb uuesti? Alljärgnevalt peotäis väheteada fakte Jaapani suuruselt viienda autotootja kohta ning väike pilguheit lähitulevikku.
6. septembril toimub uuenenud Mazda 6 esmaesitlus Eestis. Veel ülemöödunud kümnendil olid Mazda märgiga autod Eestis ülipopulaarsed – teatud ringkondades visati isegi nalja, et kui sul pole “Jaapani BMW-d”, siis pole sind olemaski.
Tänu mugavatele kõikjalsõitjatele nagu CX5 ja CX3 ning muidugi legendaarsele MX-5le on Mazda taas tiibu sirutamas ja populaarsust kasvatamas. Ehkki autosalongis saab uudismudelitega igapäevaselt tutvuda, on mõnikord tore teada ka tausta. Mida muud me autotki ostes otsime kui lugu, mida jutustada…
PEOTÄIS PÕNEVAID FAKTE
* Mazda praegune logo pärineb aastast 1997 ja see sümboliseerib ettevõtte soovi oma tiibu sirutada tuleviku suunas.
* Mazda Motor Corporation on Toyota, Nissani, Honda ja Suzuki järel suuruselt viies Jaapani autotootja.
* Mazda nimi on pärit asutaja Jugiro Matsuda nimest ja on ühtlasi austusavalduseks idamaisele tarkusejumalale nimega Ahura Mazda.
* Mazda asutas Jugiro Matsuda 1920. aastal, toona kandis ettevõte nime Toyo Cork Kogyo Company, Ltd. ja East Sea Cork Manufacturing Company. Hiroshima väikeettevõte tegeles algselt korgitoodete tootmisega.
1920ndate keskel aga laiendati tootevalikut erinevate tööstustoodete osas. Vastavalt sellele muudatusele jäeti 1927. aastal ettevõtte nimest ära sõna Cork ja aastal 1929 alustati tööpinkide tootmisega.
* Matsuda oli veendunud, et firma suudab edu saavutada vaid siis, kui selle tooted on unikaalsed. Sellest juhindudes disainiti Toyo Kogyo poolt ebatavaline kolmerattaline veok, mis pälvis 1931. aastal turule tulles ka müügiedu.
* Toyo Kogyo spetsialiseerus ka ülekannete tootmisele, paljud vanemad Ford Rangerid ja Broncod on Toyo Kogyo käigukastidega.
* 9. augustil 1945 hävitas USA aatomipomm kogu Hiroshima linna. Toyo Kogyo oli Hiroshima suurim tööandja. Kuigi tehas ja peakontor paiknesid linnast piisavalt kaugel ning kannatada ei saanud, hukkus siiski 400 Hiroshimas elanud töötajat.
* Jaapanlased alustasid koostööd ettevõttega Acme Resin Company, hakates tootma vormitud keredetaile, mis viis 1960-aastatel R360 Coupe väljatöötamiseni.
* Jaapanlased alustasid kuuekümnendatel partnerluskootööd Saksa ettevõttega NSU Wankel kuulsa rootormootori arendusel ja tootmisel.
* Mazda sisenes Ameerika Ühendriikide turule aastal 1970, saavutas kohe ka edu ja hakkas välja töötama spetsiaalselt Ameerika turu jaoks mõeldud sõidukeid.
* 1972 saabus Hiroshimasse Henry Ford, et hankida litsentsi, mille alusel Ford Motor Company saaks alustada rootormootorite tootmist.
Matsuda oli niivõrd veendunud selles, et Toyo Kogyo rootormootorid olid midagi täiesti unikaalset ja kasumlikku ning keeldus kategooriliselt Wankeli tehnoloogiat jagamast.
Seejärel alustas Matsuda jõulist ülemaailmset reklaamikampaaniat, milles tutvustati rootormootorit kui vastust kütusehindade tõusule. Tarbijad olidki Mazda toodetest väga huvitatud.
* 1987 asutas Mazda esimese tehase Ühendriikides, Detroiti eeslinnas Flat Rock’is. Samuti loodi ulatuslik müügiga ja uurimistöödega tegelev üksus, mis andis tööd tuhandetele ameeriklastele.
* Ford on praeguseni õige natuke jaapanlastega seotud. Mazda ja Ford tegid viljakat koostööd 1979 – 2010, praeguseks on Fordi osalus kahanenud 3 protsendile.
* Jaapani autotootja on pühendunud ka mootorispordile. Tõenäoliselt suurimaks saavutuseks saab lugeda Le Mansi 24-tunni võidusõidu võitu aastal 1991. Mazda on esimene Jaapani autotootja, kes selle võidu on suutnud saavutada. Jaapani autotootja on olnud edukas ka Vormel 1 sarjas ja Cooper Tires Atlantic Championship võitlussarjas.
SEE PÕNEV VANKELMOOTOR
Möödunud sajandi viiekümnendatel aastatel töötasid Mazda insenerid välja oma rootormootori. Tegemist oli oma ajast kõvasti ees olnud mootoritüübiga. 1960-aastatel alustati vankelmootori väljaarendamist, edaspidi pani see aga aluse ettevõtte edule mootorispordis.
Vankelmootor ehk rootormootor on üks Mazda innovaatilisematest arendustöö tulemustest. 1950. aastatel väljatöötatud vankelmootor oli oma sünniperioodil paljude autotootjate huviobjektiks, ent kõigist tootjatest on üksnes Mazda jätkanud mootori arendamist kuni tänase päevani välja.
Jaapani autotootja oli ka esimene, kes tõi 1967. aastal turule seeriatootmises oleva rootormootoriga toimiva auto. Kahekohaline rotster Cosmo Sport saavutas rootormootoriga muljetavaldavad 110 hobujõudu ja selle tippkiiruseks oli 185 km/h.
Järgmisel aastal toodi turule juba uuem versioon, mille võimsuseks oli tervelt 128 hobujõudu ja tippkiiruseks ümmargused 200 km/h.
Aastakümnetepikkuse arendustöö järel lansseeris Mazda 2003. aastal uuenenud ja täiustatud Renesis rootormootori, mis on võimsam ja ökonoomsem kui tema eelkäijad. Mazda on kasutanud oma uut mootorit muuhulgas RX-8 mudelil.
2012. aastal lõpetas Mazda vankelmootorite valmistamise, viimane omalaadne jõuallikas valmis 22. juunil Hiroshima tehases.
Jaapani autotootja on valmistanud vankelmootoreid alates 1967. aastast, selle aja jooksul toodeti kokku üle kahe miljoni taolise jõuallika. Esimene vankelmootor paigutati Cosmo Sport kupeele ja viimane RX-8 Spirit R eriseeria mudelile.
Otsus, lõpetada vankelmootorite tootmine, tulenes euronormidest: vankelmootorit polnud võimalik viia vastavusse Euro5 keskkonnanõutega. Alates 2012. aastast on jaapanlased keskendunud oma SkyActiv bensiini- ja diiselmootoritele.
Ent Jaapani insenerid on äärmiselt põikpäised: 2016. aastal oli Genfi autonäitusel väljas ideeauto RX-Vision, vinge kupee, mille jõuallikaks Skyactiv-R vankelmootor.
2017. aasta sügisel andis tootja kinnitust, et uus vankel tuleb ent selle otstarve saab olema sõiduulatuse pikendamine hübriidajamites. Jõuallika seeriatootmine peaks algama hiljemalt 2019. aastal.
Vankelmootor on oma nime saanud doktor Felix Wankeli järgi, kes seda unes nägi ja unenäo ka realiseeris ning see on oma olemuselt pöördkolbmootor. Vankelmootor (rotary engine või wankel engine)
Faktid kronoloogiliselt
1920: Jugiro Matsuda asutas Toyo Cork Kogyo Company, Ltd., mis asus Hiroshimas ja tegeles korgitoodete tootmisega.
1927: Pärast tootevaliku laiendamist loobuti sõnast Cork ettevõtte nimes.
1929: Alustati tööpinkide tootmist.
1931: Toyo Kogyo tõi turule unikaalse kolmerattalise veoki.
1945: Pärast maailmasõja-aegset militaartoodangut pöördus ettevõte tagasi kolmerattalise veoki tootmise juurde.
1960: Turule toodi ettevõtte esimene sõiduato, kaheukseline R360 kupee.
1961: Toyo Kogyo sõlmis koostöölepingu ettevõttega NSU/Wankel, et töötada välja Saksa ettevõtte esimest rootormootorit.
1967: Turule toodi Cosmo Sports 110S, tegemist oli ettevõtte esimese rootormootoriga sõidukiga. Samuti alustati eksporti Euroopasse. Vankelmootoreid toodeti kuni 2012. aastani.
1970: Mazda alustas eksporti USA turule.
1979: Algas ametlik koostöö Ford Motor Company’ga, USA tootja omandas 25% Toyo Kogyo aktsiatest.
1984: Ettevõte sai uue nime Mazda Motor Corporation.
1987: jaapanlased asutasid tootmisüksuse Ameerika Ühendriikides, Detroiti eeslinnas Flat Rock’is, Michigani osariigis.
1989: MX-5 Miata sportauto toodi Ühendriikide turule. Ameeriklased hullusid
1992: Ettevõte müüs Fordile 50-protsendise osaluse oma USA tehasest, luues nii ühisettevõtte AutoAlliance International, Inc.
1994: Mazda äritegevuse tulemuseks oli kahjum, tegemist oli esimesega viiest järjestikusest kahjumlikust tegevusaastast.
1996: Ford investeeris Mazdasse veel 481 miljonit USA dollarit, omandades 33.4 protsendilise osalusega aktsiate kontrollpaki. Endine Fordi tippjuht Henry D.G. Wallace nimetati Mazda presidendiks, olles esimene mitte-jaapanlane Jaapani suurettevõtte eesotsas.
1999: Mazda jõudis pärast kuut aastat taas kasumisse.
2002: Turule toodi Mazda6/Atenza.
2003: Turule toodi sportauto RX-8 ja kompaktmudel Mazda3/Axela.
2011: KODO: Soul of Motion disainijoone võidukäik. Täna alustab suur osa ajakirjanikke lugu mõnest jaapanlaste uudismudelist sõnadega “imeline KODO disain”
2015: CX5 tulekuga algas Mazda linnamaasturite üleilmne võidukäik. CX5 oli esimene SkyActiv-süsteemiga varustatud SUV Ühendriikides ja Kanadas.
2018: Ideeauto Vision Coupe pärjati 33. rahvusvahelisel autonäitusel Festival Automobile International „Aasta kõige ilusama ideeauto“ tiitliga.
2019: ootame pikisilmi uut vankelmootorit, mida on Genfi autonäitusel alates 2017. aastast eri ideeautode kapoti all näidatud. Skyactiv R lubab pöörata uue lehe sisepõlemismootorite ajaloos.
Allikas: LinkedIN, tootja. Materjalide põhjal Lena Murd. Kaanepilt: Sten Ottep